Vyjádření od pana Jíry Drvoštěpa Štěpa – vánoční dárek



Nejlepší Vánoční dárek je zdarma!
Jaký? Co si třeba zamést před vlastním myšlenkovým prahem a naslouchat i našim dětem a mladším generacím?

My, takzvaně dospělí, zodpovědní za současný stav celé společnosti, se pro naše děti a dospívající často stáváme odstrašujícími příklady vzájemného chování, neochoty diskutovat, kriticky myslet, přiznávat své chyby a obavy. Máme tendenci neustále hledat viníky za své nezdary a vnitřní napětí všude jinde než v sobě.

Co dětem říkáme a nevidíme?
Chovej se normálně a slušně!

My dospělí, často nezvládáme svoje emoce, šíříme nenávist na internetu, přeposíláme fake news, věříme konspiracím, rozvádíme se, lžeme, podvádíme.

Uč se, ať z tebe něco je!

A přitom žijeme v době, kdy na jedničkách nezáleží. Poslancem, premiérem i prezidentem dnes v rámci politické inkluze může být kdokoliv.

Poslouchej a buď zticha, když nejsi tázán!

My dospělí například 30 let nechceme slyšet vědce, kteří nám říkají, že klima se mění, že lesy a zemědělská půda vyžadují zásadně jiný přístup, abychom všichni přežili. Také máme tendenci vkládat svou víru a život do rukou samozvaných vůdců a politiků.

Seď v klidu!

My dospělí si pak stěžujeme, jak málo se děti hýbají, a divíme se, že je bolí záda, že jsou unavené a pohybově nemotorné. Podobně jako my.

Když něco nevíš, zeptej se!

A nezřídka přitom nejen děti slyší: Jak tě to mohlo napadnout…? Ty si ale…! Na to jsi ještě malý…! Tomu nemůžeš rozumět…! O tom nebudeme diskutovat!

Nelži a řekni pravdu!

A dennodenně mohou slyšet například politiky, kteří prokazatelně lžou.

My dospělí můžeme obdobné myšlenkové návyky změnit tím, že přestaneme výše popsané projevy a reakce přijímat jako součást tzv. normálního nebo tradičního světa.
Každý jsme zodpovědný za to, jaké vztahy s lidmi okolo sebe budujeme, a za to, zda odoláme vlastním negativním emocím a pocitům.

Co nedocenitelného sobě, svým a „cizím“ lidem dáte k Vánocům vy?

Jíra Drvoštěp Štěpo



Předchozí článekVyjádření od paní H. Kahounové, M. Javorské z okrašlovacího spolku nejen k zeleni
Další článekVyjádření paní Věry Schillerové – Dobříšské pískoviště 4