Městská rada v Dobříši učinila klíčové rozhodnutí vedoucí k zajištění fungování zdejšího policejního obvodního oddělení pro město Dobříš, a potažmo pro celý region. Výsledkem by měla být přestavba budovy čp. 66 v ulici 28. října.
Stav městské budovy čp. 66, ve které se v současné době již několik desítek let nachází zázemí Policie České republiky, obvodního oddělení Dobříš, a celkem osm malometrážních městských bytů, je již několik let ve velmi špatném až dezolátním stavu. Budova vykazuje závažné technické a infrastrukturální nedostatky. Ty pak významným způsobem omezují působení a řádný provoz Policie ČR. Z důvodu velmi špatného, nevyhovujícího a ohrožujícího stavu budovy a jejího infrastrukturálního vybavení byly v letošním roce v tomto objektu ukončeny nájemní smlouvy u všech bytů. Po zvážení dostupných, hospodárných a efektivních možností bylo nezbytné učinit rozhodnutí o budoucím využití budovy. Tento objekt v dalších letech dozná nemalých změn, budova se má do roku 2026 proměnit ve zcela nový a moderní objekt, v němž bude mimo jiné ponecháno sídlo Policie ČR.
Pro město Dobříš bylo a je prioritou zachování působnosti Policie ČR
Řešení situace spojené se špatným technickým stavem městské budovy staré bezmála 50 let (postavené v roce 1975) zahrnuje celou řadu dílčích kroků, které je nutné v posloupné a pečlivé návaznosti řešit. Místostarosta Tomáš Vokurka k této situaci řekl: „Objekt v ulici 28. října je od začátku jednou z našich priorit, protože stav budovy již neumožňuje její využívání, a hlavně efektivní fungování policie. Bohužel objekt je již v tak špatném stavu, že rekonstrukce, kterou by musela budova projít, se nám absolutně nemůže vyplatit. Rozhodli jsme se proto i po mnoha jednáních se zástupci Policie ČR najít takové řešení, které v první řadě zachová fungování státní policie v našem městě.“
S ohledem na stav budovy bylo nejprve nutné vyřešit otázku zachování obvodního oddělení Policie ČR v našem městě. To je pro vedení města zásadní a znamenalo to najít policistům odpovídající prostory, ve kterých by mohli po nezbytně nutnou dobu potřebnou k přestavbě bez problémů fungovat. Zástupcům města v úzké spolupráci s Policií ČR se nakonec po několika měsících podařilo vyjednat velmi vstřícné podmínky se společností Mellivora vlastnící areál bývalých rukavičkářských závodů. Zde budou podle vyjádření místostarosty po odsouhlasení městskou radou zahájeny nezbytné stavební práce pro zajištění technicky řádného a legislativně správného fungování Policie ČR, tak aby zde mohlo oddělení po dobu výstavby nové služebny plně fungovat.
Ředitel územního odboru Police ČR v Příbrami plk. Mgr. Roman Jakš uvedl: „Fungování našeho oddělení v Dobříši je velmi důležité pro zajištění výkonu dohledu nejen nad ORP Dobříš. Prostory, které mnoho let využíváme, jsou pro nás již v mnoha ohledech nevyhovující, a proto jsme se obrátili na vedení města a společně s nimi začali situaci řešit. Současné vedení města k celé věci přistoupilo opravdu velmi zodpovědně a velmi iniciativně. Jen díky tomu se nakonec podařilo v mnoha ohledech velmi složitá jednání posunout a nakonec stanovit plán, jehož cílem je zajištění fungování policistů a následná výstavba nové budovy s novou policejní služebnou.“
Architektonický návrh novostavby s novou policejní stanicí zlepší mimo jiné také veřejný prostor ulice 28. října
Architektonický návrh nové stanice zohledňuje nejen potřeby policistů, ale i širší požadavky města. Nový dvoupodlažní objekt nabídne moderně vybavené kanceláře, funkční monitorovací systém, dispečink a speciální prostory pro zadržení výtržníků. Důraz byl kladen na bezbariérový přístup a dostatek parkovacích míst. Součástí projektu jsou také tři bytové jednotky a revitalizace přilehlých veřejných prostor, zeleň a odpočinkové zóny. Architekti navrhli budovu tak, aby respektovala okolní zástavbu, zapadla do kontextu městského prostoru a měla i dostatečný volný venkovní prostor.
Výstavba nové policejní stanice bude mít přímý dopad na bezpečnost a dostupnost policejních služeb v Dobříši. Policie ČR bude mít k dispozici moderní zázemí, které umožní efektivnější reakce na krizové situace a lepší koordinaci. „Jsme rádi, že konečně dojde k realizaci této důležité stavby, která je dlouhodobě potřebná. Pro naše policisty to znamená lepší pracovní podmínky, které se bezpochyby promítnou i do kvality poskytovaných služeb,“ uvedl plukovník Jakš.
Vedení města nechce práce zejména kvůli efektivnosti nijak prodlužovat. Rada města v říjnu schválila smlouvu o dílo, jejímž předmětem je rekonstrukce budovy č. 17 v areálu bývalých Rukavičkářských závodů. Poté budou řešena další nezbytná opatření pro přestavbu budovy do nového městského objektu.
„Zachovat v centru našeho města služebnu Policie ČR je pro bezpečí ve městě a okolí zcela zásadní. Jsem opravdu velmi rád, že se nám daří tuto situaci řešit, a věřím, že díky vstřícnosti všech zúčastněných půjde vše podle plánu. Nová budova nebude pouze zajímavým moderním objektem, ale především funkčním a technologicky vyspělým zázemím pro bezpečnost našich občanů,“ dodal starosta Pavel Svoboda, který chce společně se svými kolegy vše realizovat do konce roku 2026.
Zpracovala DH