6.9 C
Dobříš
Středa, 28 února, 2024
Domů Blog


Načítám Akce

« Všechny Akce

Vladimír Větrovský – výstava

15. února - 17. března

Výstavní sál KD Dobříš | 18 hod.
Vladimír Větrovský se vrací do Dobříše. Ve výstavních prostorách Kulturního domu v Dobříši se od 15. února 2024 bude konat výstava obrazů, soch a instalací Vladimíra Větrovského. Výstava nese název Mraveniště a představuje tvorbu tohoto významného českého malíře, sochaře a vizuálního umělce. Vladimír Větrovský se touto výstavou po letech symbolicky vrací do svého rodného kraje. Autor se narodil v Příbrami v roce 1977 a vyrostl v Mníšku pod Brdy. Poté odešel studovat Střední umělecko-průmyslovou školu do Turnova. Studoval na DAMU, obor scénografie, aby poté diplomoval na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru malby pod vedením Michaela Rittsteina. Kromě malířství se Vladimír Větrovský věnuje také sochařství a prostorovým scénografickým instalacím a výtvarným realizacím pro film a divadlo. Jeho díla jsou zastoupena v mnoha soukromých i veřejných sbírkách.
Větrovský patří k výrazným osobnostem české výtvarné scény. Jeho díla jsou charakteristická suverénním malířským gestem a výraznou barevností. Výstava v Dobříši představuje výběr z Větrovského tvorby za posledních několik let a je rozdělena do několika částí. První část je věnována obrazům, které se věnují především krajině a vztahu k abstraktní malbě. Umělec zde pracuje s vlastním metafyzickým vnímáním reálného světa a jeho díla balancují na hranici mezi figurací a abstrakcí. Druhá část výstavy je věnována sochám a instalacím. Větrovský se v této oblasti zaměřuje na prostorové objekty, v nichž vytváří spojnice mezi prostorem, hmotou a malbou. Sochy jsou vyrobeny z různých materiálů včetně dřeva, kovu a pálené hlíny. Ve třetí části uvidíte ukázku z realizací historických replik obrazů realizovaných pro filmové produkce, kde autor tím, že je vystavuje vedle svých volných prací, vzdává hold mistrům 18. a 19. století.
Kromě obrazů, soch a instalací bude součástí výstavy také prezentace připravovaného rozšíření projektu Mraveniště v Písku, jehož vernisáž se téměř překrývá s výstavou v Dobříši. Projekt Mraveniště je inspirován životem a prací mravenců. Větrovský v písecké galerii Sladovna vytvořil gigantickou instalaci, která návštěvníky vtahuje do fantaskního světa mravenců a umožní jim tak zažít jejich svět na vlastní kůži. Tento projekt je interaktivní instalací nejen pro děti, která bude znovuotevřena v galerii Sladovna v Písku 22. února 2024.
Vernisáž výstavy ve čtvrtek 15. února 2024 od 18 hod. Výstavní sál KD Dobříš. Výstava potrvá do neděle 17. března 2024. Otevřeno: po–čt 8.30–16 hod., ne 14–16 hod. Vstup zdarma!

Podrobnosti

Zahájení:
15. února
Ukončení:
17. března


Nadcházející události