Boříme Dobříš 2025!



Mezitím co občané rozhodli o vybudování dětského hřiště za několik set tisíc v rámci projektu Tvoříme Dobříš, tak vedení města s podporou koaličních zastupitelů ODS, STAN a KDU-ČSL rozhodlo i přes silný odpor a nevyvratitelné argumenty laické i odborné veřejnosti přednesené na zasedání zastupitelstva 1. dubna, že bude pokračovat v krocích vedoucích k nevratné likvidaci budovy čp. 66 se služebnou policie a 9 byty. V rámci akce „Boříme Dobříš“ připraví město o majetek v hodnotě více jak 20 milionů. O 9 bytů „pro mladé lidi, jako startovací bydlení, pro seniory, pro pedagogy, lékaře a další profese, které jsou ve městě potřebné“. „Ponechat si nemovitosti ve vlastnictví města považuji v současné době za prozíravé a taktické. Ceny nemovitostí na trhu rostou.“ To jsou slova místostarostky Jindřišky Romby z roku 2022, kdy odmítla prodej budovy. Všechno stále platí. Proč jste otočila, paní místostarostko?
Koalice pohrdavě odmítla kulatý stůl, k němuž vyzvala veřejnost k projednání alternativních řešení a zjištění skutečných nákladů obou variant, které zatím nikdo nezná.

V diskusi vystoupilo několik architektů, stavaři, zástupce policie, veřejnost. Diskuse jednoznačně vyzněla pro rekonstrukci budovy a zachování bytů. Vyvrátila tvrzení místostarosty Vokurky, že by se „rekonstrukce městu absolutně nevyplatila“. Vyvrátila účelová, nepravdivá a manipulativní tvrzení, kterými se rada města snažila zoufale ovlivnit veřejné mínění na pěti stránkách (!!!) dubnových Dobříšských listů a distribucí letáků do schránek občanů za peníze města.

Zatímco organizátoři petice se museli složit, aby za své peníze pořídili vizualizaci budovy po rekonstrukci, vytiskli a distribuovali vlastní leták, aby mohli veřejnost informovat, jak se věci opravdu mají. Jak nehospodárně a v rozporu se zdravým rozumem si vedení města počíná. Bourat 50 let starou budovu s dobrým základem a přijít o 9 bytů žádný dobrý hospodář neudělá! Na tom se shodli téměř všichni zástupci i z odborné veřejnosti: Objekt nevykazuje žádné vady, pro které by se musel zbourat. To potvrdil i pan architekt Šimek, který obhajoval dřevostavbu nové budovy, protože ji pro město navrhnul a vyprojektoval. I on prohlásil, že „stávající objekt by rekonstruovat šel a že i nová podoba budovy je ucházející“.

Prodat – rekonstruovat – zbourat

Důkaz chaotičnosti a nekompetentnosti současného vedení města:
Rok 2022: rozhodnuto o prodeji budovy, s penězi už počítal rozpočet na rok 2023. (Dnes vadí podoba budovy, že by tam ale po prodeji zůstala, to tehdy nevadilo.)
Rok 2023: rozhodnuto o rekonstrukci a navýšení počtu bytů na 12. Za téměř 400 tisíc pořízena architektonická studie s tím, že se v roce 2024 pořídí projektová dokumentace pro SP.
Rok 2024: v červnu rozhodnuto o demolici a postavením nové budovy jen pro policii se 3 byty. Další studie a dokumentace za 361 tisíc.
Rok 2024 prosinec: i na základě nepravdivé informace o havarijním stavu budovy schválen rozpočet s částkou 6,5 milionu na demolici a projektovou dokumentaci pro rok 2025.
Ale již v říjnu 2024, tedy před schválením rozpočtu, podepisuje starosta smlouvu na projektovou dokumentaci pro stavební povolení na dřevostavbu za 1 058 000 Kč s termínem dokončení projektu 20. března 2025!
Na jednání zastupitelstva nepadlo ani slovo o tom, že je projekt již hotový. Není to ten důvod, proč dobříšská koalice tak urputně obhajuje demolici přes jednoznačné argumenty odborníků o nesmyslnosti tohoto kroku?
Není ostudou chybu udělat, ale hloupostí je na ní trvat. Není nic neobvyklého ani z dřívějších let, že některé projekty skončily z nejrůznějších důvodů „v šuplíku“. Uložme do něj i demolici a vraťme se k rekonstrukci čp. 66. Náklady na rekonstrukci se významně sníží, když se místo 12 plánovaných mini bytů a překopání obou bytových pater ponechá původní půdorys s 9 byty. Dnes jsou trendem holobyty, kdy si některé vnitřní vybavení, třeba kuchyňskou linku a sanitu, vybere a zaplatí nájemce a formou dohodnuté slevy na nájemném si jeho investici třeba během 5 let „odbydlí“. Ta pak zůstane městu. Chytrých a levnějších řešení než demolice a novostavba je více! Jen nesmí být hlavním cílem udělat si před volbami fotečku u stříhání pásky :(.

Opoziční zastupitelé to po odmítnutí kulatého stolu nevzdali a vyzvali radu města podle zákona o obcích k projednání nových návrhů na nejbližším jednání rady města. Nikdo ale zatím nebyl přizván. Koalice pohrdá nejen názory občanů, ale i těmi „nesprávnými“ zastupiteli. Tento způsob hraní si na velkou politiku v našem malém městečku střediskovém jeví se být poněkud nešťastným.

Jan Procházka, Markéta Čermáková,
Jiří Bláha, Martin Čermák,
Eva Burešová a Tomáš Helebrant,
zastupitelé za ANO 2011
Vizualizace: archiv petičního výboru



Předchozí článekProč je otázka demolice čp. 66 tak třaskavá?
Další článekRadnice pohrdá názory veřejnosti a opozice zastupující téměř polovinu obyvatel města