Vážení spoluobčané,
zima v lednu dorazila i k nám na Dobříš. Sníh milostivě přikryl řadu nepořádků, takže město skutečně vypadá jako z pohádky. Z nadílky nemají moc velkou radost dodavatelé našich staveb, kvůli nízkým teplotám museli přerušit venkovní práce. Ale to je v zimě běžné, takže by nás to nemělo překvapit. Řada oprav ulic se rozběhne opět s vyššími teplotami. A zatímco venku se toho děje spíše méně, uvnitř radnice v žádném případě nesedíme za pecí. Probíhají intenzivní debaty o rozpočtu pro rok 2021 a o projektech, které bychom chtěli letos dokončit. Velké debaty vedeme také o rozvojových projektech, které jsou často úplně na začátku, ale které by mohly dobříšským obyvatelům pomoci v delším časovém horizontu.
Při hledání dalších zdrojů pro rozpočet také přemýšlíme o tom, jak přesvědčit obyvatele Dobříše, kteří tu sice žijí, ale nemají zde trvalý pobyt, aby se na Dobříš přihlásili.
Tito obyvatelé využívají infrastrukturu města, ale nepřispívají na ni, nebo jen velmi omezeně. Počet osob s trvalým pobytem má přímý dopad do příjmové stránky rozpočtu. Odhadem zde žije dlouhodobě 1 000 až 1 500 obyvatel bez trvalého pobytu, přesnou evidenci nemáme. Každých 100 nových obyvatel by do rozpočtu přineslo 1,2 až 1,4 milionu korun ročně. Takže přemýšlíme nad motivačním programem. Mohl by se jmenovat třeba „Dobříšákem od kolébky po hrob“, kdy by nově registrovaní občané získali poukaz na dětskou postýlku a místo v urnovém háji, slevu na odpady, místo ve školce či rezidenční parkovací kartu. Případně bychom mohli organizovat speciální večírek „Vítání dospělých občánků“. Co podle vás bude nejlépe fungovat?
Tou smutnější stránkou života v našem městě je pokračující nouzový stav v souvislosti s koronavirem. Pořád ještě trvají mnohá omezení. Také „naši“ zdravotníci i pracovníci dalších služeb jsou na hranici svých sil. Buďme prosím i nadále ohleduplní nejen k nim, ale i vůči sobě. To znamená nosme roušky, omezme osobní kontakty, dodržujme hygienu. Od začátku roku stát spustil očkování, nejprve zdravotníků. Od poloviny ledna se k očkování mohou registrovat také senioři nad 80 let, další skupiny obyvatel budou následovat na jaře a v létě. Očkovacím místem bude pro nás v první fázi především Příbramská nemocnice, uvažuje se o výjezdních týmech, výhledově snad budou moci očkovat i praktičtí lékaři. Očkování je dobrovolné a je na rozhodnutí každého. Po více jak roce je zde naděje, že se současná situace může díky nové vakcíně obrátit k lepšímu.
Pavel Svoboda, starosta