Knihovna v červnu: od kamene po virtuální budoucnostMilí čtenáři a návštěvníci knihovny, programy vonící přírodou, cestováním, mořem, dálkami i přímo dálavami neznámých světů na vás čekají v červnové knihovně. A k cestování samozřejmě patří i piknik! Vyberete si?

Týden pro děti – čtvrtek 1. – středa 7. 6.

Velká pátrací soutěžní hra po celém městě – a tentokrát ještě dál… Letos máme obzvlášť vypečené úkoly – ale ty krásné věcné a knižní ceny stojí za trochu námahy… Malé děti mohou soutěžit s dospělým doprovodem. Herní plány a více informací najdete v knihovně a na našich webových stránkách.

Výtvarná dílna s Jíťou: KÁMEN A STROM – pondělí 5. 6. od 12 do 17 hodin

Stromů není nikdy dost! Přijďte si s Jítinou pomocí vyrobit krásnou dekoraci z drátu a kamínků – zaručujeme vám, že TENTO strom přežije jakoukoli vaši zahradnickou péči. Neuhnije, neuschne a bude dělat radost po mnoho let…
Vstup volný, materiál zdarma.

Čapkovské dramatizace s Františkem Zborníkem – 8.–10. 6.

Seminář pro knihovníky, učitele i veřejnost. Zkušený lektor Fr. Zborník, práce v týmu, dramatizace vybraného díla bří Čapků, doprovodný program. Více informací a přihlášky na www.knihovnadobris.cz.

Klíčování – 12. a 14. 6.

Program, během kterého dostanou prvňáčci za své celoroční úsilí nejen knihu, vydanou speciálně pro ně, ale dokonce i svůj vlastní klíč od knihovny! Páni, ti se mají!

Literární cestovka – 13. 6.

Jeden z evergreenů naší knihovny: poté, co se žáci 5. a 6. tříd místních základních škol seznámí s dobříšskými pověstmi, provedeme několik vybraných skupin po místech, která jsou s dobříšskou mytologií spjatá. Líbí se vám to? Rádi podobný program nabídneme i veřejnosti!

Akce Foglar – 14. 6.

Připomeňme si 110. výročí vzniku skautingu a stejné jubileum spisovatele, který je s tímto hnutím spjat od svých dvanácti let. Dospěl ve skautu, vedl skautský oddíl a propagoval ho po celý život. Jak jinak oslavit jeho narozeniny, než speciálním programem pro dobříšské skauty?

Den bez bariér – čtvrtek 15. 6.

Začalo to jako dárek ke 100. výročí založení Jedličkova ústavu a podívejme: letos už připravujeme program pro handicapované děti popáté… Jsme moc rádi, že výlet na Dobříš se stal pro naše malé kamarády z „Jedle“ již tradicí a že se nám daří jim každoročně jejich nelehký život alespoň malilinko zpříjemnit. Tentokrát se těšíme na necelou dvacítku dětí z první, druhé a šesté třídy.

Malá dobříšská univerzita: VIETNAM – čtvrtek 15. 6. od 17 hodin

V poslední přednášce tohoto semestru MDU se můžete těšit na předprázdninovou inspiraci: Manželé Špillarovi, známí cestovatelé a autoři mnoha zajímavých cestopisů, vám představí zemi, o které stále víme dost málo. A jelikož Vietnamci do naší země patří již minimálně po dvě generace (z necelého půl milionu cizinců v ČR tvoří zhruba 12 %), není to škoda???
Vstupné 70 Kč; káva/čaj v ceně.

Dny námořníků – 19.–30. 6

Hola hej, prázdniny na obzoru! Cítíte tu vůni moře? Přijďte si přivonět ke knihám, z jejichž stránek se slaná voda přelívá až na koberec naší knihovny. A samozřejmě: přijďte si je půjčit… A kdyby vás snad obsluhoval místo knihovníka starý mořský vlk (nebo dokonce pirát!), nic se nebojte – jelikož rum se u nás zásadně nefasuje, posádka je mírná a přátelská!

Piknikový knižní bazar – úterý 27. 6. od 12 do 18 hodin

Líbezná každoroční akcička na trávníku před knihovnou (v případě nepříznivého počasí uvnitř). Přijďte si posedět na dece, nakoupit skvělé prázdninové čtení za pár korun či dokonce nabídnout k prodeji vaše vlastní, již nepotřebné knihy. Letos u nás nakoupíte už za korunu! Nápoje a drobné dobré občerstvení je na pikniku samozřejmostí, už ho pro vás připravujeme! Děti a pejsci též rozhodně vítáni, vodička pro psíčka zajištěna.

Virtuální realita alias Tomášův budlík – už je to tady!!!

Teenageři, ale i malí či naopak zcela a úplně dospělí, vyzkoušejte si náš nový systém htc vive! Zážitkové programy a hry vás během pouhých patnácti minut skutečně dostanou do jiných světů… Po domluvě je možno teleportovati se od nás do virtuální reality nejrůznějších prostředí téměř kdykoli, a to zdarma!

Kainar: Od zlatovlásky po bigbít!

Konec, zvonec: máme vítěze celostátní kainarovské soutěže! Jejich jména se dozvíte v příštím čísle DL a na www.knihovnadobris.cz. Výstavu, sestavenou ze soutěžních prací, můžete zhlédnout po celý červen a červenec. Stojí to za to!

Virtuální univerzita třetího věku – od října

Ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou v Praze nabízíme seniorům první ročník virtuálního univerzitního studia. Během prvního semestru můžete získat odborné vzdělání v oboru „ČÍNSKÁ MEDICÍNA NA ZAHRÁDCE“. Téma druhého semestru si již posluchači budou volit sami. Přednášky se budou konat v knihovně vždy v pondělí jednou za čtrnáct dní od 10 do 12 hodin. Termín první přednášky je 2. října.
Cena je 300 Kč za semestr (6 přednášek). Program VU3V je určen výhradně starobním či invalidním důchodcům a nezaměstnaným osobám nad 50 let. Přihlášky a více informací získáte v knihovně od poloviny září.

Milí čtenáři, přejeme vám, ať vydržíte to HROZNÉ čekání na prázdniny. Snad se nám podaří vám tento těžký čas, ze kterého by jeden zešedivěl, aspoň trochu zlehčit – denně kromě čtvrtka se na vás těšíme v knihovně!

Romana BodorováPředchozí článekSoučasná situace na naší politické scéně je stále mimořádně bouřlivá – a jak různorodé názory vyvolává!
Další článekKultura – červen