Do lesa s lesníkemTaké letos město plánovalo spolu s Nadací dřevo pro život a vlastníky dobříšských lesů tradiční akci pro děti ze základních škol pod názvem Do lesa s lesníkem. Těšily se děti ze „staré“ i „nové školy“, děti z Trnky, organizátoři i lesní pedagogové. Akce byla naplánována ve dvou skupinách, na čtvrtek 8. a 15. října. První akci jsme ještě za zpřísněných epidemiologických opatření zrealizovali, druhou akci si již nikdo užít nemohl. Věříme však, že její termín pouze o nějaký týden posuneme.

Ve čtvrtek 8. října jsme se tedy potkali s dětmi 4. a 5. tříd ZŠ Dobříš z Komenského náměstí v lesích Jeroma Colloredo-Mannsfelda kousek nad rybníčkem Bzdinka. I počasí nám přálo. Lesní pedagogové z nadace se ze všech sil snažili ukázat dětem zázraky nejen tohoto lesa. Děti viděly, jak roste v lese strom, a mohly si ho i zasadit, změřit a být u toho, když se kácí. Prohlédly si lesní techniku a nástroje, které se v péči o les používají. Pobavily se o tom, jakou zvěř můžeme v lese potkat, a poznávaly i její zvuky. Ukázky z mysliveckých vábniček byly malým koncertem.

Všichni opět odcházeli z lesa nadšení a nikomu se nechtělo zpět do civilizace k problémům dnešních dní. Věříme, že tyto akce jsou pro děti opravdovým přínosem, že se zde konkrétně seznámí s náročnou prací lesníků a myslivců a zjistí sami, že v lese není správné křičet, odhazovat odpadky a les poškozovat. Doufáme, že i touto akcí pomáháme v dětech rozvíjet jejich lásku k přírodě a utváříme jejich pohled na svět.

Ing. Alena Harmanová,
vedoucí odboru výstavby a životního prostředí


A jak se v lese líbilo samotným dětem?

V lese jsme měli možnost pod vedením zkušených lesníků a myslivců poznat, jak les žije a jak mu lidé pomáhají, jak se o něj starají. Bylo tady pro nás připraveno šest stanovišť, na kterých se nám odborníci úžasně věnovali. Viděli jsme, jak se les vychovává, prořezává nebo jak se měří výška stromu. Zkusili jsme si zasadit strom, poznávali hlasy zvířat a přiřazovali, kde je v přírodě můžeme najít.

Všichni jsme si den v lese užili a těšíme se, jak si své sazeničky přijdeme zkontrolovat. Děkujeme Městskému úřadu Dobříš – odboru výstavby a životního prostředí, Polesí Sv. Anna Dobříš – Colloredo-Mannsfeld, s. r. o., a Nadaci dřevo pro život za velice dobře připravenou akci.

Žáci a třídní učitelé 4. a 5. ročníkůPředchozí článek1. ZŠ Dobříš, Komenského náměstí
Další článekZměny v programu KS Dobříš: