Třídění odpadu v Dobříši



PLAST

Historie plastů jako materiálu není delší než dvě stě let. Plast je materiál, který se uplatňuje téměř ve všech oblastech lidské činnosti – v mnoha ohledech je už jen stěží nahraditelný a jeho spotřeba neustále roste. 26,9 kilogramu – tolik plastu vytřídí v průměru jedna česká domácnost za 365 dní. A co všechno vlastně do této skupiny patří? Seznam je poměrně rozsáhlý – od svačinových sáčků, igelitek a PET lahví až po plastové hračky.

Plasty se vyrábějí z ropy. A jak jistě všichni víme, zásoby této suroviny, stejně jako dalších přírodních zdrojů, jsou omezené. Třídění a recyklace plastů je tedy rozhodně na místě.
Nejčastěji z vytříděných plastů vzniká tzv. regranulát, který má podobu malých peciček a je již vstupní surovinou pro výrobu nových plastových výrobků. Na regranulát se zpracovávají hlavně fólie a obaly od potravin. Recyklované plasty najdete ve většině nových plastových výrobků. Pěnový polystyren se zpracovává do izolačních tvárnic a tepelných izolací. Ze směsných plastů se pak vyrábějí například ploty, zatravňovací dlažba, zahradní kompostéry nebo protihlukové zábrany. Z vytříděných PET lahví se vyrábějí nové PET lahve nebo technická a textilní vlákna, která se pak používají pro výrobu koberců nebo oděvů.

NÁPOJOVÝ KARTON

V ČR se začalo se sběrem a tříděním nápojových kartonů systematicky v roce 2003. Do té doby byly vnímány spíš jako nežádoucí příměs a jejich využití bylo sporadické. V současné době jsou nápojové kartony již plnohodnotnou součástí tříděného sběru – vždyť ze 75 % jsou tvořeny velmi kvalitním papírem.

Ve světě je recyklace nápojových kartonů zajišťována hlavně papírnami. Zpracování je prakticky stejné jako u sběrového papíru – nápojové kartony se rozmixují ve vodní lázni. Papírová vlákna se pak přidávají k běžné papírovině a nanáší se na papírenský stroj. Výsledkem jsou role nového papíru, které se používají na výrobu sáčků a tašek. Díky tomu, že nápojové kartony obsahují kvalitní papírenské vlákno, mohou se z nich vyrábět papírové obaly s menší hmotností, ale se zvýšenou pevností.
Ze zbylé polyetylénové a hliníkové fólie se mohou vyrábět palety, školní pomůcky, květináče a jiné plastové výrobky nebo je lze využít jako palivo do cementáren.
Druhou možností recyklace nápojových kartonů je výroba stavebních a izolačních desek. Nápojové kartony se nejprve rozdrtí na požadovanou velikost. Drť se pak nanáší do forem a při teplotách přesahujících 200°C se lisuje do desek. Ty mají podobné vlastnosti jako sádrokarton. Desky lze navíc kombinovat i s jinými materiály jako jsou pěnový polystyren nebo polyuretan – vznikají tak panely, ze kterých je možné montovat tepelně nebo zvukově izolační příčky, podhledy nebo izolace. Z panelů je možné postavit celý dům.

Kolik plastu a nápojových kartonů v Dobříši vytřídíme?

  • V Dobříši máme celkem 32 kontejnerů na plast. Celkově se nám v minulém roce podařilo vytřídit 68 tun plastu, což znamená, že jsme dokázali naplnit plných 4 350 žlutých kontejnerů. Kdybychom všechny tyto kontejnery vyskládali vedle sebe, utvořily by řadu dlouhou 6 km.
  • V Dobříši máme 30 kontejnerů na nápojový karton. Za rok jsme dokázali nasbírat 7 tun tohoto materiálu k recyklaci.
  • Každý plný kontejner vytříděných plastů ušetří recyklací až 30 litrů ropy.
  • Není potřeba vyhazovat zvlášť víčka a zvlášť lahve. Zpracovatelé je umí jednoduše odstranit.
  • Průměrná česká domácnost vytřídí za celý rok téměř 26,9 kg plastů.
  • Z 50 PET lahví může být vyrobena nová fleecová bunda.
  • Další úprava plastů na dotřiďovacích linkách je velmi náročná a souvisí především s množstvím druhů a barev jednotlivých typů plastů, jejich tvarů, ale především s technologickými možnostmi a požadavky na jejich další zpracování.
  • Z nápojových kartonů se vyrábějí stavební a izolační desky.
  • Nápojové kartony se skládají až ze 7 vrstev, ve kterých se střídá papír, hliníková fólie a polyethylen.
  • Nápojové kartony se třídí zejména kvůli velmi kvalitnímu papíru, který obsahují.



Předchozí článekBalónky s přáníčky k Ježíškovi byly vypuštěny
Další článekPoužívání souborů cookies na stránkách DLonline.cz