Od roku 2010 až do současnosti
Další ukázky z připravované knihy o historii české (později národní) házené ve Staré Huti
První polovina druhého desetiletí 21. století byla pro náš oddíl obdobím, jak se říká, že po posvícení přichází půst. Muži po dobrovolném „sestupu” z I. ligy sice dál suverénně kralovali v oblastním přeboru a ženy patřily mezi nejlepší 3–4 mužstva, ale za nimi vznikla mezera, protože najednou nebyla mládež. V mistrovských soutěžích měl oddíl pouze dvě družstva, a to muže a ženy. V ženách navíc došlo ke generační výměně většiny kádru mužstva. Nedařily se pokusy o nábor dětí do oddílu. Povedlo se to až v roce 2014, kdy bylo možné dát dohromady přípravku žaček a trénování se ujal Jirka Pešek s pomocí své manželky Jany. Neměl sice na trénování žádné „školy”, ale ukázalo se, že trenérské schopnosti zdědil zřejmě po tátovi a že od něj i hodně pochytil. Pomohlo mu také, že byl několikrát asistentem trenéra výběru Čech. Začátky byly pro všechny těžké, ale díky Jirkově vytrvalosti, obětavosti, hráčským zkušenostem a schopnostem naučil holky od začátku správným herním návykům, míčové technice, střelbě a házenkářské všestrannosti. Dokázal odhadnout, na který post v týmu se která hodí a pomalu tak sestavoval družstvo, které začalo postupně získávat úspěchy nejen v kraji, ale i v rámci celé republiky. Z výčtu dalších let je vidět, jak šlo družstvo rychle výkonnostně nahoru.
Úplně první zápasy sehrála děvčata jako „přípravka” v září 2014, na turnaji ve Staré Huti. Na soupeřky z Března a Čakovic ještě nestačila. Od podzimu 2015 začaly hrát krajský přebor v kategorii mladších žákyň. V ročníku 2015/2016 skončily ještě poslední, ale neodradily je ani dvouciferné porážky, protože o rok později už kraj vyhrály. Kromě žaček hrálo přebor kraje i družstvo „koeduků” (smíšené mladší žactvo kluci – holky). Poslední zápasy podzimu 2016 se už hrály ve Staré Huti na novém hřišti s umělým povrchem. Je třeba připomenout, že v tomto ročníku si ženy vybojovaly postup do II. ligy, ze které ale po ročním působení sestoupily. Na přeboru republiky mladších žákyň v roce 2017 v Dobrušce sbíraly zkušenosti a skončily na předposledním pátém místě.
V následující sezoně 2017/18 mladší žačky už neměly v kraji soupeře a přebor kraje suverénně vyhrály. Na mistrovství republiky v Žatci pokračovaly ve výborných výkonech a k překvapení všech se staly mistryněmi České republiky v roce 2018, v kategorii mladších žákyň. Byl to největší úspěch našeho oddílu v mládežnických kategoriích od vítězství dorostenek v roce 1971! Na rozdíl od nich se jim ale podařilo tento úspěch o rok později opakovat a mistrovský titul obhájit. A to přesto, že část děvčat přešla do vyšší věkové kategorie. Stalo se tak na přeboru v Nezvěsticích, když v rozhodujícím zápase porazily domácí 6:5. V témže roce se starší žákyně, jako 2. tým krajského přeboru, zúčastnily poháru mládeže v Tymákově. Vzhledem k věkovému rozdílu na své vyspělejší a starší soupeřky nestačily a skončily poslední. Přes covidová opatření, omezující soutěže i přípravu v letech 2020 a 2021, šla jejich výkonost stále nahoru a po 4. místě na dalším MR v Dobrušce v roce 2020 vybojovaly v loňském roce v Krčíně starší žačky pro Starou Huť další titul mistra republiky. To už je ale vlastně současnost. Přejme si, ať jim vydrží zájem, chuť do hry, touha po vítězstvích a tréninková píle do dalších let. Pod trenérským vedením J. Peška by se Stará Huť mohla za několik let znovu dočkat účasti v I. lize žen. Myslím si, že předpoklady pro to děvčata mají. Navíc se mu podařilo vytvořit dobrou partu nejen na hřišti, ale i mimo něj, což nebývá u děvčat jednoduché. A to si myslím, že je v tomto sportu to nejdůležitější, protože národní házená se ve Staré Huti nikdy nehrála pro peníze, ale vždycky pro radost ze hry a dobré, kamarádské vztahy mezi hráči a trenéry. Držme jim proto palce. A to nejen na mistrovství ČR starších žákyň, které letos poprvé pořádá náš oddíl na domácím hřišti ve dnech 10. 6. – 12. 6. 2022 a kde budou děvčata obhajovat loňský titul. Možnost uspořádat tuto organizačně náročnou akci za účasti šesti přeborníků krajů se podařilo i díky výstavbě nových kabin v roce 2021, tribuny na jižní straně hřiště a za pomocí vedení obce Stará Huť v zajištění stravování a ubytování.
Nelze zapomínat na ostatní družstva, jejich trenéry a vedoucí, protože díky jim už má oddíl v současnosti zastoupení nejen v kategoriích dospělých, ale opět ve všech žákovských kategoriích a v dorostenkách. I to je zásluha a úspěch nového vedení oddílu, že roste zájem o národní házenou ve Staré Huti, a to nejen mezi místními, ale i dětmi z Dobříše a okolních obcí. Zatím převážně u děvčat, ale doufejme, že se to zlepší i u chlapců. Tím zatím šedesátiletá historie oddílu národní házené končí. Nekončí ale činnost oddílu. A to i přes smutnou skutečnost, že nás v období posledních deseti let navždy opustilo několik dlouholetých členů, výborných hráčů, obětavých funkcionářů a trenérů. Naopak je vidět, že se začíná psát nová a věřme, že stejně úspěšná historie, jako byly ty předchozí.
Za pomoci podkladů z archivu oddílu zpracoval Jan Stamberg