Navštivte o Vánocích dobříšský psí útulek a obdarujte čtyřnohé kamarádySváteční období je časem štědrosti a laskavosti, a to nejen vůči našim nejbližším, ale i vůči našim zvířecím přátelům. Toto vánoční poselství nese také dobříšský psí útulek, kde na svůj nový domov čeká okolo desítky psů. Právě na svátky je třeba si vzpomenout i na tyto naše čtyřnohé kamarády.

„Granule, deky, konzervy, psí salámy, pamlsky, velmi vděční jsme i za finanční příspěvky, protože útulek vlastně žije jen z darů dobrovolníků a největším nákladem není krmivo, ale veterinární péče,“ říká za dobříšský útulek Lucie Oplíštilová. Z vánočních darů se naši svěřenci radují zhruba tři čtvrtě roku a díky štědrosti lidí ušetří útulek desítky tisíc korun.

I letos našlo nový či původní domov několik desítek zaběhnutých, odložených nebo týraných psů. Vánoční období je pro útulek z hlediska darů velmi důležité – díky štědrosti lidí se podaří ušetřit desítky tisíc korun, které pak mohou být využity pro preventivní i akutní veterinární péči o zvířata během roku.

Dobříšský útulek nabízí také alternativu k tradičnímu vánočnímu programu: Udělejte si mezi sledováním pohádek s dětmi čas, navštivte útulek a udělejte ježíška opuštěným psům. Můžete pejskům přinést něco dobrého, něco praktického anebo je můžete vzít třeba na procházku. Návštěva útulku je možná po telefonické domluvě na čísle 724 077 264 denně, pouze je nutné domluvit konkrétní hodinu, případně přijďte 16. prosince kdykoli mezi 8 a 16 hod.

Plánujete dát štěňátko jako dárek svým dětem pod stromeček?
Pokud plánujete dát štěňátko nebo i staršího pejska jako dárek svým dětem pod stromeček, vše si dopředu pořádně rozmyslete. Je to živý tvor, kterému musíte věnovat svou pozornost, ale i finance. Stejně jako nám dospělým často nevydrží novoroční předsevzetí déle než několik dní, i u dětí se často stává, že zodpovědnost za psa nezvládnou a ta tak automaticky přechází na dospělé, kteří s tím musejí předem počítat.

Na závěr je třeba připomenout i to, jak se chovat ke psům v období konce roku. „Na konci roku se často stává, že kvůli mikulášským a silvestrovským oslavám vyděšený a zmatený pes uteče. Proto je nejlepší, když mohou být naši čtyřnozí kamarádi mimo ruch města, ideálně doma nebo na dobře zajištěné zahradě s kvalitním plotem. Pokud ale nemáte jako majitel psa jinou možnost, mějte psa vždy na vodítku. Vyděšený pes může urazit i několik desítek kilometrů od domova, nebo v nejhorším případě skončit pod koly aut. Pro zvýšení šance navrácení z jakéhokoli důvodu zaběhnutého pejska si prosím zkontrolujte, že váš pes je čipovaný (číslo najdete v očkovacím průkazu psa) a čip je zaregistrovaný v jakémkoli registru (lze dohledat při zadání čísla čipu na www.najitzvire.cz),“ upozorňuje Lucie Oplíštilová.

Zpracovala DHPředchozí článekDobříšští skauti letos opět přivezou do města betlémské světlo
Další článekZprávy z Českého zahrádkářského svazu Dobříš