Strhující zážitky naší účastnice 16. světové gymnaestrády od Bodamského jezera



    V týdnu mezi 7. a 13. červencem se v rakouském Dornbirnu na březích Bodamského jezera konala Světová gymnaestráda. Jde o největší nesoutěžní přehlídku gymnastických sportů. Za Českou republiku se jí zúčastnilo na 900 členů ve věkovém rozpětí od mládeže až po důchodce. Byli to členové ČGF, ČASPV a nejvíce bylo členů organizace Sokol. Tento svátek gymnastiky se koná vždy jednou za čtyři roky mezi olympiádami.

    Výprav z celého světa bylo tolik, že jsme se skoro nevešli na otevírací ceremoniál. A není divu – celkem 18 tisíc účastníků z pěti kontinentů, to už je pořádné množství. Nejvíce z Evropy, ale i z Arménie, Barbadosu, Fidži, Kolumbie, Malawi, Mosambiku, Nepálu, Paraguaye a Tongy.

    Celý program SG zahrnoval zahajovací a závěrečné ceremoniály, národní vystoupení, skupinová představení (pódiová vystoupení), vystoupení velkých skupin (hromadné skladby) a FIG Gala. Cvičila jsem hromadnou skladbu ČASPV – Gymnastický sen, se kterou jsme již vloni vystoupili na sokolském sletu v Praze.

    Sokolové měli také dvě hromadné skladby – Spolu (ČR a SK) a Borci. Celkem třikrát jsme vystoupili na stadionu v Bregenzu. Dále nás reprezentovala dvě skupinová vystoupení ze Slovanu Praha a Špičková Opava a také Barvy z Trutnova. Každé vystoupení mohlo trvat nanejvýš 15 minut. Vystoupení skupin probíhalo každý den v osmi halách od 9.00 do 18.00, celý den se tedy bylo na co dívat.

    Každá národní delegace se postarala o originalitu – žádná dvě vystoupení nebyla stejná. Ta nejlepší byla vybrána na FIG Gala, což je přehlídka těch nejnápaditějších gymnastických skladeb, choreografie, nářadí, náčiní a dokonalosti předvedení.

    Zaujali mě Japonci, kteří cvičili se zvláštní látkou, která se trhnutím vznesla a držela ve vzduchu jen tak. Izraelky použily zase ohebné ventilační potrubí. Nedá se to popsat, musí se to vidět! Na webu www.gymfed.cz/vseobecna-gymnastika/ najdete zkrácené záznamy.
    Pochvalu také zaslouží organizace – od ubytování (ve školách jedenácti měst) až po dopravu. Volné chvíle jsme využili na výlety do Lichtenštejnska a Německa. Staralo se o nás 8 tisíc dobrovolníků, kteří měli na závěrečném ceremoniálu také své vystoupení. Všichni byli moc milí a ochotní.

    ČR se zúčastňuje teprve od roku 1995, i když 1. SG byla již v roce 1953. Pro mě osobně to byl veliký a těžko popsatelný zážitek. Z Dobříše jsem byla sama, ale doufám, že se ke mně někdo z vás na příští 17. světovou gymnaestrádu do Amsterdamu připojíte.

    Jitka Holcová



    Předchozí článekHurá zase do sokolovny
    Další článekAntický tábor světlušek