Z historie házené ve Staré Huti



Období začátku 21. století

Další ukázky z připravované knihy o historii české (později národní) házené ve Staré Huti.

Začátek nového století, a i tisíciletí, se zapsal zlatým písmem do dějin huťské mužské házené. Je k tomu několik důvodů. Muži hráli I. ligu nepřetržitě 9 let a umisťovali se takřka pravidelně v horní polovině tabulky. Nejlepších výsledků dosáhli v letech 2001, 2005 a 2007, kdy skončili pátí a zahráli si play off. Navíc se v roce 2005 stali vítězi českého poháru. To se nikomu před nimi v historii oddílu nepodařilo. Ženy se sice na přelomu 60. a 70. let minulého století také několikrát probojovaly do I. ligy, ale většinou jen na jeden rok.
V prvních ligových ročnících hrálo mužstvo ve složení, v jakém vybojovalo postup. Obvyklá sestava byla: brankáři I. Čermák a M. Valenta, obrana J. Žižka, bratři Marek a Vojta Slancové, M. Šinágl, M. Kolařík, později i jeho bratr Tomáš. V útoku J. Pešek, bratři Radek a Láďa Šináglové, J. Volf, M. Velebil, L. Petrlík. Časem ale někteří hráči skončili, ať už ze zdravotních, pracovních nebo rodinných důvodů. Pokusy doplnit mužstvo mladými hráči se nepodařilo. Největší osobností a oporou týmu byl J. Pešek, od roku 1999 pravidelně nominovaný do výběru Čech k tradičním mezizemským utkáním s Moravou. Patřil mezi nejlepší ligové střelce, v roce 2006 byl druhý a v 2007 třetí. Za své výkony obdržel v roce 2006 titul mistr národní házené, který získávají jen ti nejlepší házenkáři a o dva roky později byl dokonce vyhlášen házenkářem roku. Dvakrát reprezentoval Starou Huť ve výběru Čech také Marek Šinágl a jednou i jeho bratr Radek. Ten se stal v ročníku 2006/7 nejlepším ligovým střelcem se 179 brankami. V té době byli oba tito útočníci na vrcholu své výkonosti, na hřišti se výborně doplňovali a dokázali často sami rozhodovat zápasy. Samozřejmě, že bez pomoci dalších útočníků a výborné obrany dirigované M. Šináglem na „beku” a s Ivo Čermákem v bráně by ale ani sebelepší výkony těchto dvou hráčů k vítězstvím nestačily.

Není pochyb o tom, že účast v I. lize a k tomu v zimním období v halovém Českém poháru (povinná pro ligové týmy) byla pro hráče časově i finančně velmi náročná a u většiny z nich i na úkor jejich rodin. Je třeba si uvědomit, že národní házená je i na ligové úrovni ryze amatérský sport, bez možnosti odměn, úhrad nákladů na cestování apod., který není pro hráče zaměstnáním ani zdrojem příjmů. Spíše si hráči financovali účast v lize z části sami. Navíc s postupujícími lety už asi I. liga byla pro některé z nich tak trochu bez motivace. To všechno vedlo nakonec k rozhodnutí ukončit působení mužstva v I. lize, a tak v roce 2009 prodala Stará Huť svá práva na I. ligu v dalším ročníku Příchovicím a dobrovolně „sestoupila” do krajského přeboru.
Ještě několik zajímavostí z té doby. Na podzim roku 2006 se přechodně hrála utkání I. ligy i kraj. přeboru na umělé trávě školního hřiště v Dobříši, protože ve Staré Huti probíhala první rekonstrukce hřiště položením koberce s umělým povrchem. Jednalo se o výrazné zlepšení hrací plochy, ale protože z finančních důvodů se jednalo o již použitý povrch bez kvalitního podkladu a spojů, položený svépomocí, postupně se jeho kvalita zhoršovala. A tak, především díky starostovi Staré Huti Petru Dragounovi, se v roce 2016 podařilo zajistit financování celkové rekonstrukce hřiště. Jejím výsledkem je nový, kvalitní umělý povrch, odpovídající současným požadavkům na házenkářské hřiště. Součástí rekonstrukce byly i nové ochranné sítě kolem hrací plochy. Ještě ve stručnosti k ostatním družstvům, která byla tak trochu ve stínu prvoligových mužů, ale snažila se také o co nejlepší výsledky v kraji. Ženy patřily pravidelně mezi první 4 týmy, dorostenky skončily v roce 2004 druhé a reprezentovaly Středočeský kraj na poháru mládeže. To samé se podařilo starším i mladším žačkám v roce 2006 a dorostencům v roce 2003.

Bohužel ve finále pohárů už na své soupeře nestačili. Navíc tak trochu překvapivě, vzhledem k úrovni mužské házené, začal u chlapců klesat zájem o házenou, což se projevilo nedostatkem žáků a dorostenců a následně jejich neúčastí v krajském přeboru. Nesmíme zapomenout, že kromě týmu mužů měla v té době Stará Huť zástupce i mezi ligovými rozhodčími a v celostátním vedení svazu národní házené. Bylo to zásluhou bývalého brankáře Jirky Bláhy, který kromě pískání byl členem STK pro ligové soutěže.

K zajímavostem tohoto období patří propagační zájezd družstva žen v 2000 do Francie, kde společně s DP Praha předvedli francouzským přátelům naši původní, českou míčovou hru. Předcházel tomu zájezd organizovaný naším oddílem už v roce 1991 do města Taverny v blízkosti Paříže. V rámci přátelských styků mezi Dobříšem a tímto francouzským městem se utkali dobříšstí házenkáři (většinou bývalí členové našeho oddílu) v handbalu s juniory Taverny a spolu s huťskými ženami předvedli Francouzům ukázkový zápas v národní házené. Kvůli tomu si vezli s sebou i branky! Naše házená vzbudila u Francouzů takový zájem, že v roce 2000 pozvali naše ženy ke druhé návštěvě Francie. Bohužel přátelské vztahy po čase skončily a tím také snaha obnovit národní házenou ve Francii, ačkoliv se tam ještě po II. světové válce hrála. Přesto si myslím, že díky Staré Huti patří tyto akce do historie nejen našeho oddílu, ale celé národní házené.
Příště bude poslední část věnována hlavně nové generaci žákyň a jejich trenéru J. Peškovi, který je od jejich začátků dokázal dovést až k mistrovským titulům přeborníka České republiky mladších a starších žákyň. O získání dalšího a současně obhajobu loňského titulu budou usilovat tentokrát na domácím hřišti ve Staré Huti, kde se od 10. do 12. června uskuteční přebor ČR starších žákyň.

Za pomoci podkladů Josefa Tichého
zpracoval Jan Stamberg



Předchozí článekHalová Mistrovství České republiky
Další článekZprávičky z naší MŠ