Pamatujete si, jak jste se poprvé stěhovali od rodičů? Jak jste zvládali nakupování, vaření, uklízení, péči o sebe? Děti z dětského domova v Dobříši si od 18 let mohou vyzkoušet bydlet samostatně, aby se co nejlépe připravily na svůj dospělý život. Dětský domov provozuje 4 tréninkové byty a zaměstnává takzvaného case managera, který každé dítě individuálně doprovází. Jak takové doprovázení dospívajícího vypadá? Třeba takhle:
„S Hankou máme schůzku v 16 hodin v bytě. Nejdřív se vrháme na vyúčtování, bohužel stanovenou normu na týden nedodržela cca o 400 Kč. Přestože jsem s ní nastavovala rozpočet a jasně jí řekla, že do normy patří platba obědů, musí si je odhlašovat, pokud na ně nepůjde. Částka bude stržena z normy na další týden. Prošly jsme spolu aktuální letáky místních obchodů, Hanka si napsala, že zítra si nakoupí jogurty na celý týden, kartáček na zuby a oblíbenou omáčku na těstoviny.
Úklid v bytě byl tentokrát ucházející, pouze neměla vynesené odpadky. Hanka si při praní opět obarvila dvě trička. Domluvily jsme se, že zítra koupí v drogerii odbarvovač a společně zkusíme trička dát do pořádku.
Brigádu na prázdniny má prý domluvenou, ale musí s agenturou podepsat smlouvu, s kterou si nevěděla moc rady, smlouvu jsme spolu prošly a společně zavolaly do agentury (nebylo jasné, kde je místo výkonu práce), bude chodit do Penny. Řekla jsem jí, že musí do pojišťovny poslat potvrzení o studiu, jsme domluvené, že je donese druhý den ze školy a pošle do pátku mailem.
Hanka se mi jinak zdála smutná a bez nálady. Ptala jsem se, co se děje, za chvilku se rozpovídala. Její současný přítel jí prý napsal, že jí momentálně nemůže volat, jenom psát, ale Hanka nechápe proč. Tak jen můžeme doufat, že to neznamená další ukončení jejího vztahu.“
Projekt přípravy dospívajících na samostatný život pomáhá hradit Nadace ČEZ, Sociální fond Brdy Vltava, Nadace Etela, Nadace člověk člověku, knížecí rodina Colloredo Mannsfeld. Děkujeme!
Za tým Dětského domova SOS 92, z. ú.,
Jitka Urbanová