Vzhledem k aktuální mezinárodní situaci Ministerstvo životního prostředí rozhodlo o některých úpravách týkajících se podpory v rámci kotlíkových dotací v nové připravované výzvě, která bude vyhlášena během června letošního roku.
Tyto úpravy se týkají navýšení podpory pro tepelná čerpadla a omezení podpory pro plynové kondenzační kotle. „Přistupujeme k omezení podpory pro plynové kondenzační kotle, a to zcela ve shodě se snahou Evropské komise, která se snaží najít cesty, jak se co nejrychleji zbavit závislosti na ruském plynu. Omezení podpory pro plynové kotle chceme ale žadatelům vykompenzovat právě vyšší podporou pro tepelná čerpadla. Obnovitelné zdroje jsou totiž v daný okamžik – spolu s energetickými úsporami – nejčistší, nejlevnější a nejrychlejší cestou, jak urychlit odklon od drahých fosilních paliv, primárně od ruského plynu,“ říká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).
U tepelných čerpadel se navyšuje finanční podpora z původních 130 000 Kč na nových 180 000 Kč, nebo 95 % ze způsobilých výdajů dílčího projektu.
V rámci dotace na plynové kondenzační kotle budou podpořeny max. částkou 100 000 Kč (nebo 95 % ze způsobilých výdajů) pouze ty žádosti, kde výměna byla již realizována, a to v termínu od 1. 1. 2021 do 30. 4. 2022, nebo kde byla objednána instalace nového kondenzačního kotle do 30. 4. 2022 na základě závazné objednávky u dodavatele, která bude povinnou přílohou žádosti o kotlíkovou dotaci. Po tomto termínu, tj. po 30. 4. 2022, není dotace na výměnu starého kotle za nový plynový kondenzační kotel garantována. Závazná objednávka nebude relevantní pro již zrealizované výměny.
Zájemci, kteří mají i tak zájem si zakoupit plynový kondenzační kotel a budou chtít využít dotaci z programu Nová zelená úsporám, kterou administruje Státní fond životního prostředí (https://novazelenausporam.cz), museli žádost podat do konce dubna 2022.
Výše dotace na kotle na biomasu (automatické nebo ruční přikládání) se nemění, tj. zůstává 95 % ze způsobilých výdajů, nebo max. 130 000 Kč.
Stále platí, že 4. výzva kotlíkových dotací je určena nízkopříjmové skupině obyvatel. „Domácnosti složené čistě z důchodců pobírajících starobní nebo invalidní důchod 3. stupně a nově také domácnosti, které čerpají příspěvek či doplatek na bydlení, mají na dotaci nárok automaticky. Peníze navíc nemusí mít zájemci předem našetřené, dotaci totiž bude možné čerpat už na základě zálohových faktur,“ informuje Jan Kříž, náměstek pro řízení sekce fondů EU, finančních a dobrovolných nástrojů Ministerstva životního prostředí.
Mezi povinné přílohy žádosti o dotaci bude minimálně patřit:
- Formulář údaje o členech domácnosti
- Fotodokumentace stávajícího kotle napojeného na otopnou soustavu a komínové těleso
- Kopie dokladu o kontrole technického stavu a provozu starého kotle
- Písemný souhlas spoluvlastníků většinového podílu nemovitosti
- Písemný souhlas druhého z manželů v případě vlastnictví nemovitosti
- Doklady prokazující trvalé bydlení ve stavbě pro rodinnou rekreaci
- Doklady prokazující výši příjmů členů domácnosti, potvrzení o pobírání starobního nebo invalidního důchodu pro invaliditu 3. stupně, potvrzení o studiu nebo potvrzení o pobírání dávek v hmotné nouzi nebo příspěvku na bydlení
- Potvrzení o bankovním účtu
- Další přílohy podle typu žadatele a druhu požadovaného kotle, které budou specifikovány v nejbližších týdnech. O těchto přílohách vás budeme včas informovat.
Pro ty, kdo si s podáním žádosti nebudou vědět rady nebo nebudou disponovat potřebným vybavením pro podání žádosti, by v jednotlivých krajích měla být k dispozici asistenční pomoc.
V případě dotazů můžete kontaktovat také Kateřinu Kučerovou, v budově odboru výstavby a životního prostředí (nad Penny Marketem), druhé patro, kancelář č. 2.07, e-mail: kucerova@mestodobris.cz, tel.: 318 533 369.
Odbor výstavby a životního prostředí, MěÚ Dobříš