Nová služebna Policie ČR v Dobříši může jednoznačně pozvednout kvalitu místa, které se nachází jen pár desítek metrů od náměstí a které je součástí památkového ochranného pásma zámku Dobříš.
Stávající třípatrový objekt čp. 66 v Dobříši už nesplňuje současné požadavky na bydlení ani na budovu veřejné služby. Na otázky ohledně koncepce nové služebny Policie ČR, která bude navržena jako šetrná dřevostavba respektující okolní zástavbu, odpověděl Ing. arch. Jaroslav Šimek ze studia ARCHZONE architects.

Jak hodnotíte stávající objekt čp. 66 v kontextu místa a jeho využití?
Stávající třípatrový dům pochází z druhé poloviny 70. let a svým pojetím je zcela poplatný tehdejšímu způsobu zástavby, kdy forma plní účel bez výrazného vztahu k místu a okolí. Objekt svojí hmotou a výškou vybočuje z měřítka okolních převážně rodinných domů o dvou nadzemních podlažích a podkroví. Také jeho umístění, kdy uliční fasáda zabírá téměř celou šířku pozemku, není pro řešenou stranu ulice 28. října typické. A pokud se týče jeho využití, objekt svým stavebně-dispozičním řešením a úrovní technické vybavenosti již nesplňuje současné požadavky na stavby pro bydlení a stavby plnící funkci veřejné služby.
Co bylo pro Vás při návrhu novostavby klíčové z hlediska tvorby její koncepce?
Jednoznačně pozvednutí kvality místa, které je pár desítek metrů od náměstí a které je součástí památkového ochranného pásma zámku Dobříš. Naším záměrem bylo na pozemek umístit objekt o menším objemu, než má současný dům, a s maximálně dvěma nadzemními podlažími, který nebude vytvářet výškovou dominantu v rámci vilové čtvrti a který se nebude vizuálně uplatňovat v průhledech z Pražské ulice spojující předprostor zámku s náměstím. Zároveň jsme objekt obdélníkového půdorysu situovali kratší stranou do ulice a zbylou šířku pozemku využili pro rozšíření veřejného prostoru se stromy, lavičkou a upraveným parterem se zelení. Toto venkovní místo tvořící zároveň vstupní předprostor do nové služebny Policie ČR bude vizuálně přes prosklenou stěnu viditelné z prostoru pro veřejnost v interiéru a celému provozu služebny přinese lidsky přívětivý charakter.
Nový dům je navržen jako dřevostavba. Jaké největší výhody to podle Vás pro projekt přináší?
V dnešní době vstupuje do popředí stále víc vliv staveb na životní prostředí. Dřevostavby jsou šetrné k životnímu prostředí. Dřevo je přírodním materiálem a jako jediný stavební materiál má pasivní bilanci CO2, což znamená, že během své existence tohoto skleníkového plynu více absorbuje, než vyprodukuje. Navíc je to materiál plně obnovitelný. Pro výrobu stavebních částí je spotřebováno méně energie, než je tomu u jiných stavebních materiálů. Náš projekt novostavby v Dobříši připravujeme jako stavbu složenou z plošných prvků předpřipravených ve výrobním závodě. Jejich montáž na místě je potom velice rychlá a bez tradičních „mokrých“ stavebních procesů, což značně snižuje nepříjemnou zátěž bezprostředního okolí stavby. Užití tohoto typu stavby pro budovu veřejné služby je dle mého názoru významným a odpovědným příkladem přístupu města k výstavbě objektů v jejich majetku a správě.
Zpracovala DH
Zdroj foto: Studio ARCHZONE architects