Po atentátu na R. Heydricha 27. května 1942, který provedli českoslovenští parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík umírá Heydrich 4. června 1942 ráno v nemocnici Na Bulovce. Tento den přijíždí na Dobříš gestapo z Prahy a zatýká starostu města Adolfa Scharta a nařídí mu promluvit do nového rozhlasu tak, aby občané Dobříše zůstali doma, a mimodobříšští se musí shromáždit v sokolovně. Pak nechá gestapo překopat zahradu domu starosty Adolfa Scharta, ale nic se nenajde.
Gestapo se rozdělí, vrátí a údajně objeví loveckou pušku v komíně. Odvezou Adolfa Scharta do Prahy a nařídí manželce Otýlii Schartové, aby napsala dceři Dagmar, která je na studijním pobytu v Paříži, aby se vrátila domů, že je otec vážně nemocný. Ona poslechne a přijede.
25. června 1942 ve čtvrtek na střelnici v Praze Kobylisích jsou v 18.40 hod. popraveni Ing. Adolf Schart (53 let), Otýlie Schartová (43 let), Dagmar Schartová (22 let).
Adolf Schart byl starostou Dobříše 10 let, od r. 1932 do r. 1942, a též v Sokole Dobříš byl náčelníkem i starostou.
Adolf Schart se narodil 2. 6. 1889 v Kopidlně čp. 91, okres Jičín. Byl technickým úředníkem železáren ve Staré Huti a měl silné sociální cítění, např. jako starosta Dobříše za II. světové války odmítl přejmenovat ulice německými názvy z důvodu, že na to nejsou peníze.
Druhá manželka Otýlie byla dcerou hoteliéra Heinze a narodila se 22. ledna 1899 v Dobříši v čp. 37. Dcera Dagmar se narodila 20. ledna 1920 ve Staré Huti čp. 125 – dnešní Památník K. Čapka, kde rodina Schartova bydlela, když otec pracoval ve Staré Huti v železárnách.
Jiří Klika (zdroj: pan Oldřich Průša)