Vážení spoluobčané,

Foto: Michael „Hrabák“ Kočí a DH


v lednu v celé České republice proběhla volba prezidenta. Tato volba má nejen v našem městě vždy vysokou účast. V prvním kole v Dobříši hlasovalo 73,60 % oprávněných voličů. Společně s prvním kolem prezidentských voleb se uskutečnilo také místní referendum o územním rozvoji města. I když zde byla účast nižší, přesto se referenda zúčastnilo 3 688 obyvatel, tj. volební účast dosáhla 54,36 %. V referendu jasnou většinu získaly odpovědi ANO na všechny 3 položené otázky. Výsledek referenda je platný. Končí tak doba přesvědčování a vyhraněných debat. Nyní je na zastupitelích, aby výstup referenda zohlednili při dalším rozhodování o územním plánu Dobříše.

Co nás na Dobříši čeká v tomto roce? Na co se můžete těšit?

O připravovaných projektech se dočtete v samostatném článku. Hlavní změnou proti minulým rokům je budování energetické nezávislosti města a zlepšení správy městského majetku.
Začínáme intenzivně pracovat na vzniku energetické koncepce města a víceleté strategii, která bude určovat jednoznačné cíle, jak se město má efektivně chovat v rámci zásobování a nakládání s energiemi. Zároveň s energetickými opatřeními musíme řešit dosluhující technický stav některých městských nemovitostí, včetně školních budov a bytů. Naším cílem musí být výrazné snížení spotřeby energií v horizontu pěti let.

I nadále budeme pokračovat v plánované opravě dopravní a vodohospodářské infrastruktury, v plánu jsou proto další opravy chodníků a komunikací a výměna kanalizačního řadu a vodovodů. Stranou nezůstává další postupné doplňování volnočasových aktivit, na jaře by měla začít stavba pumptrackové dráhy na Větrníku. Stejně tak budou pokračovat menší projekty na úpravách zeleně a veřejných prostranství.
V oblasti dopravy bude zřejmě hlavní akci rekonstrukce mostu přes Pilský potok. Tato stavba je plně v režii Krajské správy a údržby silnic (KSUS). Projektová dokumentace odsouhlasená památkáři počítá s obnovou původních pilířů a dostavbou tělesa mostu. Na opraveném mostě bude připraven i sloupek pro sochu sv. Jana Nepomuckého, která na mostě původně stála a kterou se snad podaří v dalších letech získat. Letos na jaře by KSUS měla vysoutěžit dodavatele a pustit se do stavby. Znamená to, že mostní provizorium bude odstraněno a stavbu mostu bude nutné několik měsíců objíždět. O podrobnostech budeme včas informovat. Druhým tématem je snaha omezit průjezd tranzitní kamionové dopravy skrz centrum. Do rozhodování je zapojena řada subjektů, od Krajské správy a údržby silnic přes Policii ČR až po Městský úřad Dobříš. Podobného zákazu již dosáhli například v Říčanech, chceme jít obdobnou cestou.
Využijeme tak i analýzy, které v našem městě v minulých letech vytvořili pracovníci Dopravní fakulty ČVUT. Pracujeme také na projektu „Senior a baby taxi“, který se osvědčil například v nedalekém Mníšku pod Brdy. Senioři a případně rodiče s předškolními dětmi tuto službu budou moci v rámci města Dobříše využívat za drobné finanční spoluúčasti. Věříme, že zejména seniorům bude tato služba ku prospěchu, například při zajišťování nákupu, dopravy k lékaři či na posezení s kamarádem nebo kamarádkou (i to je pro seniory důležité). Další velkou oblastí je propagace cyklodopravy po městě a postupné úpravy existujících omezení.

V péči o životní prostředí pokračuje tvorba projektové dokumentace vodovodního přivaděče. Na letošní rok je v plánu rekonstrukce vodárny Trnová. Od loňského podzimu máme zažádáno o dotaci na nákup popelnic na tříděný odpad: Pokud dotaci získáme, město nakoupí nádoby, které budou obyvatelům rodinných domů i bytovek zapůjčeny zdarma. I v letošním roce bude pokračovat výsadba. Vrátíme se také k debatě o způsobu a frekvenci sečení trávy. V plánu jsou také úklidové dny, do kterých se můžete zapojit. Nejbližší bude Den Země v sobotu 22. dubna.

