Ještě pořád se s kamarády muzikanty scházíme na produkcích pro důchodce, na poutích, na různých veřejných akcích, na plesech, na koncertech a také na „Májových oslavách“ na Dobříši. Při tom našem besedování, kdy jsme probírali činnost hudebníků dle „Vzpomínek lidového muzikanta“, jsme zjistili, že na hudební scéně se objevila nová hvězda s “COOL“ Band Dobříš. Ve Staré Huti se představili v prosinci 2024, kde mimo jiné hráli skladby, které zpíval Karel Gott. Hodně se mi to líbilo, a tak jsem šel na další koncert kapely s “COOL Band Dobříš „ a to dne 30. 3. 2025 v Kulturním domě Stará Huť. Ten nás přivítal příjemným prostředím dotvořeným lampičkami na stolech. Nastalo očekávání zahájení, což provedl soubor svojí znělkou. A pořadem nás začali provázet sám kapelník a Jana Malá.
Co je to za vycházející hvězdu, jsem se zeptal kapelníka Pavla Růžičky. Přináším jeho slova od začátku:
„Současný velký taneční orchestr/bigband/se začal utvářet v září 2019 přetransformováním z Dechového orchestru ZUŠ Dobříš. Začal od nuly navazovat na předcházející orchestr. Nad názvem orchestru jsme přemýšleli delší dobu, padaly různé návrhy. Ale nakonec se všichni začali shodovat na názvu School Band, čili školní band ZUŠ Dobříš. Pak zase někdo z mladších členů prohlásil, že to je ovšem málo cool. Slovo „COOL“ má v angličtině více významů, např. chladný, vychlazený, nebo také drzý či neomalený, ale v přeneseném významu také skvělý, úžasný, moderní. A protože známe hudební pojem cool jazz, byl najednou na světě název s“COOL“ Band Dobříš, který je tedy složeninou slov školní a cool. A protože to začali všichni členové používat, název byl přijat. Po založení spolku je tedy přesný název s“COOL“ Band Dobříš, z. s. – tedy zapsaný spolek, jehož předsedou mám tu čest být. Od začátku se všichni členové orchestru shodovali na tom, že nechceme být pravověrným bigbandem, hrajícím pouze swingové a jazzové skladby, ale že chceme hrát daleko širší záběr populární hudby jako celku. Cílem pro nás nebyl typ „orchestru Gustava Broma“, ale „orchestr Václava Hybše.“ A tomuto pojetí zůstáváme stále věrni, a naopak nás to baví.
Složení orchestru bylo od začátku jasné: čili obsazení klasického bigbandu – 5 saxofonů, 4 trubky, 4 trombony, 4 rytmika, zpěváci a dirigent. Samozřejmě se nepovedlo orchestr sestavit hned od začátku v plném obsazení. Začali jsme pracovat s menším počtem hráčů. Ale postupně se začali přidávat další členové, až jsme se dostali na plný počet, dokonce už i přes. Orchestr je složen z řad nadšenců tohoto typu hraní, protože jinak by to nešlo dělat. Jsou to jak vystudovaní hráči, tak amatérští hráči, tak i žáci. Orchestr také slouží jako výuka orchestrální hry ZUŠ Dobříš, což je pro šikovné děti obrovský přínos. Vždycky je lepší učit se souhrou vedle těch, kteří už to ovládají, než hledat vlastní cestu, která nebývá vždy správná. Aby orchestr dosáhl souhry, musí se naprosto nekompromisně pravidelně zkoušet a sem tam je potřeba také veřejně vystoupit, aby přišla ta kýžená odměna v podobě vydařeného vystoupení. Samozřejmě si nesmí nikdo myslet, že se výsledek dostaví hned, že je to velmi snadné. Že se stačí sejít a ono to bude hrát, což si většinou myslí nehudební veřejnost, která tak ráda leccos kritizuje, ačkoli tomu nemusí rozumět. Pravdou je ale opak, nacvičení skladeb v mnohdy složitých aranžmá vyžaduje velkou přípravu od každého jedince a hodiny souhry. Příkladem bylo zahrání jedné noty od baryton saxofonisty Jaroslava Slance. Je to někdy velké soustředění a mnoho počítání, aby to bylo v pravou chvíli.
