Při čtení Dobříšských listů na květen jsem přečetl článek o dani z nemovitosti. Jelikož jste zvýšili daně dá se říci až „nemravně“, tak mě zajímá způsob nakládání s penězi města.
Proč veřejné osvětlení svítí každý den „pánu bohu do oken“. Svítí se minimálně o 15 min. dříve večer a ráno zase déle. Odhaduji, že by se denně dalo svítit o 30–60 min. méně. To by bylo ušetřených peněz za rok! Světla by se měla rozsvěcet za tmy, a ne podle meteorologické předpovědi východu a západu slunce.
Děkuji za odpověď, jistě bude zajímat dosti občanů Dobříše.
Černý Josef, Dobříš
Reakce starosty
Lampy veřejného osvětlení se řídí podle nastavení v třiceti rozvodných skříních. Z každé skříně se řidí osvětlení několika přilehlých ulic. Ve třech rozvodných skříních jsou již instalována optická čidla. Ta rozsvěcejí a zhasínají napojené lampy podle stupně světla v daném místě. Zbývajících 27 rozvodných bodů využívá pro rozsvěcení a zhasínání astronomické spínací hodiny. Ty mají v sobě uložen kalendář s východem a západem slunce v jednotlivých dnech roku a podle toho se lampy rozsvěcejí. Obě technologie mají své výhody. Zatímco zkrácením svitu veřejného osvětlení o 30 min. denně by bylo možné dosáhnout úspory maximálně 60 tisíc korun za rok, řešíme přednostně od r. 2023 postupnou výměnu starých zářivek za nové s technologií LED. Ta přináší násobně vyšší úsporu. Nová LED svítidla mají poloviční příkon (watty) a navíc do budoucna budou umožňovat i měnit intenzitu světla. Např. uprostřed noci, kdy je na ulicích minimální provoz, bude možné svítit třeba jen na 25 %. V r. 2023 bylo vyměněno 86 ks svítidel za nové LED, letos to bude dalších 365. Na loňskou akci město čerpalo dotaci z programu EFEKT 2023. Loňská výměna svítidel přinesla úsporu 235 tisíc Kč za rok, letos čekáme další úsporu ve výši 1,137 mil. Kč. Až budeme mít výměny za LED v celém městě dokončeny, můžeme přistoupit k jemnějšímu ladění časování a intenzity svitu.
Pavel Svoboda