Město Dobříš otevírá další kapitolu sociální péče a začlenění aneb Nic nám do toho není?

Foto: Denisa Havlíčková


Každé puzzle potřebuje svůj rámeček, do kterého se skládají jednotlivé dílky. Město Dobříš se obrazně řečeno do sestavování jednoho puzzle zapojuje. Jde o bezplatný projekt pod vedením Ministerstva práce a sociálních věcí („MPSV“), který chce zlepšit situaci ohrožených dětí a jejich rodin. Název „Sjednocení přístupu k ohroženým dětem“ odráží jeho hlavní cíl:

1) napomoci sjednotit systém podpory ohroženým dětem a jejich rodinám a
2) koordinovat podporu v sociální oblasti, aby byla efektivnější. Vše díky vzájemné spolupráci a výměně informací mezi různými službami, které se zaměřují na podporu těchto ohrožených skupin.

Nový multidisciplinární tým

Iniciativa MPSV naváže na nově vytvořený multidisciplinární tým, který vedení města iniciovalo na konci minulého roku. Jeho úkolem je sledovat situaci ve staronovém objektu – ubytovně Sluníčko neboli ubytovně nad kolejemi. Tým tvoří, za podpory MPSV, lidé profesně z různých oblastí, včetně sociálních pracovníků, učitelů a neziskových organizací, úřadu práce, policie a zástupců vedení města.

Soukromá ubytovna Sluníčko

Jsou zde ubytované různorodé skupiny obyvatel, včetně rodin s dětmi. Právě přítomnost dětí vyžaduje zvýšenou pozornost a péči. Děti se mohou snadno stát součástí rizikových skupin, proto je nezbytné zajistit jim patřičný dohled, například s docházkou do školy. Práce týmu neusnadňuje fakt, že ubytovna je v rukou soukromého vlastníka. Soukromé vlastnictví s sebou přináší určitá omezení v možnostech veřejné správy zasahovat do chodu ubytovny. Město se přesto snaží být mostem mezi majiteli, provozovateli a hledá cesty k dialogu a spolupráci.

Podpora dětí v ubytovně

Je smutnou realitou, že děti z rodin, které se potýkají s finančními obtížemi a bytovou nejistotou, často čelí většímu riziku školního neúspěchu. Rovněž mají tendenci zanedbávat školní docházku (z možného důvodu častého stěhování). Bez kvalitního vzdělání se snižuje možnost jejich uplatnění na trhu práce a obecně i v životě. Jen pro vaši informaci – investice do vzdělání jednoho dítěte může generovat návratnost mnohonásobně vyšší, než je původní vklad! To je důvod, proč bychom jejich osudy neměli házet za hlavu s tím, že to není naše věc. Rezignovat na úsilí je krátkozraké. Dítě by mělo mít šanci na úspěch bez ohledu na sociální pozadí své rodiny. Podpora v této oblasti je tak v centru pozornosti multidisciplinárního týmu, a nezastupitelnou roli zde sehrává jak dobříšský
OSPOD, tak i organizace MAS Brdy–Vltava. Aktivně se věnují řešení problémových situací, které vznikly v ubytovně především ve vztahu k dětem. Tyto organizace situaci neustále monitorují, přímo zasahují a jsou v kontaktu s příslušnými rodinami.

Multidisciplinární tým + Projekt MPSV = významná spolupráce

Propojení multidisciplinárního týmu s projektem MPSV funguje jako dobře sestavené puzzle. Ubytovna Sluníčko je praktickým příkladem tohoto přístupu. Různé organizace se spojují, aby vytvořily účinný systém, sdílí se informace a zkušenosti. Pomoc je tak cílená a smysluplná.

Jindřiška Romba,
místostarostka



Předchozí článekVýběrové řízení na pozici referenta/ky stavebního úřadu je stále aktuální
Další článekNové fotovoltaické elektrárny na sportovní hale a ČOV