V loňském roce bylo v Dobříši evidováno celkem 115 trestných činů, což je nejméně za posledních 10 let.
Z dostupné evidence vyplývá, že nejpočetnější skupinou z trestných činů jsou ty majetkové, těch bylo v roce 2021 na území města spácháno celkem 53.
Do této kategorie patří především krádeže vloupáním do obchodů či bytů, kapesní krádeže, krádeže osobních vozidel či poškozování cizí věci.
Přitom krádeží vloupáním bylo 25 a z toho do rodinných domů pouze 5.
Druhou nejpočetnější kategorií je takzvaná zbývající kriminalita, do které patří zejména zanedbání povinné výživy, ohrožení pod vlivem návykové látky či opilství. Těchto činů bylo spácháno 29.
Třetí kategorii představuje ostatní kriminalita s počtem 17 trestných činů. Sem patří především výtržnictví, sprejerství či nedovolená výroba a distribuce psychotropních látek.
Na nízkých hodnotách se dlouhodobě drží v Dobříši násilné trestné činy. Těch bylo v roce 2021 v našem městě zaznamenáno celkem 6.
Zatímco před deseti lety byla objasněnost necelých 26 %, od roku 2018 se objasněnost pohybuje stabilně nad 48 %. V roce 2021 bylo objasněno 48,24 % případů.
Velitel obvodního oddělení Police ČR v Dobříši npor. Pavel Bílý k tomu uvedl: „V roce 2021 se podařilo dopadnout skupinu pachatelů, která měla zkraje loňského roku v Dobříši a okolí na svědomí řadu vloupání do chat.“
Vedle činnosti Police ČR působí v Dobříši také Městská policie Dobříš v počtu 14 strážníků. Mezi jejich hlavní činnosti patří hlídková činnost, spolupráce s Policií ČR a potlačování negativních jevů, zejména páchání trestné činnosti, přestupků proti veřejnému pořádku, majetku či občanskému soužití.
V loňském roce ke standardním úkolům přibyly podobně jako v roce 2020 činnosti spojené s epidemií covidu-19, kdy strážníci zajišťovali distribuci ochranných prostředků a dohlíželi na dodržování protiepidemických opatření. V roce 2021 strážníci městské policie udělili 459 pokut, kdy nejčetnějším přestupkem bylo porušení zákazu vjezdu.
Strážníci městské policie také spravují parkovací automaty ve městě, celkem z nich bylo vybráno 629 000 Kč. K dalším činnostem patří SOS tlačítka pro seniory, forenzní značení kol pro jejich snazší identifikaci v případě krádeže či evidence nálezů. Těch bylo v Dobříši loni 159, z toho 130 nalezených věcí se podařilo vrátit majitelům. Strážníci také provedli odchyt 19 psů, kteří byli předáni majitelům nebo do útulku.
Starosta města Pavel Svoboda k tomuto zhodnocení klesající kriminality v Dobříši řekl: „Bezpečnostní situace v Dobříši je velmi dobrá. V některých místech ČR bylo loni v souvislosti s covidem více trestných činů a přestupků. Jsem rád, že toto není náš případ. Velkou část přestupků mohou strážníci řešit domluvou. Souvisí to podle mého názoru i s tím, že Dobříš má charakter malého města, kde se lidé znají.“
Zpracovala DH