Dospěláci v Gymnastice Dobříš  Dospěláky v našem klubu najdete na různých pozicích. Máme zatím cvičební skupinu pěti členů, kteří od října 2019 do ledna 2020 absolvovali kurz pro dospělé pořádaný naším klubem – Od kotoulu k saltu.

  Gymnastika tuto skupinu dospělých tak oslovila, že jsou od února 2020 řádnými členy našeho spolku a scházejí se celý rok pravidelně každou středu v gymnastickém sále. Dokonce dva z nich (paní Šedivá, pan Sedlák) absolvovali kurz trenéra III. tř. pod hlavičkou ČGF. K získání licence jim blahopřejeme.

  Kromě toho nesmíme zapomenout na největší skupinu, a to jsou rodiče našich dětských členů. V Dobříši pořádáme pravidelně 3 závody, minimálně 3 soustředění, a ještě každý měsíc navštívíme 1–3 závody po celé ČR. Zde všude je znát jejich pomoc. Naše obětavé rodiče najdete při přípravě a úklidu nářadí v dobříšských tělocvičnách, při opravách nářadí, při pečení dobrůtek pro občerstvení, u obsluhy a roznášení občerstvení rozhodčím při závodech, u počítačové ozvučovací techniky, při organizaci závodu, kde dohlíží na výsledky, provádějí zápis do počítače a píšou diplomy. Své děti obětavě doprovázejí na závody a na soustředění. Maminky se starají o účesy závodnic. Fotí a natáčí záznamy z našich akcí. Vyvěšují je na sociální sítě a na web Gymnastiky Dobříš. Starají se tak o propagaci gymnastiky v našem regionu. Sledují s radostí úspěchy, utírají slzičky v případě, že se něco nepovede. Jsou velkou morální podporou a příkladem pro své děti.
  Naši rodiče moudře řídí čas svých dětí tak, aby zvládly dobré výsledky ve škole, která je z části připraví na to delší období života, a zároveň si uvědomují, že je nutné děti zvednout od stolů a počítačů a poslat je do kolektivu svých vrstevníků do jiných míst, než je škola a rodina, kde se musejí adaptovat a sžít se, celoročně spolu slušně vycházet. Stávají se z nich kamarádky a kamarádi na celý život.
  Jak napsal Karel Čapek v 30. letech 20. století: „Kamarádství je takový klidný a solidní obětavý cit, jeden z nejlepších, jaký je člověku dán.“ Já myslím, že u nás v gymnastice to platí stále i v 21. století jak mezi dětmi, tak i rodiči.

  Další skupinou jsou trenéři a rozhodčí (14), což se většinou úspěšně prolíná. Po každé olympiádě se mění pravidla a prvky, mění se nářadí, které usnadňuje nácvik větší obtížnosti jednotlivých prvků. Kromě toho, že máme nastavený pravidelný rozvrh tréninků 1×, 2× až 3× týdně, o víkendech ve svém volném čase jezdíme kromě závodů i za vzděláním na školení pod hlavičkou ČASPV, ČGF a ČUS. Připravujeme náplň závodů a soustředění. Kreativitě a nápadům pro zlepšení zázemí tréninků se u nás meze nekladou.

  Jsme však velmi omezeny prostorem. Žádný nevlastníme, cvičíme v pronájmech. Každý trenér si v tréninku pro svoji skupinu vymýšlí a připravuje i jiné akce. Vánoční trénink, pódiové vystoupení pro májové slavnosti, pro soutěžní přehlídky, návštěvu baletu, kondiční trénink na kolech v Brdech, plavecký trénink v Papeži, venkovní trénink atletiky a míčových her aj. Snažíme se, aby děti získaly obratnost a základy i v jiných sportech a sport je provázel i v jejich dospělosti v jakékoli formě.

  Aktuální rozvrh tréninků 2020/2021 sledujte na https://www.gymnastika-dobris.cz.
  Závěrem děkujeme městu Dobříš a MŠMT za finanční podporu z grantových fondů.

  Jitka Holcová, předseda  Předchozí článekZpátky na značky!
  Další článekNejvětší škola taekwon-do v ČR vstupuje do nové sezóny