Občanský průkaz je jedním z nejdůležitějších dokladů v České republice. Je povinný pro každého občana staršího 15 let s trvalým pobytem na území České republiky. Od 2. srpna 2021 se na území České republiky vydávají strojově čitelné občanské průkazy s biometrickými údaji. Vydání občanky je spojeno s návštěvou úřadu a pořízením fotografie a otisků prstů na místě (již není potřeba tzv. průkazovou fotografii přinést s sebou). Žádost o občanský průkaz nebo cestovní pas lze podat na Městském úřadu Dobříš (Mírové náměstí čp. 119, přízemí) nebo na kterémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností. Občanský průkaz je možno na vlastní žádost, tedy dobrovolně, pořídit i pro děti od narození do 15 let a je možné využívat ho i jako cestovní doklad také po členských státech Evropské unie. Z důvodu změny údajů uvedených v občanském průkazu (například změna trvalého pobytu nebo změna stavu v něm zapsaných) se občanský průkaz po 45 dnech blokuje a občanský průkaz se stává neplatným.
Všechny občanské průkazy, které byly vydány po 1. červenci 2018, obsahují povinně čip. Pokud držitel průkazu tento čip aktivuje, může následně svou totožnost prokazovat také elektronicky při využívání digitálních služeb veřejné správy. Kromě aktivovaného čipu budete potřebovat také čtečku čipových karet a software eObčanka, který je dostupný pro počítače.
V aplikaci eDoklady, což je další novinka, můžete mít uloženou virtuální občanku a můžete se tímto způsobem přes QR kód prokázat, stejně jako s klasickou plastovou kartičkou. Od července 2024 tuto aplikaci využijete například na úřadech obcí s rozšířenou působností, policii, soudech, úřadech práce nebo finančních úřadech. Pokud končí platnost stávajícího dokladu, mají ten „obyčejný“ žadatelé bezplatně. Pokud jej chtějí s platností na jeden či tři měsíce, zaplatí 100 Kč. Oproti tomu občanka s čipem vyjde vždy na 500 Kč.
Chcete-li cestovat mimo Evropskou unii, musíte si pořídit cestovní pas. U velvyslanectví daného státu zjistíte, jakou minimální platnost cestovního pasu cizí stát vyžaduje. Požadovaná minimální doba platnosti cestovní pasu může být například 6 měsíců po návratu. Požádejte o vydání nového cestovního pasu včas, protože standardní lhůta pro vydání je 1 měsíc.
Lze vydat i cestovní pas ve zkrácené lhůtě – například do 5 pracovních dnů anebo do 24 hodin, ale zde jsou vyšší správní poplatky. K žádostem o nový občanský průkaz i cestovní pas se předkládají doklady (např. rodný list, platný občanský průkaz, platný cestovní pas, oddací list, řidičský průkaz) vždy v originále.
Jan Horník, tajemník MěÚ Dobříš