Sociální odbor Městského úřadu Dobříš zajišťuje výkon státní správy a samosprávy obce s rozšířenou působností zejména v oblasti sociálně-právní ochrany dětí, sociální práce a veřejného opatrovnictví. Pojem sociálně-právní ochrana dětí vystihuje především ochranu práva dítěte na jeho řádnou výchovu, příznivý vývoj, ochranu jeho zájmů, včetně ochrany jeho jmění, a působení směřující k obnovení narušených funkcí rodiny. Prioritním aspektem sociálně-právní ochrany je zájem dítěte a blaho dítěte. Jednotlivé úseky orgánu sociálně-právní ochrany dětí se specializují na péči o ohrožené děti a kolizní opatrovnictví, sociální kuratelu pro děti a mládež a náhradní rodinnou péči.
Pracovník na úseku péče o ohrožené děti a výkonu kolizního opatrovnictví pomáhá rodičům při řešení výchovných či jiných problémů souvisejících s péči o dítě, poskytuje nebo zprostředkovává rodičům poradenství při výchově a vzdělání dítěte, sleduje nepříznivé vlivy působící na děti a činí opatření k omezování jejich působení, provádí šetření ve školském a zdravotnickém zařízení, v zaměstnání nebo jiném zařízení, kde se dítě zdržuje, provádí šetření v rodině a v místě bydliště dítěte, pracuje s dětmi, na kterých byl spáchán trestný čin nebo je podezření ze spáchání takového činu, spolupracuje s ostatními státními orgány, sleduje dodržování práv dítěte v zařízeních pro výkon ústavní a ochranné výchovy, zabývá se dětmi týranými, zneužívanými a zanedbávanými a mimo jiné oznamuje orgánům činným v trestním řízení podezření na spáchání trestného činu proti dítěti.
Kurátor pro děti a mládež je v systému sociálně-právní ochrany dětí specifická pozice s odbornou specializací na řešení projevů chování dětí obecně charakterizovaných jako výchovné problémy. Metodami sociální práce se snaží zabránit rozvoji rizikového chování dítěte a závažných sociálně patologických projevů. To se týká dětí, které se svým přestupkovým nebo trestním chováním dostaly do kolize se zákonem, užívají návykové látky, živí se prostitucí, dopouští se útěků od rodičů nebo se nevhodně chovají v rodinách, škole nebo ve společnosti. Kurátor pro děti a mládež poskytuje rodičům a dítěti v první fázi svojí práce poradenství k samostatnému překonání problému. V intenzivnějších případech, kdy se již jedná o závažné ohrožení dítěte, které rodič nebo dítě nedokáží sami překonat, navrhuje a přímo se podílí na konkrétních výchovných opatřeních. V některých situacích vztahů v rodinách bývá pro dané dítě jediným partnerem a provázející osobou při překonávání obtížné životní situace až do dovršení věku zletilosti. Kurátor pro děti a mládež má také svoji roli na úseku prevence rizikového chování dětí v obvodu jeho působnosti.
Náhradní rodinná péče je forma nekolektivní péče o ohrožené děti, která je vykonávána náhradními rodiči v jejich rodině, která tak dětem umožňuje vyrůstat v prostředí, které je nejvíce podobné jejich vlastní rodině. Náhradní rodinná péče má přednost před péčí ústavní a má několik forem – péče jiné osoby (tzv. svěřenectví), pěstounská péče, pěstounská péče na přechodnou dobu, poručenství s osobní péčí a osvojení. Pracovník agendy náhradní rodinné péče dohlíží nad řádným výkonem péče o děti v těchto formách náhradní rodinné péče, poskytuje poradenství pečujícím osobám i dětem a řeší různé potřeby dětí i náhradních rodičů.
Sociální odbor MěÚ Dobříš