Dobříš jako město sportu s představením aktivních sportovních organizacíK Dobříši sport neodmyslitelně patří. Dříve to býval v první řadě fotbal, hokej a následně tenis. Dnes máme v našem městě celou řadu možností sportovního vyžití pro všechny věkové kategorie a více než 15 aktivních sportovních organizací a spolků, které se věnují trénovaní dětí a dospělých na amatérské i závodní úrovni.

Sport už odpradávna hraje v našich životech několik významných rolí. Je to právě pohyb, který nám pomáhá nejen k fyzické zdatnosti, odolnosti a dodává nám sílu v těle, ale zásadním způsobem napomáhá také ke zlepšení naší psychické pohody. Je jedno, jestli si jdete zaběhat sám do lesa, zahrát si tenis s nejlepším kamarádem nebo navštívíte nějakou aerobní lekci. Vždycky si vyčistíte hlavu, srovnáte myšlenky a samozřejmě prospějete svému tělu.
V neposlední řadě se pak nejednou stal sport právě tím, co český národ spojilo. Příklad našich hokejistů a legendárního Nagana 98, kdy jsme jednotlivé zápasy sledovali místo vyučování ve školách a místo práce v zaměstnaneckých jídelnách, asi hovoří za vše. Velká týmová utkání stejně jako individuální sporty sledují tisíce lidí a podporu našim vrcholovým sportovcům vyjadřují všemi způsoby. Mnohdy jsou sportovci ti, kteří jsou našimi idoly a vzory. Ne zřídka je trenér ten, kdo nám dá ty správné rady a ovlivní celý náš život.

Představení sportovních organizací z města Dobříše

Aerobik studio Orel Dobříš

Studio působící v jednotě Orel Dobříš. Hlavní činností organizace je nabídka vyžití v oblasti kondičních a pohybových aktivit pro všechny věkové skupiny. Nabídka kroužků pro děti i lekcí pro dospělé je v orlovně velmi pestrá, cvičí se tady s miminky, předškoláky, staršími dětmi, dospělými i seniory. Již 17 let také existuje úspěšný oddíl závodního aerobiku. Působí zde celkem 19 trenérů a studio funguje celoročně 7 dní v týdnu v plně vybavených tělocvičnách i na vlastním hřišti. Kromě pravidelných lekcí a kroužků pořádají během roku také různé kulturně-sportovní akce pro celé rodiny (např. vánoční exhibici, letní příměstský tábor, sportovní soustředění, večerní ples pro dospělé i děti, cvičební víkendy atd.).

Ge-Baek Hosin Sool

Škola vyučující Taekwon-Do ITF – bojové umění sebeobrany, které pohybově rozvíjí celé tělo a zároveň vede i k tréninku zdvořilosti, čestnosti, vytrvalosti a sebeovládání. Cvičení probíhá každé úterý v tělocvičně 1. ZŠ Dobříš a nové členy nabírají celý rok. Tréninky jsou vedeny se snahou rozvíjet člověka celkově. Od získávání síly přes cvičení přesnosti až po zocelování a překonávání strachu. Do školy mohou nastoupit jak dospělí či náctiletí, tak i malé děti. První měsíc tréninku je tady navíc zdarma, aby se každý mohl rozhodnout, zda se chce, nebo nechce ke cvičení přidat.

Gymnastika Dobříš

Gymnastika Dobříš oslaví v letošním roce 40. výročí sportovní činnosti s mládeží. Jedná se o sportovní organizaci, která se věnuje zdravému sportování i propagaci zdravého životního stylu pro všechny věkové kategorie. Od září tady plánují otevřít například kurzy Gymnastika pro radost, Přípravka pro děvčata a kluky od 5 let, Závodní gymnastika nebo Dospěláci s gymnastikou. Nově pro mládež připravují dnes velmi oblíbený Parkour, kurz míčových her (basketbal), gymnastiku dětí (2–5 let) s rodiči, nordic walking, jógu a ve spolupráci s Fit seniorem Příbram pro všechny seniory 60+ z Dobříše a okolí kurz zdravotního cvičení.

