Některá témata se stanou rozcestníkem: umí odhalit, jaké intence řídí jednání těch, kteří nám vládnou. A nyní jsme v lokální dobříšské politice tak nějak zakopli o šestašedesátku – podobně jako loni o zvyšování daní způsobem, který není obhajitelný.
Díky jednáním, která se kolem osudu čp. 66 točí už nějaký ten rok, můžeme nahlédnout pod úhledný kabátek koalice ODS, STAN a KDU-ČSL. Není dobré škatulkovat podle stranických barev, podstatné jsou osobnosti a jejich charaktery. Ale tady koalice táhne za jeden provaz v prapodivné shodě, a ne zrovna správným směrem z hlediska hodnot, o které má samospráva pečovat. Přijde mi neuvěřitelné, že koalice nepřipustí ani nejbanálnější možnost u kulatého stolu zrevidovat jednotlivé aspekty otevřeně s nezávislými odborníky (protože odborníky, kterými se dosud radnice ohání ve všech svých příspěvcích, jsou buď sami zastupitelé koalice, anebo za skvěle honorovanou zakázku vděční projektanti, příp. zaměstnanci města).
Pro mne je demolice čp. 66 otázkou, která vlastní existenci domu dalece přesahuje. Zda je toto město opravdu naše, jaké jej chceme předat dalším generacím a zda opravdu dovolíme takto nekoncepční zacházení, kdy jsou nám jako divadelní kulisy předloženy akce typu Tvoříme Dobříš, kde je nám dovoleno participovat, ale dál nám, milí občané, nesahejte?
Ať už to s domem čp. 66 dopadne jakkoli, stal se kamenem úhelným, který spojuje spoustu lidí a probouzí jejich zájem o věci veřejné, a to je skoro tak moc zázračné jako velikonoční zmrtvýchvstání.
Ing. arch. Lenka Laštovková
Výzva občanům města Dobříše
Milí spoluobčané,
v souvislosti se složitým vývojem v případě stavby služebny Policie ČR v ulici 28. října se na vás chci obrátit s prosbou a výzvou. Máte zájem otevřít diskusi o tom, jaká má být nová architektura veřejných staveb našeho města? Chcete slyšet i hlasy památkářů, historiků, místních znalců, kritiků i architektů oceňovaných za citlivý přístup k maloměstskému urbanistickému prostředí? Chtěli byste být součástí kvalitní diskuse o tom, jak lze přistupovat k našemu historickému dědictví, ať jde o minulost dávnou, či nedávnou? Pokud ano, neváhejte se mi prosím ozvat na e-mail: leni.lastovkova@gmail.com.
Žádali jsme s jinými kolegy, až trochu poníženě škemrali, o otevření odborné diskuse na posledním zasedání zastupitelstva dne 1. 4. 2025, ale kromě opozičních zastupitelů nezvedl nikdo z koalice ruku pro to, aby případ demolice bývalé služebny a dřevěné novostavby byl projednán nezávisle u takzvaného kulatého stolu. A to mne strašně mrzí, protože taková diskuse by neoddálila sama o sobě nic z dosavadních plánů vedení našeho města, a naopak by tím uklidnili veřejné mínění a získali naši důvěru. Nikdo se dosud veřejně nezabýval památkovým kontextem u novostavby, a ten nelze ignorovat. Ztrácíme takovým přístupem radnice, nebo získáváme? Odpověď je bohužel jasná.
Pojďme to tedy otevřít my, občané, zorganizujme si vlastní kulatý stůl, vlastní diskurz o tváři našeho města, neboť stavby nejsou boty, které snadno obměníme podle nejnovější módy. Jsou to nositelé petrifikovaných hodnot, které chtě nechtě vnímáme, a stávají se měřítkem pro hodnoty a estetiku dalších generací. Co jim chceme předat?
S poděkováním za váš zájem
Ing. arch. Lenka Laštovková