Zatímco pro mnoho žáků devátých tříd končí školní rok úlevou po přijímacích zkouškách, žáci ZŠ Dobříš, Komenského nám. 35, přezdívané Starka, dokázali, že aktivita a nasazení mohou pokračovat i po tomto náročném milníku. Deváťáci se tady po náročných přijímacích zkouškách zapojili do desítek vzdělávacích, dobrovolnických, kulturních i mezinárodních aktivit. Závěr letošního školního roku se však nesl i v duchu divadelních úspěchů žáků prvního stupně, jazykového kurzu v Anglii a úspěchů v celostátních soutěžích…
Naši deváťáci ani po přijímačkách nezahálí
Naši deváťáci letos opravdu zabrali. Poctivě se připravovali na přijímací zkoušky, které v letošním roce nebyly vůbec jednoduché. Zájem o maturitní obory byl rekordní a zvláště test z matematiky byl výrazně náročnější než v minulých letech. I když se ne všem podařilo dostat na vysněnou školu podle své první volby, téměř všichni se nakonec na některou střední školu úspěšně dostali – a to je v letošních podmínkách velký úspěch.
Místo odpočinku po náročném období se však s vervou pustili do dalších činností a zůstávali aktivní i v posledních týdnech svého působení na základní škole.
Už v dubnu pomáhali při organizaci projektového dne ke Dni Země nejen pro své spolužáky, ale celá třída 9.A připravila navíc program pro děti ze IV. mateřské školy Dobříš.
Na podzim navštívili žáci 9. ročníku veletrh středních škol Schola Pragensis v Praze, kde získávali informace o svém dalším studiu. Žákyně z 9.B se zde navíc zapojily do kvízu u stánku botanické zahrady – a štěstí jim přálo! Vyhrály vstup pro celou třídu. Výlet do skleníku Fata Morgana si užili hned po přijímačkách – bez stresu, v krásném počasí a obklopeny líhnoucími se motýly.
Exkurze byly další skvělou příležitostí, jak si zpestřit výuku. Všechny třídy 9. ročníku na přelomu května a června postupně navštívily firmu Bobcat, kde nahlédly do výrobního provozu, seznámily se s historií i současností závodu a dozvěděly se více o technických profesích a inovacích.
Ještě před tím se pro naše deváťáky ve škole konala beseda na téma Energie pro bezemisní budoucnost. Obsah besedy byl zaměřen na problémy lidstva spojené s aktuálním způsobem využívání energetických a surovinových zdrojů, na udržitelnou a bezemisní budoucnost energetiky.
V pondělí 2. června se na naší škole konal Den dětí pro 2. stupeň, spojený s projektem Bezpečnost ve škole. Deváťáci opět přiložili ruku k dílu – připravili aktivity pro mladší žáky a podíleli se na hladkém průběhu celé akce. Jen pár dní předtím, v pátek 30. května, se 9.C vydala do 2. MŠ Dobříš, aby pomohla s organizací Dne dětí i tam. Malí i velcí si den opravdu užili a deváťáci si odnesli zaslouženou pochvalu.
V úterý 3. června se stali z deváťáků učitelé finanční gramotnosti. Pod vedením paní učitelky Rumlové připravili projektový den pro 1. stupeň, během kterého hravou formou předávali mladším spolužákům základy finančního přemýšlení. Vyznat se v penězích bylo zábavné i poučné zároveň.
V pátek 6. června se pro změnu ponořili do tajů etikety. Díky skvělému programu vedenému odborníky, paní Lenkou Peške a panem Tomášem Kadlecem, se naučili základům společenského chování, oblékání, líčení, péče o pleť i vázání kravaty. Zakončením dne byl nácvik mazurky a oblíbený tanec rufus – a především spousta smíchu, radosti a dobré nálady.
A protože vzdělání nejsou jen učebnice, vydali se deváťáci také za kulturou. V Divadle A. Dvořáka v Příbrami zhlédli představení Válka s mloky, které je zaujalo nejen tématem, ale i zpracováním.