MFK Dobříš

MFK Dobříš je klub s téměř stoletou historií, který je založen na týmovosti a spolupráci. Fungují tady profesionální trenéři, kterým s výchovou hlavně mladších fotbalistů pomáhají jejich asistenti. Týmy klubu patří k tradičním účastníkům krajských soutěží a v posledních sezonách i divizní soutěže. Tréninky probíhají v areálu V Lipkách, kde mají k dispozici travnaté hřiště i plochu s povrchem UMT a veškeré potřebné vybavení. V MFK Dobříš se věnují dětem od 6 let a mimo „kopání do míče“ jsou tréninky vedeny tak, aby sportovci získali kvalitní všesportovní průpravu.

KAPAP CZECH

Tato organizace je celorepublikovou sítí škol izraelské sebeobrany se sídlem na Dobříši. Pořádá tréninky a tematické semináře sebeobrany pro děti, mládež, dospělé, seniory, firmy, školy či profesionály z armády či policie. Na Dobříši má tělocvičnu v areálu bývalých rukavičkářských závodů, kde probíhají přes týden pravidelné tréninky pro předškoláky (4–7 let), školáky (8–13 let), mládež a dospělé. O víkendech pořádají kurzy sebeobrany pro ženy, seniory, ale i pro profesionální české a zahraniční lektory z oblasti bojových umění, kteří zde absolvují například kurz přežití v přírodě nebo kondiční přípravy.

OK Dobříš

Oddíl orientačního běhu OK Dobříš působí v Dobříši už 10 let převážně pro děti, mládež a všechny, kteří rádi sportují v přírodě a baví je nejen běhat, ale také při tom přemýšlet. Tréninky oddílu jsou od jara do podzimu v přírodě, v zimě v tělocvičně. Několikrát do roka organizace pořádá také soustředění a brigády v lese. V závodní sezóně se spolek účastní závodů v orientačním běhu na oblastní i celostátní úrovni a sám také závody a akce pro veřejnost pořádá. Orientační běh je vhodný pro děti od 7 let. Přijít mezi ně, užít si pohyb i legraci a najít nové kamarády můžete kdykoli! Zájemcům tady nabízí dokonce tři tréninky na vyzkoušení zdarma.

T. J. Sokol Dobříš

Sokol nabízí širokou škálu cvičebních hodin a sportovního vyžití pro všechny věkové kategorie. V Sokole se schází nejen dospělí a senioři, ale i děti od úplně nejmenších sokolíků až po mládež. Pro děti Sokol nabízí cvičení všestrannosti s využitím nejrůznějších pomůcek a nářadí. Trénují zde prvky z gymnastiky a akrobacie, hrají nejrůznější sportovní i dětské hry, cvičí na básničky a písničky, nacvičují pohybové skladby. Dále v Sokole probíhají pro děti tréninky aerobiku, rope skippingu a florbalu. Mládež a dospělí mohou navštěvovat hodiny tanců, zdravotního cvičení, volejbalu, nohejbalu, badmintonu, florbalu, ale i boxu a šipek. Mezi sokolskou činnost patří také pořádání kulturních akcí pro veřejnost, jako jsou plesy, drakiáda, mikulášská zábava, šibřinky, cesta za pohádkových dědečkem atd. Každoročně se dobříšská jednota zapojuje do celostátních sokolských akcí, mezi nimiž lze jmenovat Noc sokoloven, Sokol spolu v pohybu, Se Sokolem do života.


TJ Sokol Dobříš – Florbal

Sportovně zaměřený oddíl florbalu má rozdělené své hráče podle věkových kategorií – Přípravka, Elévové, Mladší žáci, Starší žáci, Junioři, Muži. Tréninky jsou zaměřeny na všestranný pohybový rozvoj dětí i dospělých, dále na rozvoj specifických dovedností (technika), rozvoj herního myšlení a samotné hry. Florbalisti se účastní regionálních soutěží, přeborů ČOS a přátelských turnajů a zápasů. Za normálních okolností využívají k trénování po většinu roku sportovní halu či sokolovnu. V současné době využívají trenéři možnost on-line trénování a v rámci opatření probíhají venkovní tréninky. V letních měsících nabízejí hráčům účast na soustředění a hráči mají také možnost účastnit se akcí pořádaných spřáteleným oddílem Tatran Střešovice.

