Profesionální hasiči ze stanice v Dobříši dostali do užívání automobilový žebřík IVECO Magirus. Automobilový žebřík má k dispozici záchranný koš s řadou vylepšení a zvyšuje dosah, rychlost a efektivitu zásahů. Konkrétně se jedná o zařízení s kapacitou záchrany 2 osob na výšku až 30 metrů, které má zároveň možnost otáčení o 360 stupňů.
Tato moderní hasičská technika, vyráběná v Německu, poskytne hasičskému záchrannému sboru významné výhody v rychlosti a dosahu při zásazích. „Je to pro nás nová technika, řízená elektronikou, která nám umožní rychleji a efektivněji reagovat na různé typy zásahů,“ říká velitel stanice HZS Dobříš Mgr. Martin Lapka.
Hasičské auto s žebříkem vybaveným záchranným košem jste v Dobříši mohli vidět na několika místech v rámci zácviku, pravidelných tréninků a kondičních jízd.
Hasiči jej zkušebně ustavují u výškových budov a na dalších místech po městě. „Nový žebřík se chová jinak než stará technika, musíme se s ním ještě trochu sžít. Automobil už je ale plně zařazen k našemu vybavení a bez problémů ho můžeme využít v případě potřeby k zásahu,“ upřesňuje velitel Lapka.
Automobilový žebřík budou hasiči nejvíce využívat při požárech a záchraně osob z výškových budov. Provádět s ním mohou ale například i řezání stromů, hašení komínů apod. Nejcennější je pro hasiče schopnost evakuace osob. „Tato technika umožňuje kromě klasické záchrany osob v koši i transport osob pomocí transportních nosítek přímo na koši. Transport probíhá třeba přes okno nebo přes balkon výškové budovy a osobu tak nemusíme snášet po schodech, ale můžeme ji transportovat pomocí žebříku,“ vysvětlil velitel dobříšských hasičů.
Hlavní inovací nové výškové plošiny je zalamovací rameno, které překonává dosavadní omezení při zásazích na střechách s různým sklonem. „Díky zlomení ramene se můžeme dostat za hřeben střechy, což se s rovným ramenem nedá,“ vysvětlují hasiči. Tato nová technologie umožňuje hasičům lépe a rychleji zasahovat při požárech a záchranných operacích, a to zejména na plochých střechách.
Boční dosah zařízení je cca 20 metrů, v závislosti na zatížení. Maximální záchranná výška je 30 metrů. Zařízení může nést až tři osoby nebo 300 kg nákladu.
Výšková plošina je ovládána pomocí joysticku a hasiči si chválí jednoduchost a rychlost. „Ovládání je velmi intuitivní, abychom se mohli rychleji zaměřit na úkol, zásah, případně záchranu osob než na ovládání,“ dodávají hasiči, kteří už s automobilovým žebříkem absolvovali několik výcviků. Školením a praktickou zkouškou už na dobříšské stanici prošlo všech 15 profesionálních hasičů.
Každý z hasičů umí obsluhovat žebřík jak z plošiny, tak ze spodního stanoviště strojníka. „Pro obsluhu jsou ideální dva hasiči, nicméně v případě hašení zvládne obsluhu i jeden. V tom případě na žebřík napojíme speciální hadici, kterou připojíme na suchovod, proudnici a pak už ovládáme a hasíme, jak potřebujeme,“ popisuje ovládání automobilového žebříku velitel dobříšské stanice a dodává, že vše se ovládá velmi intuitivně a jednoduše pomocí joysticku. Jak plošina, tak stanoviště strojníka je vybaveno displejem, kde hasič vidí všechny potřebné informace. Další výhodou automobilového žebříku je jeho vysoká stabilita. „Často se stane, že se dostaneme na místo, kde nemůžeme auto jednoduše zaparkovat. Pak je velkou výhodou, že ke stabilizaci stačí vysunout opěrné nohy jen na polovinu nebo jen některé,“ upřesňuje velitel Lapka.
Trénink s automobilovým žebříkem na nejvyšších budovách v Dobříši
„V následujících týdnech bude nadále probíhat výcvik po městě Dobříš, hlavně v okolí výškových budov. V plánu je také výcvik s automobilovým žebříkem ze stanice Příbram, který dosáhne do výšky 40 metrů,“ upřesňuje velitel stanice HZS Dobříš Martin Lapka a dodává: „S tímto vozem bychom se nyní měli dostat relativně všude, ale záleží samozřejmě také na tom, kam a jak se dá zajet. Tedy jak budou stát auta apod. U každého toho domu nezajedeme úplně tak, jak bychom potřebovali, a tím pádem se snižuje výška možného zásahu.“
Automobilový žebřík, který mají nově hasiči z Dobříše k dispozici, je bezesporu obrovským pomocníkem. Díky jeho stabilizačním vlastnostem, jednoduchosti ovládání a rychlosti jsou hasiči v Dobříši nyní vybaveni moderním strojem, díky kterému jsou schopni v případě potřeby od příjezdu na místo události do 40 vteřin začít hasit nebo zachraňovat lidské životy.
Zpracovala DH