„Jedeme do Bratislavy. Jsme nejlepší!“ zaznělo plným ranním autobusem, když jsem studentům při cestě na exkurzi do Prahy nadšeně oznamovala naše vítězství. Zajímá vás, v čem jsme vyhráli?
Kvarta Gymnázia Karla Čapka v Dobříši se už na podzim zapojila do projektu Národního muzea v Praze a Slovenského národného múzea v Bratislavě s názvem „Rodino, vyprávěj! 100 let Československa v naší škole“ pořádaném při příležitosti 100. výročí založení Československé republiky. Úkolem přihlášených škol bylo připravit výstavu tematických předmětů, využít rodinná vyprávění a zapojit regionální dějiny. Konkrétní pojetí však bylo na autorech, a tak každá výstava byla jedinečná. Do projektu se v České republice zapojilo 20 základních a 7 středních škol, celkem 62 kolektivů s téměř 1000 přihlášenými žáky. My jsme v této konkurenci zaujali odbornou česko-slovenskou porotu výstavou „Retro aneb co prarodiče málem vyhodili“, kterou jste mohli navštívit v lednu a únoru 2018 v Muzeu Dobříš v Kopáčkově domě. Kdo nestihl, stále je možné prohlédnout si webové stránky www.retrovystava.webnode.cz.
Vítězství v projektu je velkým úspěchem a příjemnou tečkou za celým projektem, který studenti vzali jako výzvu, a ukázali, co v nich je. Porota, v níž byl například ředitel historického oddělení Národního muzea v Praze, ocenila celkové pojetí výstavy a šíři prokázaných dovedností studentů. Originální plakáty naší studentky byly po celém městě, další studenti vytvořili pozvánky, web akce, jiní psali články, fotili a zároveň připravovali hudební vystoupení na vernisáž a v neposlední řadě instalovali samotnou výstavu, jejíž součástí byly i rozhovory s pamětníky.
Vítězství si moc vážíme a děkujeme všem, kteří nám k úspěchu pomohli. Odměnou za 1. místo je výlet do Bratislavy, na který se těšíme a který zakončí tento povedený školní projekt.
Mgr. Šárka Musilová, třídní profesorka kvarty GKČD