Tvoříme Dobříš 2019 – Zahajujeme nultý ročník participativního rozpočtováníBěhem čtvrtečního horkého podvečera 13. června proběhlo v KD Dobříš historicky první, ale jistě ne poslední veřejné setkání iniciativy Tvoříme Dobříš 2019. Během něj se zúčastnění zájemci seznámili se systémem participativního rozpočtování, což je jeden ze způsobů, jak zapojit občany do rozvoje města prostřednictvím návrhů na úpravy a zlepšení fungování veřejných prostranství. Pro aktuální nultý ročník je na realizaci vítězného návrhu vyčleněno 100 000 Kč.

Občané podávají návrhy prostřednictvím online formuláře na stránce iniciativy Tvoříme Dobříš 2019 a zároveň je podmínkou představit na veřejném setkání, které se uskuteční 10. 9. V současné době se na stránkách první nápady již objevují. Návrh nejprve zpracuje administrátor, který vyřadí projekty nevyhovující zadaným podmínkám, následuje „kolečko“ přes úředníky města, kteří posoudí možnost realizace a finanční náročnost návrhu.

O navržených projektech se během srpna bude veřejně hlasovat prostřednictvím unikátního kódu zaslaného na číslo mobilního telefonu. Občané, kteří nemají přístup k internetu, budou mít možnost odhlasovat v informačním centru na Mírovém náměstí. Projekt oceněný nejvíce hlasy veřejnosti bude městem realizován. „Neznamená to ovšem, že by ostatní návrhy zapadly. Je možné je přihlásit do dalšího ročníku, který plánujeme, a výjimkou není ani případ, kdy se město nechá veřejností inspirovat a projekt pak zařadí k realizaci v rámci městského rozpočtu,“ podotýká radní Pavel Svoboda, který je spolu s Šárkou Krůtovou, koordinátorkou projektu Dobříš – Zdravé město a místní Agenda 21, a radním Miroslavem Sochorem garantem dobříšského participativního rozpočtu. „Návrhy mohou občané podávat do konce července. Hlasování spustíme v průběhu srpna a vítězný projekt vyhlásíme v sobotu 14. 9. v rámci akce Zažít město jinak. Byli bychom rádi, kdyby se realizace vítězného návrhu podařila do konce roku. V listopadu bychom pak chtěli oficiálně spustit první ročník participativního rozpočtu s realizací během roku 2020 a s vyšší finanční částkou,“ doplnil Miroslav Sochor.

Všechny potřebné informace k podávání návrhů jsou dostupné na webu tvorime.dobris.cz. Dotazy je možné zaslat také garantům: svoboda.pavel@mestodobris.cz, sochor@mestodobris.cz nebo krutova@mestodobris.cz.

-red-

Reklama

Předchozí článekOprava komunikace ulice Pražská se blíží
Další článekMěstský úřad má nového tajemníka