SK Sporting Příbram

autor foto: J. Michálková

Sportovní klub, který nabízí sportovní aktivity určené hlavně mládeži. Klub se zaměřuje zejména na trénink atletiky a frisbee ultimate. V Dobříši tento klub působí od roku 2017 a jeho činnost je celoroční. V létě, na jaře a na podzim se trénuje na dobříšském ovále, v zimě je příprava zaměřena na všeobecnou obratnost v tělocvičně. Nyní působí v oddíle 12 trenérů atletiky. Co se týče nasazení v závodní činnosti, absolvují svěřenci tohoto klubu hlavně krajské soutěže družstev žákyň, přípravek a krajské soutěže jednotlivců. Účastní se také veřejných závodů, a to jak v hale, tak pod širým nebem. V soutěžích za tento klub nastupují nejmladší žáci i dospělí.

Sportovní akademie Dobříš (SAD)

Akademie vznikla za účelem poskytování smysluplných sportovních aktivit, které vedou ke zdravému rozvoji jedince a zdravému trávení volného času. Činnosti v rámci SAD jsou založeny na rozmanitosti pohybu a možnosti širšího výběru ze sportovních aktivit: atletika, gymnastika, plavání, které jsou základními pilíři pohybových aktivit. Dále florbal, vodní sporty – windsurfing a paddleboard, lyžování sjezdové a běžecké, výuka snowboardingu.
V létě i v zimě pořádá akademie sportovní kurzy a příměstský tábor. Pro dospělé nabízí fitness cvičení na paddleboardech a možnost účasti na sportovním kurzu s dětmi. Zaměřují se na sportovní přípravu dětí od 4 let až do juniorských kategorií a také na všeobecný rozvoj v období mladšího školního věku.

TenisCentrum Dobříš

autor foto: Martin Beran

Tenisový klub sdružuje zájemce o tenis od dětí a mládeže až po seniory. Pod jeho hlavičkou nastupuje k soutěžím 12 závodních družstev, která mají velice kvalitní úroveň. Družstva dorostu a staršího i mladšího žactva hrají nejvyšší středočeské soutěže. Klub disponuje 8 antukovými kurty a 2 kurty s umělým povrchem, které jsou provozovány v nafukovací hale i v zimním období. Po celý rok je v provozu tenisová škola. V současné době jsou do pravidelného tréninku zapojovány děti ve věku 4–18 let, trenéři se tu ale věnují i dospělým hráčům. Kromě závodního tenisu organizuje tenisový klub i pravidelné společenské akce, turnaje všech věkových kategorií a úrovní. Cílem klubu je v maximální možné míře uspokojovat potřeby a přání svých členů a poskytnout jim kromě tenisového i sociální zázemí a společenské vyžití.


Co v Dobříši v oblasti sportu postrádáte?

„Míst pro sportování ve městech není nikdy dost. Bylo by fajn tu mít nějaký okruh s možností jízdy na in-linech, jízdy na kole pro nejmenší, případně parčík, kde by si zasportovaly všechny generace s možností se občerstvit či si odskočit na toalety,“ odpovídá na otázku Klára Jandová z Aerobik studia Orel Dobříš.

Gymnastika Dobříš dlouhodobě postrádá sportovní halu se stabilně postaveným nářadím pro všechny formy gymnastiky, včetně molitanových bezpečných dopadových jam.
„Letitou praxí je dokázáno, že gymnastika je základ pro všechny druhy sportů; doprovází výkonnostní sportovce po celou dobu jejich aktivního sportování a gymnastické cvičení je účinné v rámci komplexní rehabilitace sportovců,“ dodává za dobříšské gymnasty Jitka Holcová.

Další tělocvičnu nebo krytou sportovní halu, ale i venkovní prostory pro pohybové aktivity postrádá Školní sportovní klub Gymnázia Karla Čapka Dobříš, stejně jako dobříšské základní školy nebo florbalový oddíl TJ Sokol Dobříš.

Dobříšským sportovním organizacím také velmi chybí plnohodnotný atletický areál s oválem, prostorem pro hod oštěpem nebo vodní plocha využitelná pro sportovní tréninky.

Zpracovala DH

Reklama

Předchozí článekMartin Hemr a Martin Liška z MFK Dobříš: Fotbal je náš život. Je to sport, který stále baví stovky dětí i dospělých z Dobříše
Další článekDobříšské listy – červenec-srpen 2021