První čtvrtletí je za námi a my jedeme v závratném tempu. V lednu začala platit novela zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, která nabídla všem pečujícím osobám, které mají svěřené děti do péče třetí osoby, možnost uzavřít dohodu o výkonu pěstounské péče s doprovázející organizací, a tak dosáhnout na „výhody“ pěstounů. Jsme rádi, že se tak srovnala podpora pro děti ve svěřenectví i pěstounské péči.
Díky novele od ledna provázíme o 16 náhradních rodin více, a tak jsme rozšířili náš tým o jednu zkušenou pracovnici. V současné chvíli tedy provázíme 49 náhradních rodin, ve kterých je dnes 64 dětí. Z celkového počtu 49 náhradních rodin je 10 rodin přechodných pěstounů. To jsou takoví krizoví pracovníci, kteří jsou připraveni o děťátko pečovat, když je to třeba. Jsou v systému sociálně-právní ochrany dětí velmi potřební, zejména i proto, že od nového roku již není možné umisťovat děti mladší tří let do pobytové péče. Moc nás těší, že máme v našem regionu tolik lidí ochotných pomáhat a je nám ctí všechny tyto náhradní rodiny doprovázet.
Od ledna pravidelně každých 14 dní pokračujeme v dlouhodobém výcviku terapeutického rodičovství. Máme již za sebou 2. modul, a tak už všichni účastnící rozumí, jak důležité je pro děti v náhradní rodinné péči mít laskavého, důsledného a láskyplného náhradního rodiče. Máme velkou radost, že se do kurzu přihlásili i adoptivní rodiče. Je to jízda a je nám ve této společnosti moc dobře, vzájemně se od sebe učíme, čerpáme podporu pro těžké chvíle, které náhradní rodičovství může přinést, a taky se hodně nasmějeme.
Našim rodinám jsme v únoru nabídli možnost účastnit se klubu pěstounů a také celodenní vzdělávací seminář pod vedením Mgr. Josefa Smrže. Rodiny měly možnost dozvědět se právě o novele zákona a také se zamyslet nad pravomocí OSPOD. Vzdělávání patří mezi zákonem stanovené povinnosti pěstouna, a tak se snažíme nabízet zajímavá a aktuální témata, která rozšíří jejich vědomosti, dovednosti a kompetence.
V březnu jsme během jarních prázdnin pořádali v rámci odlehčovací služby celodenní výlet do Prahy do Muzea fantastických iluzí. Naši pěstouni tak dostali prostor si odpočinout a děti měly možnost společně se svými vrstevníky získat hezké zážitky. Dále proběhl kurz první pomoci od Červeného kříže Příbram a na duben již chystáme další celodenní seminář, tentokrát na téma „Jak pomoci dětem zvládnout těžké situace“ s lektorem Janem Vališem.
Už teď se zamýšlíme nad tím, jak se zapojit do „Bábovkového dne“ (celorepubliková akce na podporu pěstounství), který bude 31. května. Chceme se tak připojit k poděkování všem náhradním rodinám. V loňském roce jsme poprvé představili tuto akci Dobříšákům a letos bychom ji chtěli ještě více přiblížit veřejnosti. Pokud byste chtěli získat jakékoli bližší informace o pěstounství či chodu naší organizace, neváhejte nás kontaktovat. Bližší informace také získáte na webových stránkách www.temala.cz, nebo na našem facebookovém profilu, kam se snažíme dávat aktuální informace.
My se na všechny vaše dotazy týkající se náhradní rodinné péče těšíme.
Tým organizace Temala, z. ú.