Orchestr teď hraje v celkem ustáleném obsazení, což už přináší výsledky. Členové orchestru: altsax 1 a klarinet Vospělová Zuzana z Bukové u Příbramě, altsax 1 Drmlová Marie Příbram, altsax 2 Moravcová Alena Dobříš, tenorsax 2 a klarinet Vospěl Miroslav Buková u Příbramě, tenorsax 4 Němec Rudolf Stará Huť, barytonsax Slanec Jaroslav Dobříš, altsax 2 v zácviku Bílková Klára Mníšek pod Brdy, trubka 1.B Zlatohlávek Jiří Sudovice, trubka 2.B Slavík Filip Rosovice, trubka 3.B Hohák Ondřej Dobříš, trubka 4.B v zácviku Konopásek Pavel Nová Ves pod Pleší, trombon 1 Reichel Tomáš Dobříš, trombon 2 Čihák Karel Dobříš, trombon 3 Šimánek Vít Příbram, trombon 4-tuba Kugler Martin Dobříš, el. kytara Holý Petr Velká Hraštice, baskytara Dušek Martin Dobříš, klavír – klávesy Slavík Martin Příbram, bicí Růžička David Dobříš, zpěv Vohralíková Vladimíra Mokrovraty, zpěv a konference Malá Jana Dobříš, zpěv Tesař Stanislav Dobříš, zvuk Semančík Michal Stará Huť, kapelník Růžička Pavel Dobříš.
Jak je vidět, je nás opravdu dost. Byli bychom moc rádi, kdybychom ještě nějakou dobu vydrželi, protože jsme v širokém okolí jediný orchestr tohoto typu. Chtěl bych touto cestou poděkovat všem, kteří kapelou prošli a především těm, kteří dodnes naprosto nezištně pomáhají toto těleso udržet při životě“, říká Pavel Růžička.
Tento orchestr nám hrál skladby s velkou láskou a připomněl nám pamětníkům Waldemara Matušku, Karla Hálu, Helenu Vondráčkovou a jiné. Např. písněmi jako „Starý honec krav“, Sir Duke – česky „Tentokrát se budu smát já“. Je třeba vyzdvihnout zpěváky Vlaďku Vohralíkovou, Janu Malou a Stanislava Tesaře. Po celou dobu tleskal celý sál, ovšem když nastoupil sám kapelník s písní „Buona sera signorina“, to už sál burácel. Já a určitě i další byli potěšeni sóly Jiřího Zlatohlávka na trubku, Petra Holého na kytaru, či na klarinety manželů Vospělových. Kapelník říkal, že je také třeba pochválit Karla Čiháka za podržení sekce pozounů. Závěrem chci poděkovat za tuto záslužnou činnost a rozdávání radosti dalším občanům, neboť hudba je lék a terapie. Pamětníci se potěší a mladší se dozvědí, jak se hrálo dříve a v jaké úpravě to hraje tento orchestr. Ti nejmenší se mohou inspirovat a přihlásit se do hudební školy. Jak říká pan kapelník: je nouze o žáky na dechové nástroje. Také doufám, že až příště bude hrát v KD Stará Huť s“COOL“ Band, bude nás ještě více, až bude sál praskat ve švech. Nejbližší vystoupení orchestru je 10. 5. 2025 na regionálních trzích u Pošty Dobříš od 9.30 hodin a dále 24. 5. 2025 „májové oslavy“ Dobříš od 10.30 hodin na hlavní tribuně.

Všem čtenářům pak děkuje kapelník
Pavel Růžička a dopisovatel do časopisu
“Nový směr“ Josef Libický.