Lesní pedagogika se stává stále populárnější formou vzdělávání a to nejen v zahraničí, ale i u nás, v území Místní akční skupiny Brdy–Vltava. Výhodou této metody je, že děti se učí přímo v přírodě, kousek od svého domova, a získávají tak mnoho zážitků a možností pro rozvoj všech smyslů. Někdy ale počasí nedovolí, aby se výuka odehrávala přímo v lese. To se stalo přesně v den, kdy měla začít jarní část běhu našeho environmentálního programu. Štěstí přeje připraveným, říká se, a to my v MASce jsme. Akce se z důvodu vytrvalého deště nezrušila, ale pouze jsme ji modifikovali do „mokrého programu“. Přesunuli jsme se z polesí v Malé Hraštici do komunitního centra Svět dobrých lidí.
Děti z mokrovratské základní školy přivítal lesní pedagog Roman Dvořák v bezpečnostním obleku s motorovou pilou v ruce a ochrannou helmou na hlavě. Aby se ale mohl strom pokácet k dalšímu zpracování, musí nejprve vyrůst. Právě péči o les byla věnována podstatná část dopoledne, které žáci v komunitním centru strávili.
Lesní pedagog přichystal poznávačku podle větví stromů, které rostou v našem území. I lesy u nás bohužel částečně zdecimoval kůrovec a jiní škůdci, a tak část dopoledního nevšedního vyučování byla věnována těmto broučkům. Dále se žáci dozvěděli, co je mykorhiza a jaký je její přínos pro život nejenom v lese. Pokud přesně nevíte, co mykorhiza je, zapátrejte nebo se zeptejte děcek z Mokrovrat, ty už vědí :-). Dalším tématem, kterým se děti zabývaly, byla půda a život v ní a s ní. V této části jsme se společně zamýšleli nad škodlivostí pesticidů a těžké techniky v lesním hospodářství. Děti se z krátkého filmu dozvěděly, jaké jsou alternativy k herbicidům, fungicidům, insekticidům, … a jaký vliv mají na životní prostředí. Ve chvílích, kdy nebyl déšť tak intenzivní, vyběhli všichni do komunitní zahrady a možná ještě trochu dál, jednou za poznávačkou stromů v zahradě, které rostou i v našich lesích, a jednou si vyzkoušeli, jak se profesionálně měří stromy.
Celkově lze říci, že lesní pedagogika je výborný způsob, jak děti mohou získat praktické zkušenosti učením přímo v terénu. Takto je posílena jejich přirozená zvídavost i zájem o svět kolem sebe. Doufejme, že toto páteční dopoledne je bude motivovat k ochraně a zachování lesů v budoucnosti, a možná i k volbě budoucího povolání.
Za možnost organizovat takové lekce děkujeme Středočeskému kraji, který výuku podpořil z programu na environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu.
Lucie Bubancová