Vedení města Dobříše transparentně zveřejňuje informace související s projektem demolice budovy čp. 66, jež dlouhé roky sloužila jako policejní stanice a bytový dům. Veškeré detaily jsou proto nyní k dispozici na webových stránkách města, kde se občané mohou seznámit s projektovými studiemi, odbornými stanovisky, finančními náklady na rekonstrukci i demolici a dalšími podklady.
„Chápeme, že plánovaná demolice budovy čp. 66 může vzbuzovat otázky. Máme však konkrétní data a jasné argumenty, proč to považujeme za nejefektivnější řešení. Jelikož stav budovy již neumožňuje dlouhodobé bezpečné využití, mimo jiné kvůli špatnému stavu elektroinstalace, topné soustavy či zatékající střechy, nechali jsme si zpracovat studie a rozpočty jak na kompletní rekonstrukci, tak na její demolici a výstavbu zcela nové policejní stanice, včetně zachování menšího počtu bytů. Důkladně jsme obě varianty zvážili a přiklonili se k druhé možnosti. Toto rozhodnutí bylo učiněno na základě odborných posudků – projektových studií. Nový projekt přinese moderní a ekologicky šetrné řešení, které bude lépe sloužit policistům i občanům. Navíc se jedná o levnější variantu, město tak bude moci ušetřené finance použít na další důležité projekty, jako je například rekonstrukce školní tělocvičny, která bude přínosem pro naše děti,“ uvedl starosta Pavel Svoboda.
Novostavba policejní stanice se třemi bytovými jednotkami je lepší variantou než rekonstrukce dosavadní budovy hned z několika důvodů:
1. Technický stav – Stávající stav budovy je špatný, její komplexní rekonstrukce bude v konečném důsledku velmi nákladná. Potvrzuje to odborníky zpracovaná projektová studie. Ti se ve svých výpočtech opírají o cenové ukazatele ve stavebnictví. Tyto ukazatele jsou každoročně zpracovávány Českou komorou architektů a Českým statistickým úřadem. Podle indexu těchto ukazatelů pro rok 2023/2024 by se finanční hodnota komplexní rekonstrukce vyšplhala k 50 mil. Kč, neboť lze počítat s částkou, která přesahuje hodnotu 9 000 Kč za 1 m3 obestavěného prostoru.
Navíc město Dobříš má vlastní zkušenosti s komplexní rekonstrukcí budovy srovnatelného charakteru – obytného domu čp. 1486 na sídlišti Větrník. Tento projekt byl realizován v letech 2021–2022. Celkové náklady této rekonstrukce dosáhly 38 641 529 Kč, což v přepočtu odpovídá nákladu ve výši 8 936 Kč na 1 m3 obestavěného prostoru.
2. Moderní standardy – Stávající budova vznikla v polovině 70. let a za dobu své existence nikdy neprošla významnější rekonstrukcí. Není divu, že budova zdaleka nesplňuje dnešní stavební standardy. Nová zamýšlená budova bude navržena moderním způsobem, za splnění všech aktuálních stavebních, energetických a provozních požadavků, což zvyšuje komfort policistů i občanů. Nezastíráme, že nová budova bude menší než stávající, což umožní udržet investiční náklady v rozumné a pro rozpočet města udržitelné výši. Zároveň však klademe důraz na to, aby nová budova plně provozně i prostorově vyhovovala potřebám Policie ČR, což s jejími zástupci průběžně konzultujeme.
V neposlední řadě, nová budova je projektována s velkým důrazem na vhodné urbanistické řešení a šetrné zasazení do okolní zástavby, což stávající chátrající objekt nesplňuje. Je důležité konstatovat, že objekt se nachází v ochranném pásmu dobříšského zámku a je považován z pohledu ochrany památkové péče za rušivý a postrádající historickou, architektonickou i urbanistickou hodnotu.
3. Energetická úspornost – Nová budova bude navržena v nejvyšší kategorii „A“ energeticky šetrné výstavby a provozu, což z dlouhodobého hlediska znamená úspory na provozních nákladech města. Oproti tomu projektová studie na kompletní rekonstrukci stávající budovy čp. 66 počítá s horší energetickou kategorií třídy „C“.
4. Finanční efektivita a dlouhodobá investice – Město má k dispozici architektonickou studii pro nový objekt, jejíž součástí je také odhad investičních nákladů. Ten se opět opírá o hladinu cenových ukazatelů ve stavebnictví. Demolice stávajícího objektu a výstavba nové budovy by se měla pohybovat ve výši 31 mil. Kč. Novostavba bude mít dlouhou životnost a nízké provozní i udržovací náklady. Je pravda, že nižší investiční náklady souvisí mj. s faktem, že budoucí nová budova je menší a nebude obsahovat tolik bytových jednotek jako stávající. Nepovažujeme za efektivní věnovat desítky milionů korun do několika bytových jednotek na úkor jiných, široké veřejnosti prospěšnějších projektů, například v oblasti školství či sportu.
