Kultura je služba s velkým S…



Léto se kvapem blíží a s ním i dlouho připravovaný zbrusu nový hudební open air festival na zámku Dobříš. Od 10. do 15. 8. 2021 se na nádvoří nově zrekonstruované oranžerie a v zahradách francouzského parku odehraje celkem 7 hudebních představení a nebude chybět ani nedělní divadlo pro děti. V sobotu 14. 8. od 13.00 pak budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si unikátní výstavu slavných evropských houslí čtyř staletí… Nejen na to vše jsme se zeptali organizátora celé akce, houslového virtuosa Jaroslava Svěceného, který na festivalu spolupracuje s herečkou Dejvického divadla Zdeňkou Žádníkovou Volencovou.

Pane Svěcený, jste na Dobříši v posledních letech častým hudebním hostem. Před zhruba 2 lety jste hrál pro naše dobříšské varhany, pravidelně vystupujete na benefičních koncertech Nadačního fondu Zdeňky Žádníkové. Proč právě Dobříš?

Místo dělají lidé. Se Zdeňkou už 5 let spolupracuji na různých kulturních projektech, díky ní jsem se na Dobříši seznámil s řadou lidí, dnes už přátel, včetně mé úžasné klavírní partnerky Lucie Tóth. Na dobříšský zámek jsem jezdil hrát už jako student Akademie múzických umění. To místo mě opravdu inspiruje a jsem přesvědčen, že Dobříš je lokalita, která si festival tohoto typu zaslouží. Je to velký přínos pro prestiž a celoplošné pozitivní zviditelnění Dobříšska.

Co je na realizaci a organizaci tak velkého festivalu nejobtížnější?

Nejdůležitější a nejtěžší je začít. Potřebujete společenství lidí, kteří myšlenkou festivalu opravdu žijí a jsou ochotni pro ni hodně udělat. První ročník je zároveň nultý, vše se teprve rodí. Zásadní je výborná spolupráce s městem, zámkem, médii, zvolit kvalitní dramaturgii, neuvažovat subjektivně komerčně, ale seriózně ekonomicky, festival má své neoddiskutovatelné náklady… Čím lépe se pomyslný festivalový strom zasadí, tím lepší plody postupně vydá. Letos je samozřejmě pro nás obzvláště důležitá cenotvorba, snažili jsme se vstupenky držet třeba oproti Praze spíše v dolních patrech a předem děkujeme všem, kteří si je zakoupí a festival podpoří. Technickou produkci má na starost Zdeňka, řeší vše od grafiky, přes stage a vstupenky, já se věnuji smlouvám, výstavě, médiím.

Unikátní výstava slavných evropských houslí. Mohl byste nám přiblížit, co si pod ní můžeme představit?

Uvidíte výstavu unikátních špičkových houslí 17.–20. století, kterou jsme situovali do prostor zámecké oranžerie. Rozhodně si ji nenechte ujít a přijďte si odpoledne prohlédnout nádherné italské, francouzské, německé a české housle, které patří mezi absolutní světovou špičku. Guarneri, Guadagnini, Rogeri, Ruggeri, Vuillaume, Stainer, … samé originály, které jsme zapůjčili výhradně ze soukromých sbírek z pěti evropských zemí. Absolvujete se mnou komentované prohlídky, uvidíte i práci houslaře. Nezapomněli jsme samozřejmě ani na děti, pro které jsme připravili malé housličky různých velikostí a různé rarity, aby si je mohly vyzkoušet. I když bude výstava „pouze“ jednodenní, mohu říci, že svým obsahem nemá u nás obdoby.

Na děti v programu myslíte opravdu hodně, zejména o víkendu, kdy jste kromě houslařské dílny připravili koncert vynikajícího dětského sboru Pueri gaudentes a pohádku Český Honza…

Tuto část dramaturgie jsem přenechal Zdeňce, má přehled o dobrých divadlech a překvapivě i o pěveckých sborech. LOKVAR jsem, přiznám, jako člověk zaměřený na hudbu neznal. Jsou to výborní herci Divadla v Dlouhé, bývalí členové Dejvického divadla, kteří vystudovali loutkoherectví a nadále se mu i věnují. Reference jsou takové, že se na jejich odpolední pohádku půjdu podívat i já, jako lehce přerostlé dítě. Před zkouškou s Cigánskými Diabli na večerní představení to bude, myslím, ten správný relax. Pueri gaudentes je špičkový sbor, plánovali jsme společné vystoupení na loňský benefiční večer NFZZ, ale covid s námi se všemi zamával. Tak letos na podzim to doufám napravíme.

