Zastupitelé budou znovu rozhodovat, zda umožní referendum o zástavbě okolní krajiny

Autor foto: DH


Na únorovém zastupitelstvu jsme s kolegy zastupiteli V. Bálkem, R. Bodorovou a J. Vlnasovou předložili návrh na vypsání prvního dobříšského místního referenda – o dalším stavebním rozvoji města.

Dvě otázky, o kterých by v referendu rozhodli občané:

  1. Souhlasíte, aby Zastupitelstvo města Dobříše neschválilo případné změny územně plánovací dokumentace, které by vedly k rozšíření možnosti zástavby do okolní krajiny vně současného zastavěného území nebo vně současných zastavitelných ploch města Dobříš, ledaže by nutnost takové změny vyplývala z právního předpisu?
  2. Souhlasíte, aby Zastupitelstvo města Dobříše schválilo takovou změnu územního plánu města Dobříš, která v lokalitě Brodce vyjme pozemky v rozsahu pozemků ve vlastnictví města Dobříš ze zastavitelných ploch?

V diskusi, která na zastupitelstvu proběhla, se ukázalo, že někteří zastupitelé referendum zcela odmítají, jiní mají pochyby o otázkách a jiní navrhovali delší čas k diskusi o tak závažné věci. Proto jsme nakonec sami navrhli odložit rozhodnutí na dubnové zasedání zastupitelstva.
Otázky jsme formulovali ve spolupráci s právní kanceláří tak, aby byly právně jednoznačné a výsledek referenda nemohl nikdo „obejít“ či jinak vysvětlovat. Rozumíme ale, že právnicko-úřednický jazyk nemusí být pro běžného člověka vždy srozumitelný.

Druhá otázka je zřejmá – zjišťuje, zda lidé v Dobříši chtějí či nechtějí omezit zástavbu v Brodcích alespoň do té míry, že pozemky v rozsahu pozemků v majetku města skutečně zůstanou nezastavitelné. Nevylučuje tedy možné směny, tak aby zástavba na pozemcích soukromých vlastníků mohla být uspořádána nakonec třeba i lépe, než se podařilo dosáhnout v územní studii.

Větší diskuse byla kolem otázky prvé. Územní plán dnes vymezuje území, které je již zastavěné. V něm mohou být i plochy zeleně – např. parky, kde stavby nestojí a ani v budoucnu se tam stavět nebude. Dále vymezuje takzvané zastavitelné plochy, které ještě částečně (nebo zcela) zastavěné nejsou, ale s výstavbou se tam již počítá a někde už probíhá – k těm patří například lokality Nad Papežem, Javorová, Na Kole, Západní zóna, V Lipkách nebo například právě Brodce. Je zcela zřejmé, že až se zastaví i tyto lokality, zesílí tlak na změnu územního plánu, která by umožnila další rozšíření území určeného k zástavbě.

To není chiméra, to je zkušenost snad všech obcí kolem Prahy, kde se zástavba rozšiřovala dál a dál, vznikala satelitní městečka posléze propojovaná další zástavbou, v horším případě komplexy skladů, hal apod. Ostatně již nyní projednávaná změna územního plánu Dobříše předpokládá další vymezování nových zastavitelných ploch, až se ty současné zastaví. Pak padnou postupně návrhy po kouskách povolit výstavbu na loukách a polích směrem na Brodce – pod sanatoriem a pod Brodeckou směrem k Trnovskému potoku, od Brodců směrem na Trnovou, na zemědělské půdě směrem ke Sv. Anně, Bzdince či dosud nezastavěných místech na Větrníku. Proto navrhujeme, aby sami občané Dobříše rozhodli, jestli si další takové rozšiřování zástavby do okolní krajiny přejí či nikoliv.

Na jednání zastupitelstva vystoupila řada zastupitelů, kteří návrh na referendum v této otázce rezolutně odmítli, protože nechtějí omezit další stavební rozvoj města. To je bezpochyby legitimní názor. Stejně tak legitimní názor ale je, že pro obyvatele města je cennější hodnota okolní nezastavěné krajiny či zemědělské půdy nebo si přejí, aby si Dobříš zachovala současný charakter malého města.

Místní referendum dává možnost rozhodnout o této zásadní otázce budoucnosti města přímo občany Dobříše a nynější i budoucí zastupitelé by pak museli jejich názor respektovat. Právě to se ale některým zastupitelům nelíbí, zaznívá, že od toho tu přece jsou volby a zvolení zastupitelé, aby pak rozhodovali. Referendum je však demokratický způsob rozhodování, který má logicky vyšší právní sílu než rozhodnutí zastupitelstva, pro které je závazné, a má proto smysl jej v zásadních otázkách využívat. Složení zastupitelstva se každé čtyři roky mění, a tím často i rozhodnutí, která padnou. Jedno rozhodnutí zastupitelstva, že se zástavba rozšiřovat nebude, může příští zastupitelstvo změnit. Ale naopak tomu tak být nemusí. Zastupitelstvem jednou schválené rozšíření zastavitelného území už jde změnit jen velmi těžko a případnou chybu napravit nejde. Zářným příkladem toho jsou právě Brodce. Rozhodnutí občanů v referendu ale zastupitelé měnit nemohou, jedině opět sami občané dalším referendem.

Rozhodnout o vypsání referenda (které by se konalo na podzim zároveň s komunálními volbami) může dobříšské zastupitelstvo na svém dubnovém jednání. Druhou možností je vypsání referenda na základě občanské iniciativy, která k tomu shromáždí podpisy cca 1 400 občanů Dobříše.

MVDr. Jaromír Bláha, zastupitel



Předchozí článekK tématu místního referenda
Další článekUkrajina a já aneb Proč znát největší stát v Evropě