Setkání s předáním dárků připravily děti z 2. ZŠ Dobříš pro lékaře, zdravotní sestřičky i pacienty přímo před budovou příbramské nemocnice. Svou vděčnost a podporu vyjádřili žáci 2. ZŠ Dobříš společně se svou paní učitelkou a rodiči velmi citlivě a dojetí neskrýval nikdo z přítomných.
Mnoho z nás bere někdy lékaře, sestřičky, záchranáře a další zdravotní personál jako samozřejmost. O jejich současné a velmi těžké situaci v době covidu slyšíme dennodenně z médií, vidíme fotky na sociálních sítích a čteme v tisku. Češi obzvláště v první vlně pandemie dokázali právě zdravotníkům prokázat velkou podporu, která podle slov zástupců příbramské nemocnice trvá už více než rok a oni jsou za ni opravdu vděčni.
To, co však dokázali žáci 2. ZŠ Dobříš ve spolupráci s vedením školy, svou paní učitelkou a svými rodiči, vyrazilo vedení Oblastní nemocnice Příbram, a hlavně zdravotníkům a dalšímu personálu nemocnice doslova dech.
„Každého daru, vyjádření podpory nebo pomoci si opravdu velmi vážíme. Ovšem toto nám doslova vyrazilo dech. 2. ZŠ Dobříš přivezla k nám do nemocnice kromě dobrot pro zdravotníky i dobrou náladu a milá slova podpory. Byla to jedna z nejemotivnějších akcí, kterou jsme tu v této době zažili. Mockrát děkujeme, je vidět, že v některých ohledech koronavirus přeci jen lidi spojuje,“ uvedl tiskový mluvčí nemocnice Martin Janota.
Zdravotníci nejsou žádné bábovkvy
Díky iniciativě paní Bojko, jejíž synové navštěvují 2. ZŠ Dobříš, se povedlo s žáky této školy vytvořit něco opravdu neuvěřitelného. Nápad na podporu zdravotníků jedné konkrétní nemocnice převzala od své kamarádky a vznikl hlavně z důvodu hospitalizace maminky paní Bojko na ARU právě příbramské nemocnice. S jistou vizí přišla za paní učitelkou Adélou Zbíral, která se organizace celé akce s nadšením ujala. Dnes přes silné emoce štěstí ani jedna z nich nemůže pořádně vyjádřit svou obrovskou radost z toho, co se povedlo.
Malé slavnostní předání, které se uskutečnilo venku před budovou nemocnice provázela dokonalá organizace a velké emoce.
Děti nejprve pomocí megafonu pustily dojemnou písničku „LÁSKA – Dík, že vás máme“ a poté žákyně třídy 8.B Kateřina Vetchá s paní učitelkou Adélou Zbíral přednesly dojemný projev, který nenechal jedno oko suché:
Milí zdravotníci, přijeli jsme za vámi jako zástupci 2. ZŠ Dobříš, za žáky, učitele i rodiče.
Uplynulé měsíce, poznamenané pandemií covid-19, lidi sice rozdělovaly, zároveň je ale v mnohém i sblížily.
Toto období je u mnohých poskvrněno smutkem: někteří truchlí kvůli ztrátě těch, kteří jim byli drazí, jiným chybějí přátelé a členové rodiny, kteří s nimi nemohou kvůli bezpečnosti být. Vše, co si všichni opravdu přejeme, je objetí nebo stisk ruky. Tuhle naději nám dáváte vy. Vy, zdravotníci a dobrovolníci, bojujete za nás každý den, abyste nám tohle přání mohli splnit.
Stojíme tu proto, protože si nesmírně vážíme práce a snahy splnit všem lidem na světě jejich přání, a to je vrátit se zpět do normálu.
Přijměte prosím od nás tyto skromné dary, které pro vás připravili žáci, učitelé a rodiče naší 2. základní školy z Dobříše.
