Knihovna v prosinciMilí čtenáři a návštěvníci knihovny, ač je letošní rok opravdu náročný, snažíme se být s vámi, jak jen to jde. Ve chvílích, kdy není možné ponechat knihovnu otevřenou, vám knihy na objednávku rozvážíme domů; místo živých programů jsme vám nabídli alespoň několik programů ze záznamu či přímo online – například od listopadu novou komunikační platformu pro seniory – Setkání v síti.

Výtvarná dílna s Jíťou: Vánoční svícen

– pondělí 7. 12. od 12 do 17 hodin
Umožní-li nám to stav anticovidových opatření, můžete se konečně těšit alespoň na jeden živý program – a pokud ne, najdete ho na našem webu a fb. Vánoční svícínek už jste si u nás kdysi možná vyrobili – ten letošní ale samozřejmě bude jiný. Jíťa vám s ním pomůže; vstup je volný a materiál zdarma.

Setkání v síti – klub pro seniory

Je to náročné – covid nám bere zdraví, práci, vzdělávání, kulturu, setkání s přáteli a leckdy i s rodinou. Cítíte se osamělí? Rádi byste si popovídali o všem možném? Vyměnili si tipy co číst, co sledovat, jak využít volný čas? Přidejte se k naší skupině přes aplikaci Jitsi Meet – je to tak jednoduché, že vás to naučíme během pár minut! Ozvěte se nám!

Malá dobříšská univerzita

Bohužel jsme byli nuceni postupně zrušit všechny přednášky podzimního semestru, s MUDr. Peclovou, Markem Orko Váchou i generálem Pavlem jednáme o jejich přeložení na příští podzim. Pokud jste zaplatili předplatné, zůstává v platnosti na další semestr.

2020 v knihovně

Všeobecně známá situace nás letos donutila omezovat a transformovat naše služby a programy. Jsme moc rádi, že i v takto omezeném provozu jste využívali naší nabídky v opravdu velké míře – covid se stal skutečnou brzdou pro pouhých pět procent čtenářů naší knihovny. I v nejtěžších chvílích si lidé vyzvedávali balíčky (někdy i balíky) knih u výdejního okénka, další jsme roznášeli a rozváželi po celém městě a někdy (dle našich možností) dokonce i do okolních obcí. V období jarní nucené uzavírky knihovny jsme takto vyexpedovali 121 (celkem 630 knih); služba se setkala s velkým ohlasem a poptávka stoupá tak, že nyní na podzim (do půli listopadu) jsme vyřídili objednávku již 119 balíčků s objemem 675 knih. Také jsme intenzivně pracovali na vydání komiksové verze dobříšských pověstí; kniha by měla být v dohledné době v prodeji.
Místo živých programů jsme vám nabídli programy ze záznamu či přímo online: Knihomrně, výtvarné dílny, přednášky virtuální univerzity, přednášky z archivu Univerzity Karlovy a od listopadu novou komunikační platformu (chat) pro seniory.

2021 v knihovně

Největší výzvou pro nás do budoucna zůstává potřebné rozšíření kapacity knihovny – vzhledem k tomu, že se ukázalo, že stavba nové knihovny je v příští dekádě naprosto nad finanční možnosti města, jednáme s městem o možnosti přístavby současné knihovny.

Mezitím se můžete těšit na RELAX BOoX – venkovní čítárnu před sportovní halou, jejíž stavba se bude realizovat již na jaře. Tento dřevěný pavilon bude volně přístupný veřejnosti, nabídku knih ke čtení i odnesení domů zde najdou děti i dospělí. Pavilon bude sloužit také k pořádání programů pro školky, školy i veřejnost. Prostředky na výstavbu RELAX BOoXu poskytl v rámci svého participativního rozpočtu Středočeský kraj.

Ve vašem oddělení pro vás opět bude připravena novoročenka s kalendářem nejdůležitějších programů knihovny na příští rok – nezapomeňte si ji vyzvednout.

Výtvarná dílna s Jíťou: Sněhulák

– pondělí 4. 1. od 12 do 17 hodin
Vyrobte si pěkného sněhuláčka, který určitě neroztaje. Může vám sloužit jako těžítko, zarážka dveří či jen pěkná zimní dekorace. Jako obvykle je vstup volný a materiál zdarma.


Milí čtenáři, přejeme vám advent plný naděje na brzké zlepšení situace, svátky plné radosti a dobrou budoucnost pro váš další rok. A jak máme v prosinci otevřeno (umožní-li to aktuální vládní nařízení):
Do středy 23. 12. včetně OTEVŘENO
Čtvrtek 24. 12. – neděle 3. 1. ZAVŘENO

Těšíme se na vás do předvánoc a poté zase od pondělí 4. ledna, ať už v běžném či omezeném provozu. Vážíme si vašeho zájmu o naše služby, neváhejte se na nás tedy obrátit s vašimi přáními. Chceme je plnit!

Z knihovny zdraví
Romana BodorováPředchozí článekVIRTUÁLNÍ VELETRH středních škol Středočeského kraje
Další článekTenisCentrum Dobříš v roce 2020