Vyjádření pana Petra Kadlece k publikaci „Zámecký park v Dobříši“

Ještě pár slov k průvodci

Předem rozhodně musím poděkovat za konstruktivní kritiku, které se dočkala nová publikace „Zámecký park v Dobříši“, kterou vydal místní Okrašlovací spolek města Dobříše v roce 2019. Po přečtení článku pana Pařízka v minulém čísle DL se přesto musím k pár věcem vyjádřit nebo lépe řečeno je upřesnit.

V článku je správně zmíněno, že se jednalo o ondatru pižmovou, nikoli americkou, to bylo staré pojmenování, které se dnes už dávno nepoužívá. O samotné ondatře jsem již psal v internetových novinách Dobříšsko aktuálně, a proto její historii nebudu rozvádět. Přesto jenom připomenu, že Josef Colloredo-Mannsfeld ji zde vysadil hlavně z důvodů získání její teplé srsti. Bez přirozených nepřátel se tento zavlečený nepůvodní druh začal rychle množit. V parku však neměly ondatry dobré podmínky, a tedy odsud migrovaly do pro ně vhodnějšího rybníka Papež. Díky cílenému vybíjení během 1. a 2. světové války i po nich byla ondatra na Dobříši vyhubena a až později se sem někteří jedinci znovu vrátili z Blatenska. V areálu anglického parku ondatru nikdo neviděl 110 let, nebo o tom nebyla v mnou studovaných dokumentech zmínka.

Další výtka se týká snímku daňka na str. 36, kterého jsem před několika lety vyfotil v tehdy nově vzniklé ohradě u francouzské zahrady. Původně jsem měl archivované snímky přímo jelence, jenže jsem o ně přišel a v žádných zálohách jsem je už nenašel, takže jsem zvolil tento snímek. U snímku také není psáno, že se jedná o jelence, takže jsem to nechápal jako chybu.

Ohledně další výtky, že v průvodci nebyla zmíněna další, v anglickém parku se objevující zvěř připomínám informaci vedení zámku z jiného případu. Byli jsme upozorněni, že časem dojde k celkovému uzavření nebo lépe řečeno oplocení parku. Ustane tak pronikání zvěře do parku, samozřejmě kromě ptáků. Proto byla tato zmínka z finální verze vypuštěna. Také se chci zastat vedení zámku, které nás upozornilo, že se k fauně parku z neprofesních důvodů vyjadřovat nemůže. Bohužel ani samotný rozsah brožury a finanční nároky neumožňovaly do publikace dát vše, co bychom sami chtěli. V této části jsme průvodce ponechali v informacích strohým.

Znovu však děkuji panu Pařízkovi za připomínky určitých věcí, které se do publikace nedostaly. Nejen pana Pařízka bychom uvítali, pokud by chtěl s námi spolupracovat třeba na nově vznikající publikaci o dobříšských rybnících. Ne na vše máme odborníky. Třeba kapitola, která by se věnovala přírodnímu okolí našich rybníků, by pro někoho mohla být lahůdkou. Jen je třeba upozornit, že zatím je publikace koncipována z příspěvků dobrovolníků bez nároku na honorář, protože vydavatel, Okrašlovací spolek města Dobříše, není v této i jiných svých aktivitách podporován městem v dostatečné míře.

S pozdravem Petr Kadlec, předseda Okrašlovacího spolku města Dobříše
E-mail: plechhammer@gmail.com



Předchozí článekVyjádření paní Věry Schillerové: Dobříšské pískoviště (8)
Další článekTrnka v době karantény