Kotlíkové dotace jsou i v roce 2021 nadále otevřeny pro podnikatelské subjekty, jako jsou kraje, obce, příspěvkové organizace, vysoké školy, veřejnoprávní instituce aj. Žádosti se mohou posílat minimálně do března roku 2021.
Kotlíkové dotace pro fyzické osoby se budou stále vyřizovat i v roce 2021 pro ty, kteří již mají vyplněnou platnou žádost o dotaci. Co se týče NOVÝCH žádostí v roce 2021, tak ve Středočeském kraji jde stále žádat. Záleží nicméně na financích uvolněných vládou pro tyto účely.
Podrobné informace a návod „Jak vyplnit elektronickou žádost“ jsou uveřejněny na webových stránkách Středočeského kraje v sekci kotlíkových dotací (https://www.kr-stredocesky.cz/web/odbor-rizeni-dotacnich-projektu//kotlikove-dotace-2019-2023).
Už teď víme, že se chystá program s pravděpodobným názvem „Energetické úspory a obnovitelné zdroje energie“, který se bude zabývat snižováním energetické náročnosti domů a podporovat ho. Podle nejnovějších zpráv kotlíková dotace bude opravdu pokračovat.
Celý program OPŽP 2021–2027 má být schválen nejpozději počátkem druhého pololetí 2021, takže s vyhlášením nového kola dotací na výměnu starých kotlů na pevná paliva lze počítat nejdříve na konci tohoto roku.
Také pamatujte: Od září roku 2022 nebude podle platného zákona o ochraně ovzduší v ČR možné provozovat v domácnostech staré neekologické kotle 1. a 2. emisní třídy. Pokud si nejste jisti, zda se legislativní změny vztahují i na váš kotel, stačí nahlédnout na výrobní štítek nebo do dokumentace, kde najdete označení emisní třídy. Když není možné údaj dohledat, kotel s největší pravděpodobností nevyhovuje a měli byste začít řešit výměnu. V případě porušení a dalšího používání nevyhovujícího kotle vám může hrozit pokuta až 50 tis. Kč.
Odbor výstavby
a životního prostředí