Abertamští rukavičkáři navštívili DobříšČlenové Krušnohorského spolku Abertamy spolu s krušnohorským spolkem z Německa uskutečnili dvoudenní zájezd do Příbrami a Dobříše. Programem spolku je mimo jiné péče a shromažďování historických dokumentů týkajících se jejich města a nejbližšího okolí. Z historických dokumentů z nedávné minulosti se dovídáme, že v Abertamech byla rukavičkářská výroba, stejně tak v Dobříši, kde rukavičkářská výroba ještě pokračuje. V okolí těchto rukavičkářských měst byla těžba uranu – a to v Příbrami a Jáchymově. Pro mladší generaci bych chtěl připomenout, že když skončila těžba uranu v oblasti Krušných hor, tak se mnozí horníci přestěhovali z Krušnohorska do Dobříše nebo Příbrami. Proto se v Dobříši nachází Jáchymovská ulice.
Abertamští rukavičkáři navštívili v neděli 10. června Dobříš, kde byli hosty Muzejního spolku Dobříšska. Zejména v budově muzea hledali inspiraci pro svoji další práci. V muzeu je přivítal předseda muzejního spolku Radek Vystyd. Na základě návštěvy se dá předpokládat, že spolupráce v muzejních sbírkách, zejména pokud jde o rukavičkářskou výrobu, bude pokračovat i v budoucím období. Abertamy, jako jedno z center turistického ruchu v Krušných horách, dokončují opravu budovy, kde bude muzejní expozice rukavičkářské výroby a budou tam rovněž prostory pro různé tematické výstavy.
V Abertamech už žádná firma na výrobu rukavic neexistuje, proto kromě muzea navštívili i firmu NAPA Dobříš, kde mohli obdivovat náročnou práci rukavičkářů a šiček rukavic. Další součástí návštěvy Dobříše byla i prohlídka napůl opuštěného areálu bývalých Rukavičkářských závodů Dobříš.
Na závěr návštěvy si hosté prohlédli dobříšský zámek a anglický park.
Poděkovali za péči, kterou jsme jim věnovali, a pozvali nás k návštěvě do Abertam.

Ing. Josef Šefránek, místopředseda Muzejního spolku Dobříšska

Reklama

Předchozí článekLesní pedagogika v ZŠ Lidická
Další článekNa panáka do Muzea Dobříš