Další příležitostí, jak si rozšířit své obzory a porozumět různým kulturám, je cestování. Koncem května se vybraní žáci 9. ročníku vypravili do Polska, kde strávili tři krásné dny, navštívili historické centrum dřívějšího královského města Krakova, židovskou čtvrť, hrad Wawel s prohlídkou katedrály, Osvětim a poslední den historický solný důl ve městě Vělička, který je zařazen do Seznamu světového dědictví UNESCO.
Začátkem června se žáci 9. ročníku společně se svými mladšími spolužáky zúčastnili velmi oblíbeného týdenního jazykového pobytu v Anglii. Součástí pobytu je nejen výuka angličtiny, ale i spousta atraktivních výletů.
Nelze zapomenout ani na první ročník informatické soutěže Dobříšská ondatra, kde naši školu skvěle reprezentovali žáci 5.B a 5.C – a deváťáci z 9.C jim při organizaci ochotně pomáhali.
V polovině června doprovodili vybraní žáci 9.B naše šesťáky na týdenní sportovní kurz do Štědronína, kde pomáhali s organizací sportovních aktivit i různých her zaměřených na stmelování kolektivu.
Na závěr je třeba říct jedno – naši deváťáci nám dělali radost. Byli aktivní, spolehliví, ochotní a kreativní. I v závěrečných týdnech dokázali, že jsou na další krok v životě připraveni. Zlatým hřebem jejich devítiletého snažení se pak stalo slavnostní rozloučení se základní školou, které se již tradičně konalo v Zrcadlovém sále dobříšského zámku.
Přejeme jim mnoho úspěchů v dalším studiu, ať se jim na nových školách líbí a daří! Věříme, že na roky strávené na naší škole budou vzpomínat s úsměvem – a my na ně rozhodně budeme vzpomínat s hrdostí.
Alexandra Kubátová
Jak šel čas na Starce
Je pondělí 5. září roku 2016 a nám se otevírají hlavní dveře ZŠ Komenského nám., STARKY. Usedáme do školních lavic a vůbec netušíme, co nás čeká. Ačkoli trochu ano. Mnozí z nás se do školy podívali na dni otevřených dveří, při akci Hrajeme si na školu a po zápise pak My se školy nebojíme. Co nás tedy čekalo? Na 1. stupni první písmenka, slova, věty a umíme číst a psát. Číslice, plus, minus, krát, děleno a už počítáme do 10, 20, 100 a s přibývajícími lety na 1. stupni i do milionu. Nezapomeňme ale také na malování, sportování, přírodu, dějiny či místopis. A komu to nestačilo ve škole, mohl se přihlásit do kroužků, vybírat opravdu bylo z čeho – dramatický, přírodovědný, atletika, gymnastika, vaření, míčové hry, … I na zábavu se našel čas. Rádi vzpomínáme na letní a zimní školy v přírodě, výlety, plavání. V březnu 2020 zažíváme společně s učiteli něco, co se zpočátku zdá být spíš sci-fi. Svět bojuje s pandemií covid-19 a my ze dne na den zůstáváme doma, škola se pro nás zavřela. Výuka probíhala online. Hodiny byly kratší, věnovali jsme se hlavně matematice, českému a anglickému jazyku. Museli jsme se naučit pracovat samostatně. Na začátku to bylo celkem fajn, nemuset vstávat, neztrácet čas cestou do školy a ze školy, nepsat testy. Po nějaké době nás to ale omrzelo, viděli jsme se pouze přes obrazovky, chyběly nám společné akce, nudili jsme se. Nakonec jsme se dočkali. Nosíme roušky, testujeme se, ale konečně se učíme ve škole. To už jsme na druhém stupni. Do třídy přichází noví spolužáci, vznikají nová přátelství. Spojují nás nové zážitky, noví vyučující, nové předměty. Ale i tady se našel čas na akce mimo školní lavice – sportovní kurz ve Štědroníně, lyžařský výcvik v Dolním Dvoře, ekopobyt v Lučkovicích. Nyní máme po přijímacích zkouškách, ve škole se nenudíme, užíváme si společné chvíle. Těšíme se na slavnostní zakončení naší školní docházky v Zrcadlovém sále dobříšského zámku.
A to byl čas devíti let na STARCE….
