Dobříšští gymnazisté navštívili šest evropských států a podívali se i do AsieDobříšské gymnázium má dlouholetou tradici mezinárodních kontaktů. Mimo jiné je součástí skupiny osmi evropských škol (Belgie, Irsko, Itálie, Německo, Nizozemsko, Norsko, Turecko, ČR), které spolupracují v rámci evropského programu Erasmus+ .
Současný projekt s názvem E4U (Europe for You) v letošním školním roce končí. Díky našim bohatým zkušenostem s mezinárodní spoluprací a velmi kvalitní účasti dobříšských studentů na předchozích projektech je Gymnázium Karla Čapka Dobříš koordinátorem celého partnerství. Návrh projektu byl schválen a získal grant Evropské unie v roce 2014.
Našemu mezinárodnímu týmu se již 20 let daří tvořit projekty, které úspěšně prochází výběrovými řízeními Evropské unie. Na vedení projektů získáváme finanční podporu EU. Ze schválení současného projektu jsme měli velkou radost – naše žádost se umístila mezi 18 vybranými (z více než 100 žádostí typu KA2).
Během projektu studenti pracovali na různých úkolech. Výsledky své práce publikovali na internetovém portálu E-Twinning a zúčastnili se šesti mezinárodních konferencí. Do projektu se během tří let dobrovolně zapojilo téměř 100 studentů gymnázia a na zahraniční setkání v partnerských školách vycestovalo 28 studentů (2014 – Irsko, 2015 – Turecko, Německo, 2016 – Itálie, Norsko, 2017 – Belgie).

Ivona Coufalová, koordinátor partnerství E4U

Jarní pobyt v Belgii byl pro mě nezapomenutelným zážitkem. Cestování mám rád, a tak jsem se do projektu bez váhání přihlásil. Když jsem byl vybrán na konferenci v Belgii, hned jsem se začal těšit. Přes veškerá očekávání jsem byl však nakonec překvapen. Čekal jsem, že si užiji příjemný výlet, že navštívím několik míst v Belgii, kde jsem nikdy předtím nebyl, že si zamluvím anglicky…
To všechno se splnilo. Avšak to hlavní, co mě na celé akci tak nadchlo a proč na cestu vzpomínám s úplně jiným pocitem než na jakoukoli jinou, není vůbec o cestování nebo o jazyku. Je o lidech. Hned, když jsem dorazil do belgického Mechelenu a přivítal se se svou hostitelskou rodinou, cítil jsem se jako doma. Všude panovala neuvěřitelně přátelská atmosféra. Město bylo plné lidí, plné života. A já, aniž bych musel navštívit mnoho míst, aniž bych musel absolvovat náročný a nabitý program, jsem si tento pobyt nesmírně užíval. Měl jsem možnost poznat spoustu nových lidí a nakonec jsem se s některými z nich opravdu spřátelil. Vznikl tak pro mě zvláštní druh kamarádství, na které jen tak nezapomenu. A to je ten největší zážitek z tohoto pobytu.
Díky skvěle vymyšlenému programu jsme si každý den mohli užít naplno. Během workshopů jsme se naučili spoustu nových věcí, já osobně jsem si moc užil hodiny divadla. Byli jsme v Bruselu, nakupovali jsme, procházeli jsme se po městě, pluli jsme na raftu, bruslili jsme… To všechno mezi skvělými lidmi. A nakonec nezbylo nic jiného než ta nejtěžší část pobytu – se všemi se rozloučit. Jsem rád, že jsem se projektu zúčastnil a že jsem díky němu mohl zažít něco tak úžasného.

Matěj Kůs, sexta

Zdroj foto: Gymnázium K. Čapka Dobříš

 Předchozí článekHurá, prázdniny!
Další článek7× tvořivá dílna pro rodiny s dětmi v Dobříši