Padesátka Dobříšanů přišla na Fórum Zdravého města pomoci městu najít koncepci dalšího rozvoje. Dojmy jsou však rozpačité.
Na otázku po smyslu fóra půl roku před volbami odpověděla Ing. Havlíčková, že jde o povinnost vyplývající z členství v Národní síti Zdravých měst (NSZM). Chceme-li se v ní dostat do vyšší kategorie, musíme fórum uspořádat jednou za dva roky. Fórum je ale součástí projektů, které realizuje město Dobříš, a mělo by tedy být snadné sladit harmonogram fór s cyklem volebních období. Kdyby se konalo dříve, mnoho nápadů se již mohlo realizovat. Uskuteční je však budoucí vedení města?
Jeden plán, druhý plán – jak se to rýmuje?
Současně s přípravou fóra vyhlásilo město výzvu k podání nabídek na „Zpracování akčního plánu rozvoje města pro roky 2019–2020“. Ke každé oblasti plánu má být vytvořena alespoň jedna anketa a dva kulaté stoly (!) – dokončení prací je stanoveno na „nejpozději srpen 2018“. Těsně před volbami se tedy přijme plán, za jehož realizaci má zodpovídat někdo jiný?
NSZM pomáhá léčit. Pánbůh ví, kdo bude uzdravovat
Je pravděpodobné, že oficiálně získáme pěkné písemné potvrzení, že máme zdravé město. Bude dobré vylepit ho na místě chátrajícího kina, vedle děr v chodníku či před zimním stadionem…
A diskuse?
Též o metodě průzkumu lze mít pochybnosti. Výsledky fóra prověří anketa – občané, kterým stálo za to přijít, jsou asi dobří jen na tu práci, rozhodnutí necháme „lidu“. A diskuse, slíbená na pozvánce? Na tu nebyl čas. Škoda – jinak by nedošlo k zapsání několika podnětů na více stanovištích, čímž se výsledky zkreslily již na místě. A studenti, vytvářející samostatný výstup, by v diskusi zjistili, že „vybudování víceúčelového společenského sálu na místě bývalého kina“ bylo loni bouřlivým tématem několika zasedání zastupitelstva, občané jasně vyjádřili, že před ním upřednostňují stavbu nové knihovny a v tomto smyslu zastupitelé dávno rozhodli. Přesto považuji účast studentů za nejlepší výsledek fóra.
Romana Bodorová