ZŠ TRNKA informuje



Cesta do pravěku

V březnu jsme s naší třídou navštívili Národní muzeum. Měli jsme objednaný program s názvem Od trilobitů po mamuty, speciální prohlídku s průvodcem, který nám řekl spoustu nových informací. Prohlíželi jsme si zde zajímavé exponáty, které velice obohatily naše znalosti. Na začátku prohlídky jsme viděli hlavně trilobity, ale za chvíli jsme spatřili model obřího raka. Poté jsme přešli k modelům dinosaurů. Nejzajímavější byl však mamut v poslední místnosti. Zaujal nás i obchůdek se super plyšáky a ametysty. Také se tam daly koupit různé zvířecí zuby. Bylo to asi to nejlepší muzeum. Výlet jsme si moc užili, a ještě jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací.

J. Tománek, J. Vandas, M. Němec,
J. Brabenec, 4. třída ZŠ TRNKA


Duben ve znamení přijímaček

Měsíc duben přináší žákům devátých ročníků přijímací zkoušky na střední školy. U nás v ZŠ TRNKA toto zažíváme už potřetí, i když letos je to trochu specifické v tom, že naši deváťáci jsou našimi prvními prvňáčky. Jsou to ti, kteří přestřihávali stuhu při slavnostním otevření prvního školního dne v TRNCE. Máme tedy výjimečnou příležitost sledovat, jak se přístupy, metody a formy práce, které v naší škole používáme, odrážejí na úspěšnosti žáků v rámci jejich vzdělávání. Máme velikou radost z toho, když vidíme, jak vyrostli v zodpovědné, samostatné a svědomité studenty. V posledních měsících věnovali hodně energie přípravě na přijímací zkoušky, a to nejen na testy, ale i na další oblasti, které je v rámci přijímacího řízení mohou potkat. Připravovali si svá portfolia, motivační dopisy, vyzkoušeli si i přijímací pohovory. Znají své silné stránky, vědí, na kterou školu chtějí jít a co je jejich motivací. Vědí i to, jak pracovat se svým stresem. A my víme, že jsou připraveni – nejen k přijímacím zkouškám, ale i vykročit do života, na svou další vzdělávací cestu. Držíme jim palce, ať se jim vše podaří a dostanou se tam, kde bude to jejich nejlepší místo!

Mgr. Markéta Svobodová

Kreativní cesta dětí v ZŠ TRNKA

V ZŠ TRNKA klademe důraz na rozvoj kreativity a vizuální gramotnosti dětí. Žáci se učí pracovat s různými výtvarnými technikami, seznamují se s uměleckými slohy a směry a hledají vlastní způsob výtvarného vyjádření. Při rozvoji tvořivosti děti provází nejen učitelka výtvarné výchovy Fanča Vandasová, ale také celý náš tým. Společně podporujeme děti, aby dokázaly výtvarně i literárně vyjádřit své nápady, pocity a vnímání světa, aby aktivně svou tvorbou zasahovaly do světa kolem nich – příkladem může být benefiční výstava krajinomaleb, kterou děti uspořádaly v minulém roce. Významnou součástí výuky je také rozvoj schopnosti interpretace výtvarných děl. Žáci se učí nejen vnímat umělecká díla, ale také o nich přemýšlet, hledat jejich možný význam a formulovat vlastní názory. Návštěvy galerií či výstav hrají v tomto ohledu důležitou roli. V březnu například několik tříd navštívilo výstavu Miloše Ševčíka „Ozvěny ticha“ v dobříšském kulturním domě. Po zhlédnutí obrazů se děti zamýšlely nad tím, jak na ně vystavená díla působí, a zkoušely jedním slovem vystihnout to, co viděly. Dalším úkolem bylo nechat se inspirovat k vlastní kresbě a na závěr vše sdílet. Přestože ne každý považoval vystavená díla za jemu blízká, atmosféra zklidnění, ticha a tajemna zapůsobila na všechny. Na této cestě výtvarným světem jsou dětem průvodci nejen učitelé, ale i spolužáci, galerie, umělecké inspirace a vlastní fantazie. Společně se snažíme podněcovat zvídavost, odvahu k tvorbě a chuť hledat vlastní způsoby, jak se výtvarně vyjádřit.

Bc. Františka Vandasová,
Ing. Zuzana Bartáková



Předchozí článekVýstava Kameny zmizelých
Další článekZprávy ze školy v Lidické