Seriál: Pojďme společně zlepšit kvalitu ovzduší v Dobříši…



Kvalita ovzduší je ovlivňována chováním každého z nás

O tom, jak působí znečištěné ovzduší na mužskou potenci a jak topit, abychom kvalitu ovzduší zlepšili, jste se mohli dozvědět v minulém díle našeho seriálu. Nyní se se zaměříme na kvalitu ovzduší z hlediska prostředí, ve kterém žijeme a ve kterém bychom jistě rádi dlouho a dobře žili.

Je sice pravda, že hlavní příčinou znečištění ovzduší je průmysl, ale bylo by příliš jednoduché obviňovat továrny, aniž bychom si uvědomili, že i my k tomuto problému přispíváme. Továrny vyrábějí předměty, protože je potřebujeme, kupujeme a konzumujeme. Jezdíme automobily místo toho, abychom využívali hromadnou dopravu nebo chodili pěšky či jezdili na kole. Při spotřebě energie jsme často bezohlední a plýtváme. Vysokou životní úroveň v Evropské unii považujeme za normální. A přesto, nebo právě proto si musíme uvědomit, že každý jednotlivec je odpovědný za to, co se děje na naší planetě, a že i jednotlivec může přispět svou kapkou v moři, inspirovat ostatní a dávat dobrý příklad.

Jak jistě víte, kyselý déšť je důsledkem dlouhodobého znečišťování ovzduší a významně působí na životní prostředí. V důsledku zvýšené kyselosti vody, kterou kyselý déšť způsobuje, je ničena flóra a fauna vodních ploch a potoků. Když kyselý déšť dopadá na lesní půdu, mění tím složení jejího pH. Nemůžeme se pak divit, že stromy získají ze země méně živin, protože je velmi kyselá a jsou tudíž náchylnější k suchu, nemocem a útokům hmyzu. Dešťová voda proniká i do systému podzemních vod. Zvyšuje kyselost naší pitné vody, což pro nás může znamenat zdravotní rizika. A v neposlední řadě je třeba zmínit, že kyselost postihuje i budovy a památky kolem nás a způsobuje korozi materiálu.

Proto pojďme každý z nás udělat o trochu více pro naše prostředí, abychom se i v budoucnu mohli procházet po krásně rostlých lesích plných plodů a koupat se v čistých rybnících a přírodních koupalištích nebo si i v inverzním počasí zajít na procházku na čerstvém vzduchu, a nebát se přitom otevřít okna. Pomůžeme třeba jen tím, že začneme dávat pozor na to, čím a v čem topíme, a budeme přemýšlet o tom, co si koupíme, zda to nutně potřebujeme a jestli ten kousek „do obchodu, na poštu nebo na úřad“ nejsme schopni dojít pěšky.

Za město Dobříš zpracoval odbor výstavby
a životního prostředí



Předchozí článekPlacené stání vozidel na místních komunikacích v Dobříši
Další článekÚdržba městské zeleně v roce 2020