Drastické zvýšení daně z nemovitostina Dobříši bude!

Ilustrační foto: www.canva.com


Zastupitelům za ANO se nepodařilo přesvědčit koalici ODS, STAN a KDU-ČSL, aby se zachovala citlivě a ohleduplně k dobříšským občanům a firmám a nezvyšovala skokově daň z nemovitostí v dnešní nejisté době, kdy se stále více domácností dostává do existenčních potíží, kdy inflace sebrala všem třetinu úspor, kdy se splátky hypoték zvýšily o tisíce měsíčně, kdy stouply ceny energií a služeb. Tak k tomu se přidává ještě asociální vedení města a zaklekne na své občany a místní firmy skokovým zvýšením daně z nemovitostí. Místo tisícovky zaplatíme příští rok 5 400 a firmy 9 000! Jako bonus ještě zvýšilo poplatky za svoz odpadů, z 950 na 1 200 Kč na osobu. Hluché bylo k argumentům přítomných zástupců dobříšských firem, že zvýšit daň skokově o 900 % může být až likvidační. Firmy budou stagnovat a nebudou budoucí daně. Zapomeňte, Dobříšáci, na podporu sportu a kultury ve městě od místních firem. Je nám líto, že ke krátkozraké politice vlády se připojuje i dobříšská radnice.
Přitom existovalo jednoduché řešení, které jsme navrhli. Zrušme pro příští rok místní koeficienty. I tak dojde k 80% zvýšení daně, o kterém rozhodla vláda v daňovém balíčku. To by bylo ještě únosné a sociálně citlivé. A příští rok se můžeme ke koeficientům vrátit a nastavit je citlivě s přihlédnutím k situaci občanů a s ohledem k dopadům na dobříšské firmy. Ne, ne a ne!

A na co budou potřeba tak vysoké daně? No na splácení dalších dluhů! Nejen že koalice utratí peníze z úvěru na pořízení knihovny, kterou svět neviděl, ale ještě plánuje další dluhy nasekat. Dalších 112 milionů! Až desítky milionů ročně budou splácet budoucí vedení města.
Přijďte nás podpořit 14. 12. na jednání zastupitelstva při projednávání daně z nemovitostí. Ještě není pozdě!

Zastupitelé za ANO 2011


Informace o nové výši daně z nemovitosti pro občany města Dobříše

Město Dobříš vydalo dne 22. června 2023 obecně závaznou vyhlášku, kterou zvyšuje místní koeficient pro navýšení daně z nemovitostí pro občany a firmy, které podnikají na území města, ze současného koeficientu 1 na koeficient 3. Pro část firem navíc stanovilo vyhláškou maximální možný koeficient 5, který je z celostátního hlediska výjimečný.

Pro základní představu o nové výši daně pro rok 2024 je vzorový a jednoduchý tento výpočet:
Pokud v roce 2023 byla vaše daňová povinnost 1000 Kč bude nově 1000 × 1,8 = 1800 × 3 = 5 400 Kč.
Okolní města a obce v drtivé většině využívají koeficient 2, což odpovídá v daném příkladu částce 3 600 Kč.

Upozorňujeme občany, že dne 14. 12. 2023 se koná od 17 hod. veřejné jednání zastupitelstva, kde je možné vznést názory a připomínky k této problematice a požádat zastupitelstvo o zdůvodnění, proč občané Dobříše mají daň vyšší než okolní obce a města.

Zdeněk KuldaPředchozí článekPoplatek za odpadve výši 1 200 Kč
Další článekPoznámky ke zvýšení daně z nemovitosti