Více než dva roky MAS Brdy–Vltava realizuje projekt Komunitní wellbeing v MAS Brdy–Vltava, reg. č. CZ.03.02.01/00/22_008/0000037, který je zaměřen na aktivity podporující duševní zdraví dětí i mladistvých, kteří se ocitli v akutní psychosociální zátěži, a rovněž na aktivizaci rodičů a dalších osob s obtížným přístupem na volný trh práce.
V rámci tohoto projektu se již několikrát sešel ke společnému nastavení podpory ohroženým dětem multidisciplinární tým složený ze zástupců školství, sociální oblasti, pediatrie, psychologie, PČR a neziskového sektoru. Na začátku měsíce března proběhlo v prostorách komunitního centra Svět dobrých lidí již 8. takové setkání.
Během prvního bodu bezmála dvouhodinového setkání byl účastníkům představen nový projekt s názvem Case management v regionu Brdy–Vltava, reg. č. CZ.03.02.02./00/24_066/0004796. Ten je podpořen z operačního programu Zaměstnanost plus. MAS Brdy–Vltava takto reaguje na potřebu zajistit komplexní podporu potenciálně ohrožených nebo již ohrožených dětí, mladých lidí, rodin a budoucích rodičů v regionu Brdy–Vltava. V rámci tohoto projektu byly zavedeny dvě nové pozice, a to pozice case managera, kterou od února zastává Magdaléna Krásová, a pozice rodinného asistenta, kterou vykonává Hana Šlápotová.
A co case management znamená? „Case management je systematický a koordinovaný přístup k poskytování služeb a podpory jednotlivcům či skupinám, které potřebují odbornou pomoc v různých oblastech života,“ sděluje Markéta Dvořáková, ředitelka MAS Brdy–Vltava. Tento přístup je často využíván v sociálních službách, zdravotní péči, poradenství a dalších oblastech, kde je potřeba koordinovat různé služby a zdroje. „Case management také pomáhá zlepšovat komunikaci mezi různými poskytovateli služeb a zajistit, že klient dostane komplexní a koordinovanou péči,“ dodává.
Během druhého bodu programu bylo předáno slovo jednotlivým účastníkům, kteří informovali o novinkách ve svých službách, o možné spolupráci a o aktuálních kapacitách dostupných služeb v komplexní síti podpory. Slovo postupně dostali vedoucí pracovníci sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi (SAS-R), azylového domu, Sociálního odboru MěÚ Dobříš, nízkoprahového klubu v Dobříši, lékařka pro děti a dorost, ředitelka MŠ, vedení škol či ředitelka doprovázející organizace pro pěstouny. V neposlední řadě jsme i za naši organizaci představili naše kapacity pro pomoc výše zmíněným cílovým skupinám.
V MAS Brdy–Vltava máme z fungující spolupráce mezi jednotlivými subjekty radost, s potěšením jsme přivítali stávající, ale i nové tváře a těšíme se na příští setkání.
Za realizační tým
Bc. Magdaléna Krásová