5. Náklady na demolici – Město Dobříš aktuálně realizuje veřejnou zakázku malého rozsahu na demolici objektu čp. 66. Město již obdrželo nabídky od řady kvalifikovaných dodavatelů, aktuálně vyhodnocuje dvě finančně nejlepší nabídky. Obě tyto nabídky se ve své finanční hodnotě pohybují hluboko pod 3 mil. Kč.
Vedení města si uvědomuje důležitost otevřené komunikace a bude občany i nadále informovat o průběhu celého procesu.
Otázky a odpovědi k čp. 66
O jakých variantách město uvažovalo a uvažuje?
Jednou variantou je rekonstrukce stávající budovy s tím, že místo současných 10 bytů vznikne na stejné ploše 12 menších. Pro tuto budovu máme studii, kde celkový náklad je odhadem 51 mil. Kč bez DPH. Druhou možností je zbourání a výstavba menší budovy s 3 byty. Zveřejněná studie odhaduje náklad na 30 mil Kč. V obou variantách je počítáno se služebnou pro Policii ČR. Studie jsou zveřejněny na webu města.
Proč se bráníte opravě současné budovy?
Zvažujeme všechna pro a proti. Opravou současné budovy bychom dosáhli funkčních prostor pro služebnu PČR a byty, ale z velké části bychom byli limitováni dispozicemi budovy. Naopak zcela nová stavba umožňuje postavit moderní objekt, který bude odpovídat 21. století a potřebám jak PČR, tak zájemcům o bydlení.
Podle čeho byly odhadnuty ceny za předložené varianty?
Oba týmy architektů pracují ve fázi studie s takzvanou cenou za obestavěný metr krychlový prostoru. Tedy kubíky prostoru podle studie se násobí cenou, která vychází ze statistických údajů podobných staveb. V tomto případě 8 500–9 000 Kč/m3. Přesnější výpočet ceny by bylo možné získat až z projektu pro provádění stavby. Aktuální tabulka cen je na webu města.
Proč město nechce stavět další byty pro své občany?
Město pronajímá 117 bytů. Rozdíl v obou variantách v ceně 9 bytů činí 20 mil. Kč. Za těchto 20 mil. Kč bychom mohli poskytnout byty pro 9 párů či rodin. Raději však těch 20 mil. Kč chceme investovat do veřejných staveb, které pokryjí poptávku výrazně většího počtu obyvatel. V letošním roce jsou to například rekonstrukce tělocvičny 2. ZŠ (7,3 mil. Kč), sanace vlhkosti 2. ZŠ (2,5 mil. Kč), oprava elektroinstalace na poliklinice (4 mil. Kč), opravy chodníku v ul. U Pivovaru (5 mil. Kč), nový skatepark (4,9 mil. Kč).
Byty v budově město bude pronajímat, nebo prodávat?
Současné vedení radnice o prodeji bytů neuvažuje. V obou variantách by byty zůstaly v majetku města a město by je pronajímalo. Nápad prodat nově opravené byty uvedl na posledním zastupitelstvu p. Helebrant (ANO).
Využila by byty Policie ČR?
Ano, o pronájem tří bytů má zájem Policie ČR, která by je využila jako motivační či stabilizační prvek pro policisty obvodního oddělení Dobříš.
Proč má být nová budova dřevostavba?
Dřevostavby jsou moderním trendem. Stavba roste rychleji a je možné zajistit lepší ekonomiku provozu. Tyto budovy mají také menší ekologickou stopu. Zatímco současná budova je v energetické třídě G, varianta rekonstrukce současné budovy by třídu zvýšila na C. Nová moderní dřevostavba bude v kategorii A. To znamená, že v dalších letech budou výrazně nižší provozní náklady na topení a klimatizaci, než by byly v rekonstruované budově.
O kolik je kratší životnost uvažované dřevostavby?
Z ekonomického hlediska se životnost stavebního objektu pohybuje minimálně mezi 80 lety u dřevostavby a 100 lety u zděné stavby. V průběhu užívání však musí docházet k údržbě. Generální údržba by měla následovat mezi 30. a 50. rokem užívání objektu.
Proč město nechalo budovu tak zchátrat?
Současný stav budovy není výsledkem péče posledních let. V budově se v posledních 20 letech prováděly jen nejnutnější opravy. Přehled oprav je na webu města. Z větších investic proběhla v roce 2020 výměna elektroinstalace na služebně PČR a v roce 2022 oprava střechy. Za zmínku stojí, že o těchto dvou největší opravách rozhodli zastupitelé koalice. Zastupitelé ANO či F. Kahoun tyto opravy svým hlasováním nepodpořili.
Členové rady města: Pavel Svoboda,
Tomáš Vokurka, Jindřiška Romba,
Dagmar Mášová, Miroslav Sochor,
Štěpán Souček, Jan Zbíral
Foto: Studio ARCHZONE architects