Intenzivní debata o rekonstrukci budovy Policie v posledních týdnech ukazuje rozpory ve vnímání toho, jak by město mělo svůj majetek spravovat. V současném vedení města se snažíme, aby naše rozhodování bylo pro obyvatele srozumitelné a předvídatelné. Základním rámcem je Program rozvoje města na roky 2021–2028. Ten obsahuje zásobník projektů, ze kterého se každý rok na podzim vybírají ty, které se dostanou do rozpočtu na příští rok a vytvoří takzvaný akční plán. Vedení radnice každý rok představuje návrh akčního plánu při veřejném projednání, kde mohou konkrétní projekty či náměty vznášet i kritizovat přímo obyvatelé. To proběhlo loni 9. října, včetně informace o plánované demolici budovy Policie a výstavbě nové služebny. Následně je nový akční plán předložen zastupitelům, kteří o něm veřejně hlasují, to proběhlo loni 4. listopadu, opět včetně konkrétního záměru, co je v plánu s budovou Policie.
Aktuální zásobník projektů obsahuje 150 položek. Některé jsou ve fázi studie, některé se realizují a 60 je již splněno. Stále zbývá 90 projektů v celkové částce 864 milionů Kč, které by město chtělo realizovat. Jsou mezi nimi opravy konkrétních ulic, rozšíření kapacity vodojemu, oprava polikliniky či nová tělocvična. Všechny jsou potřebné. Bylo by krásné, kdyby město mohlo hned realizovat všechny tyto projekty ze zásobníku najednou. To ale není možné. V letošním roce město bude do vybraných projektů investovat rekordních 84 milionů. Přesto to tvoří jen cca 10 % všech nákladů na projekty v zásobníku. Jinými slovy, kdybychom každý rok opravovali a investovali tak hodně jako letos, máme v zásobníku tolik projektů, že to vystačí na deset dalších let.
Každý podzim při tvorbě rozpočtu tak složitě vybíráme, co v dalším roce udělat. Protože nelze najednou postavit, opravit či uspořádat všechno ze seznamu. Rozhodování je to vždy velmi obtížné. Každý obyvatel má svou představu, co je na Dobříši nejvíc potřeba. Má to být oprava naší ulice? Nebo spíše oprava polikliniky? Dům s pečovatelskou službou potřebuje nový výtah, kulturák nové parkety. A co budeme dělat se starým skateparkem, kde se po překážkách už nedá jezdit? Tím, že dáme přednost jednomu projektu, zároveň omezíme možnost realizovat nějaký jiný. Někde je to jen odklad v čase, jinde je to rozhodnutí buď–anebo. Zvolili jste nás, abychom rozhodovali se zohledněním všech nejrůznějších potřeb obyvatel Dobříše. A my tuto tíhu se vší odpovědností přijímáme.
A tím se vracím k debatě o budově Policie. Jsem rád, že se většinově shodujeme, že zde místo pro moderní služebnu chceme. Zvažovali jsme, zda budovu rekonstruovat a opravit v ní 12 bytů. Nakonec jsme se ale ve vedení města shodli, že postačí budova menší se služebnou Policie a třemi byty. Ušetřené prostředky, cca 20 mil. Kč, investujeme jinde, do projektů, které jsou pro většinu obyvatel potřebnější.
Podle čeho se rozhodovat, kam směřovat finance města? Je důležitější oprava silnice, nebo školky? A proč bude v nové budově pro Policii méně bytů?
Pavel Svoboda, starosta