Ročně textilní průmysl vyprodukuje 100–150 miliard kusů textilního oblečení. Z toho 30 % se vůbec neprodá, a tak použitelným oblečením zahlcujeme státy třetího světa. Globální svět se doslova topí v oblečení, které by stačilo pokrýt spotřebu dalším šesti generacím. Oblečení vyrábíme v krajinách globálního jihu v otřesných podmínkách, v moderním otroctví a znečišťujeme jeho výrobou životní prostředí. Kvalita oblečení rok od roku klesá.
V České republice chybí recyklační linky, které by dokázaly textilní odpad přepracovat na využitelné výrobky. Společnosti zabývající se svozem textilního materiálu se dostávají do problémů, protože značná část námi vytříděných odpadů je nevhodná k recyklaci či dalšímu využití a končí ve spalovnách či na skládkách, a za to musí někdo zaplatit.
I my na Dobříši začínáme pociťovat problémy spojené s tříděním textilního odpadu. Na Dobříši od dubna končí charitativní projekt KLOKTEX help nadační fond, s kterým město spolupracuje více než 4 roky. Všechny modročervené kontejnery s klokánkem postupně zmizí z veřejných stanovišť sběrné sítě. Ve spolupráci s vámi a společností jsme nasbírali přes 225 tun textilního materiálu. Ředitelka projektu, který usiloval o získávání peněz a oblečení pro dětské a azylové domovy, se vyjádřila takto:
„Bohužel situace na trhu s textilní surovinou je neudržitelná a my musíme urgentně jednat. Všichni sběrači textilu napříč ČR jsou v obrovských problémech a nevidíme momentálně východisko, jak se z této situace dostat…
Řešíme opravdu velký problém s již dále nevyužitelným materiálem v kontejnerech, který ukládáme kompletně pod poplatkem na skládku, což není ekonomicky udržitelné a také není smyslem našeho projektu.“
Město se snaží situaci řešit, a tak uzavřelo smlouvu s novým dodavatelem služeb spol. TextilEco. Během dubna tak na místech veřejných zvonků budou stát místo modročervených kontejnerů kontejnery bílé. Společnost TextilEco spolupracuje s e-shopy, které se zabývají prodejem odpovědné módy. Vytříděné znovupoužitelné kusy oblečení jdou opět do prodeje, a tak se uzavírá kruh a z odpadu se stává opět využitelný výrobek.
Z výše uvedeného vyplývá:
Nakupujme s rozmyslem jen to, co opravdu potřebujeme. Slevy jsou lákavé, ale opravdu potřebujeme mít šatník zaplněný věcmi, které si oblečeme dvakrát do roka?
Nakupujme opravdu kvalitní kusy oblečení z kvalitních materiálů, které dlouho vydrží a vzápětí mohou být opět recyklovány.
Nakupujme v obchodech, které se zabývají udržitelnou módou.
A jak naložit již s nepotřebným textilem?
Vyzkoušejte dostupné alternativy na Dobříši a v okolí. Oblečení můžete věnovat někomu zadarmo ve FB skupině Za odvoz. Během roku je na Dobříši pořádáno několik akcí, které se věnují výměně nebo prodeji použitelného oblečení. V dubnu pořádá T. J. Sokol Dobříš prodejní bazárek v prostorách sokolovny (5. dubna od 8.00 do 12.00). Na konci dubna se opět chystá oblíbený SWAP – výměnný bazar oblečení, a to v prostorách U Tří statkářů (27. dubna od 10.00). Existuje již několik e-shopových bazarů, které se zabývají prodejem takzvané udržitelné módy v režimu: prodej své oblečení – získej odměnu – nakup oblečení po někom jiném. Nebo můžete oblečení vhodit (čisté a zabalené) do nejbližšího kontejneru na tříděný textil. Kontejnery jsou určené na oblečení, textilní materiál (ručníky, povlaky), obuv nebo hračky.
Kateřina Rambousková
Zdroj foto: archiv města