Děvčata z 9. ročníku
Jazykový kurz v Anglii – zážitky z Brightonu a okolí
Na začátku června jsme vypravili dva autobusy plné nadšených žáků na jazykový kurz do Velké Británie. Naší cílovou destinací bylo přímořské městečko Brighton, kde jsme absolvovali intenzivní jazykový kurz anglického jazyka, zakončený certifikátem o jeho absolvování. Během pobytu jsme bydleli u pečlivě vybraných anglických hostitelských rodin, které nám nabídly nejen pohodlí domova, ale i možnost procvičit si angličtinu v každodenní komunikaci. Každý den jsme kromě výuky podnikali výlety po okolí. Ještě po cestě k rodinám nás čekal celý den v Londýně. Tam jsme si prohlédli slavný Tower Bridge, prošli se kolem Temže a navštívili válečnou loď HMS Belfast z druhé světové války. Nechyběl ani nevšední zážitek – projížďka lanovkou nad řekou Temží, odkud se nám naskytl nádherný výhled na hlavní město. Dalším výletem bylo historické městečko Hastings, kde jsme si pochutnali na typickém anglickém pokrmu fish and chips. Vyjeli jsme také nejstrmější lanovkou v Británii a prošli se po pláži, kde na nás dýchla atmosféra anglického pobřeží. Odpoledne jsme strávili ve středověkém městečku Rye, kde jsme si dopřáli tradiční cream tea (klasickou odpolední svačinku typickou pro jihozápad Anglie) a procházeli jsme se zdejšími malebnými uličkami. Nezapomenutelným zážitkem byla i návštěva křídových útesů Beachy Head a pláže Seven Sisters – dechberoucí scenérie, kterou jen tak něco nepřekoná. Zavítali jsme také do městečka Eastbourne s typickým anglickým molem a krásnou oblázkovou pláží. A samozřejmě Brighton samotný nám nabídl spoustu aktivit – navštívili jsme mořské akvárium Sea Life, kde jsme si zblízka prohlédli fascinující mořské živočichy, včetně žraloků. Jako třešničku na dortu jsme se vyvezli vyhlídkovým kolem i360, odkud jsme mohli obdivovat celé město z výšky. Z Anglie jsme si odvezli nejen certifikáty z jazykového kurzu, ale i nespočet zážitků, nová přátelství a hlavně spoustu inspirace k dalšímu studiu angličtiny. Tento kurz pro nás nebyl jen vzdělávací, ale i velmi obohacující a nezapomenutelný.
Starka’s teachers
Dvojnásobný úspěch v divadelní soutěži
Ve dnech 4. a 5. června se v Kulturním domě Dobříš konala divadelní soutěž SCHOOL FEST.
V letošním ročníku naši školu reprezentovala 1.B pod vedením Václavy Petráskové a dramatický kroužek pod vedením Ludmily
Petrlíkové a Hany Vackové. Děti z 1.B si připravily představení s názvem Popletená pohádka. Vystoupení se jim velmi povedlo, bylo vtipné a veselé. Zaujalo také porotu, která je ocenila pěkným 2. místem. Náš dramatický kroužek se představil se svým zpracováním pohádky Čertí brko a získal 1. místo.
Všem účastníkům velmi gratulujeme a děkujeme za reprezentaci naší školy.
Ludmila Petrlíková
Úspěchy žáků v celostátních soutěžích
Stela Hemerlová z 8.B získala krásné 2. místo v literární soutěži, kterou vypsala Vysoká škola chemicko-technologická v Praze. Soutěž, ve které měla hlavní roli chemie, byla nazvána „Příběhy ze zkumavek“. Ke své literární práci Stela dostala osobní komentář od odborné poroty, v němž ocenili její talent a kreativitu. Slavnostní vyhlášení proběhlo 12. června přímo v budově VŠCHT Praha, poté měli autoři možnost promluvit se členy poroty a prohlédnout si unikátní mineralogickou sbírku.
Již potřetí se naši žáci kvalifikovali do celostátního finále Ekonomické olympiády, tentokrát naši školu reprezentoval Simon Kozák. Ve finále, které se uskutečnilo 16. června na Vysoké škole ekonomické v Praze, si musel poradit nejen s ekonomickými pojmy, ale také s aktuální ekonomickou situací a čtením z ekonomických grafů.
Stele i Simonovi gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů.
Jana Universalová, Michaela Rumlová