Osobního poděkování s předáním dárků u budovy nemocnice se zúčastnilo celkem 14 dětí, více bohužel nebylo možné. „Některé děti přijely dokonce samy autobusem už hodinu před akcí, aby ji stihly a mohly sestřičkám i lékařům poděkovat osobně. Vzhledem k velkému zájmu a současným omezením jsme však nemohli na předání pozvat všechny třídy, které se do akce zapojily. Jinak by se tu dnes sešly stovky našich žáků. Do celé akce byl totiž zapojen celý druhý stupeň a školní družina, což je dohromady něco okolo 350 dětí. Já osobně jsem velmi dojatá a šťastná, že jsem tady dnes mohla být,“ vyjádřila se k celé akci zástupkyně paní ředitelky Mgr. Eva Kašparová z 2. ZŠ Dobříš.
Největší zásluhu na akci má ovšem paní učitelka Adéla Zbíral, která všechny třídy oslovila a akci zorganizovala. Co vše děti pro zdravotníky a pacienty příbramské nemocnice připravily, upřesnila právě ona: „Přivezli jsme dohromady asi 20 bábovek, které jsou symbolem celé akce. Dále chleby, housky, dort, muffiny, další slané i sladké pečivo, energy drinky, speciální tašku pro pacienty, kteří jsou v nemocnici už hodně dlouho, a od nejmenších dětí obrázky. Někteří rodiče nám darovali produkty ze svých pracovišť nebo s dětmi pekli nejrůznější dobroty. Hlavně jsme ale přivezli množství velmi krásných a osobních dopisů s plyšáky, které jsou určeny přímo pacientům, sestřičkám nebo lékařům.“
Dary od dětí přijala celá nemocnice
Předání se za nemocnici osobně zúčastnil MUDr. Martin Čermák – zástupce primáře ARO, vrchní sestry oddělení ARO a interny, která jsou právě pandemií covidu nejvíce postižena, a za vedení nemocnice si návštěvu dětí z Dobříše nenechal ujít Radek Řechka, náměstek pro ekonomiku a provoz ON Příbram. Další desítky zdravotních sestřiček, lékařů a pacientů dětem mávali z oken nemocnice a sledovali jejich projev alespoň z dálky.
Dojatí zdravotníci od dětí, učitelů i jejich rodičů přijali dary s velkou vděčností. Svůj velký dík za celou nemocnici vyjádřil Radek Řechka, který jako Dobříšák vnímal toto setkání velmi pozitivně: „Toto poděkování je pro nás všechny, ale hlavně zdravotníky vzkazem, že i děti si uvědomují, co všechno lékaři a zdravotní sestry dělají. Samozřejmě každá podpora, kterou jsme cítili hlavně loni na jaře, nám všem, ale hlavně zdravotníkům v první linii dodává velkou sílu a potřebnou energii. Jako Dobříšák jsem si zvláště tuto návštěvu nemohl nechat ujít a cítím určitou pýchu a jsem opravdu dojatý. Za podporu dětí z Dobříše jsme opravdu velmi vděční. Dnes, po více než roce pandemie, jsou pro nás všechny opatření a omezení dlouhá a vyčerpávající. Troufám si říci, že v nejtěžší pozici jsou kromě zdravotníků právě děti, a zrovna jejich podpora je tak o to více vážená. Já osobně už ale vidím světlo na konci tunelu a věřím, že brzy se vrátíme všichni k normálnímu životu.“
První osobní dopisy od dětí a dobroty už dělají radost zdravotníkům i pacientům
Příbramská nemocnice, která má zhruba 1 200 zaměstnanců, pro velkou hromadu darů uplatnění určitě najde. Odměněn bude lékařský personál a osobní dopisy dětí se dostanou do konkrétních rukou zdravotních sestřiček, lékařů i pacientů.
První zpětná vazba přišla samotné iniciátorce akce, paní Bojko, bezprostředně po akci. Také ona byla u předání osobně přítomna.
„I já jsem z celé akce a předání nesmírně dojatá. Mám velkou radost, že se do tvoření nakonec zapojilo tolik žáků, kteří vyráběli své osobní poděkování nejen v rámci výtvarné a pracovní výchovy, ale i v rámci českého jazyka. Děti tvořily hlavně trvanlivé věci, které se prý díky množství dostanou do všech oddělení nemocnice,“ říká paní Bojko a dodává: „Po předání se k nám dostala už první zpětná vazba, z které mám velkou radost. Do školy už byl doručen první e-mail s poděkováním od manželky jednoho z hospitalizovaných pacientů.“
Zpracovala DH