V centru naší pozornosti jsou také kapacity mateřských a především základních škol. V této oblasti musíme spolupracovat s okolními obcemi a otevřeně začít řešit potřebnost druhostupňových škol. Na jaře letošního roku se budou moci dobříšské základní školy i gymnázium zapojit do celorepublikového průzkumu kvality vzdělávání, který organizuje Univerzita Karlova. Velký zájem máme na tom, aby se zklidnila zejména ranní „dopravní nálož“ u dobříšských škol. První úspěšný krok jsme již společně s řediteli a pedagogy škol učinili. Školy budou nově v průběhu února pro žáky otevřené již od 7.30 hod. Všem zúčastněným za to patří velké poděkování. Chceme se také zapojit do projektu „školní ulice“. Na základě zkušeností jiných měst plánujeme na jaře uskutečnit experiment spočívající v dočasném uzavření části ulice Za Poštou pro auta v době 7.30–8.00 hod. po dobu tří týdnů. Do škol totiž v tuto dobu míří téměř 2 000 žáků a studentů a chceme, aby do škol mohli dojít v klidu a bezpečně. Experiment vyhodnotíme společně s žáky i rodiči. Máme také zájem odlehčit ředitelům škol zejména při administraci dotačních titulů, aby měli více prostoru pro svoji pedagogickou činnost. Zřídili jsme školskou komisi, která bude mapovat potřeby škol i veřejnosti.

Nezapomínáme ani na rozvoj kultury. Chybí nám ve městě prostor pro pořádání drobných kulturních akcí. V proluce vedle hotelu Heinz plánujeme vystavět malé pódium, na kterém budou moci vystupovat nejen děti ze škol a spolků, ale i další zájemci. V oblasti kultury se můžete těšit na tradiční akce, jako jsou Dobříšské májové slavnosti, letní kino či Pivní slavnosti na konci prázdnin, ale i novinky. Těšit se můžete například na první adventní neděli. Chceme oživit opravené náměstí Komenského, proto zde bude na konci února otevřena výstava o období budování socialismu na Dobříšsku. K přívětivosti našeho úřadu jistě přispějí výtvarná díla dobříšských umělců, kteří svolili se zapůjčením a vystavením svých děl na stěnách městského úřadu.

V oblasti sportu nyní probíhá posouzení žádostí o dotace z rozpočtu města. Na letošní rok se v rámci tří programů (sport a tělovýchova, kultura a umění, volný čas) rozdělují téměř čtyři miliony Kč. Právě v tomto měsíci by mělo proběhnout rozhodnutí o dotacích na základě výsledného doporučení dotační komise. Od jara do podzimu bude v našem městě probíhat také řada sportovních akcí, v plánu je například i obnovení dobříšského triatlonu pro amatérské závorníky včetně kategorií pro děti. Spolupráci se spolky na území našeho města považujeme za podstatnou. Projednáváme možnost zřízení pracovní pozice koordinátora pro spolkové aktivity, jehož činnost bude zajištěna na úrovni informačního střediska.

Dne 9. února proběhne v kulturním domě veřejné představení návrhů v rámci participativního rozpočtu Tvoříme Dobříš 2023. Letos je na realizaci dvou projektů připraveno celkem 500 tisíc Kč. Od konce února do 21. března 2023 pak bude probíhat hlasování, kde o vítězných návrzích rozhodujete vy.

Plány na letošek máme pestré. Výše uvedený výčet není zdaleka konečný. Další novinky pro zlepšení života ve městě připravujeme, budeme vás o nich průběžně informovat. Zároveň budeme rádi, pokud se do nápadů či samotné realizace také aktivně zapojíte.

Pavel Svoboda, Tomáš Vokurka, Jindřiška Romba



Předchozí článekVýsledek prvního místního referenda v Dobříši je názorem více než 50 % obyvatel a je třeba ho respektovat
Další článekOBDOBÍ STALINISMU