S největší pravděpodobností dojde v následujícím roce ke zdražení poplatku za odpady. V tomto článku chceme obyvatelům města poskytnout praktické rady, jak na odpadech v příštím roce co nejvíc ušetřit. Aktuálně už je na Dobříši 47 % domácností zapojeno do motivačního a evidenčního systému odpadového hospodářství, takzvaného MESOH, a zájem stoupá.
Systém eviduje množství vytříděného/nevytříděného odpadu, který domácnost vyprodukuje, a na základě toho přiděluje osobám v ní žijících slevy na poplatku. Platí zcela jednoduché pravidlo, čím méně směsného odpadu osoby v domácnosti vyprodukují (čím více odpadu vytřídí), tím vyšší slevu na poplatku mohou získat. Sleva je však podmíněna tím, že domácnost musí vykázat tříděný odpad, respektive je nutné buď začít třídit adresně (svoz pytlů/nádob od domu), nebo se registrovat k nejbližším veřejným zvonům na tříděný odpad. Systém pracuje s takzvanými EKObody, které jsou přidělovány osobám za to, že třídí, snižují množství směsného odpadu, kompostují a snižují celkovou produkci svých odpadů. Pokud domácnost třídí adresně, má nárok na vyšší slevu, neboť systém skutečně ví, kolik vytříděného odpadu lidé v ní vyprodukují. Často se lidé mylně domnívají, že čím více pytlů s tříděným odpadem odevzdají ke svozu, tím získají vyšší slevu.
Snahou města je však motivovat své občany, aby nad svými odpady přemýšleli a vědomě snižovali jejich produkci už při nákupu. Můžete např. omezit nákup balené vody, používat vlastní sáčky na potraviny, nakupovat potraviny v množství, které skutečně spotřebujete, nebrat reklamní letáky atd.
Více informací o tom, jak vědomě snižovat produkci svých odpadů, naleznete na stránkách města v sekci ODPADY MESOH. Dalším krokem, jak získat vyšší slevu na odpadech, je přistavovat nádoby (barevné/černé) ke svozu, až když jsou opravdu plné. Z praxe vyplývá, že po vytřídění zbývá v černé nádobě na směsný odpad zhruba 35 % zbytkového takzvaně nevytříditelného odpadu, který není vhodný k recyklaci. MESOH pracuje s objemem nádoby, tudíž i poloprázdná nádoba přistavená ke svozu je načtena do systému jako plná. Lidé se na nás často obrací s obavou, že jim zvlášť v letních měsících začne nádoba zapáchat. Zápach tvoří zejména biologická část odpadu. Doporučujeme lidem, aby vždy odpad balili do neprodyšných obalů a pokud mají tu možnost, biologickou složku zkompostovali či zkrmili zvířatům. Pokud se domácnost ve svém odpadovém účtu zaváže (vyplní si odpadový dotazník) k tomu, že kompostuje, systém začne sledovat produkci směsného odpadu a uděluje za tento závazek domácnosti další slevu.
Město Dobříš si uvědomuje, že je rozdíl ve způsobu třídění odpadů v rodinných a bytových domech, kde mají lidé vzhledem k omezenému prostoru horší podmínky. Aby mohli i lidé v bytových domech dosáhnout na slevy obdobné u rodinných domů, nabízí město spolupráci při zakládání takzvaných soukromých sběrných hnízd.
Obyvatelé domu (nebo určitá skupina obyvatel domu) pak třídí odpady do vlastních barevných nádob, a pokud např. sníží frekvenci vývozu nebo poníží počet kontejnerů na směsný odpad, mohou dosáhnout na obdobné slevy jako obyvatelé rodinných domů. Pokud byste měli ve vašem bytovém domě o soukromé hnízdo zájem, prosím kontaktujte paní Ing. K. Rambouskovou na e-mailu rambouskova@mestodobris.cz nebo ji navštivte osobně na odboru výstavby a životního prostředí (budova úřadu B, nad Penny Marketem). Aktuálně město připravuje žádost o dotaci z Operačního programu Životní prostředí na nákup komunitních kompostérů a kontejnerů na tříděný odpad k bytovým domům.
Ing. Kateřina Rambousková, odbor výstavby a životního prostředí