Zmínil jste covid… Jak jste se Vy osobně popral s celou situací a udržel si pokud možno optimismus v duši… ?

Jako OSVČ v kultuře jsem rychle pochopil, že si v naší branži budeme muset pomoci sami. Covidu se bráním tak, že jsem v 60 letech poprvé začal cvičit. Regulérně dvakrát týdně doma posiluji. Zároveň jím zdravě a futruju se vitamíny. Neznalost a nefalšovaná hloupost některých našich politiků způsobila, že se nedotovaná kultura ocitla na „konci potravního řetězce“. Máme však možnost tyto škody postupně napravit, já za sebe mohu prohlásit, že pro to udělám vše, co bude v mých silách. Bez optimismu v duši bych to, co jsem v posledních měsících zažil, opravdu „nedal“.

Představil byste nám blíže festivalový program?

Dramaturgie 1. ročníku je postavena na originalitě, a tak budou celovečerní koncerty protkány nejen zmíněnou výstavou houslí, ale také pestrým odpoledním víkendovým programem. Na své si přijdou milovníci kultury všech generací.
Slavnostní zahajovací koncert i druhý benefiční festivalový večer se odehraje na nádvoří oranžerie. Na prvním večeru zazní hudba 18. a 19. století, vystoupí tady spolu se mnou a Zdeňkou výborná virginalistka Michaela Káčerková, jeden z nejlepších českých violistů Karel Untermüller a třešinkou na pomyslném festivalovém dortu bude mladá arménská sopranistka Varine Mkrtchyan. Druhý, benefiční koncert se ponese na vlnách autorské poezie Zdeňky, tónů klavíru mé mimořádné pianistky Lucie Tóth a mých houslí. Vstupné je věnováno ve prospěch Sdružení pro podporu obnovy varhan v kostele Nejsvětější Trojice v Dobříši.

Následující večer se francouzský park dobříšského zámku ocitne VE ZNAMENÍ OHNIVÉHO TANGA! Tango Nuevo letošního jubilanta
Ástora Piazzolly (100 let od narození) a jeho předchůdců či pokračovatelů zazní v podání pěti vynikajících instrumentalistů tří generací (Svěcený, Horák, Kot, Stocker, Řehák). Tato temperamentní hudba se bude prolínat s obrovskou virtuozitou jednotlivých hráčů a špičkovým tanečním mistrem Eduardem Zubákem a jeho partnerkou.

Skutečným a nevšedním lákadlem bude koncertní a divadelní představení „NA VIVALDIHO!“, kde si hudebníci a Zdeňka mění role a při hře na dobových houslích střídají scény z Vivaldiho života, které nepostrádají jemný humor, emoce i spoustu nečekaných informací.

Sobotní večer je věnovaný koncertu jazzového a swingového zpěváka Jana Smigmatora. Předcházet mu bude odpolední výstava italských, francouzských, německých a českých houslí 17.–20. století! Komentované prohlídky přenesou návštěvníky do dávné historie Evropy, uvidí a uslyší například cremonské housle Guarneriho z roku 1733, Ruggeriho (1699), „německého Stradivariho“ Jacoba Stainera (1672), „pařížského Stradivariho“ J. B. Vuillauma (1836) a řadu dalších klenotů tohoto kumštu. Pro milovníky a obdivovatele sborového zpěvu od 15.00 současně proběhne ve francouzském parku koncert známého pěveckého sboru Pueri gaudentes.

Nedělní odpoledne jsme zasvětili dětem a pohádce Český Honza v podání divadelního souboru LOKVAR herců z pražského Divadla v Dlouhé. Na závěrečném koncertě se představí česko-slovenský projekt „Jaroslav Svěcený a Cigánski Diabli“! Hudební uragán, který vás smete obrovskou dávkou energie všech účinkujících. Všichni členové bratislavského orchestru Cigánski Diabli jsou klasicky vystudovaní instrumentalisté, celý soubor je nejlepší svého druhu vůbec. K cimbálu zasedne jeden z nejšpičkovějších hráčů na světě Ernest Szarközy! Jak vidíte, 1. ročník má opravdu nabito!

Slovo na závěr?

Rádi bychom založili tradici, která by město Dobříš katapultovala mezi vyhledávané kulturní lokality. Kultura je opravdu služba s velkým S. Přijďte si ji s námi ve dnech 10.–15. srpna na dobříšský zámek užít! Těšíme se na vás.
Za umělecké vedení festivalu vám vše dobré přeje Jaroslav Svěcený.

Zpracovali organizátoři festivalu



Předchozí článekPředstavujeme vám Městský úřad Dobříš – odbor správy majetku
Další článekJindřiška Romba: Sport ve městě Dobříš