Vánoční pozdravy dobříšských zastupitelů



Milí čtenáři,
prosincovými Dobříšskými listy jsem se snažila vás, jejich čtenáře, potěšit zajímavým čtením. Doufám, že v rámci možností se mi alespoň trochu povedlo ve vás navodit atmosféru vánočních svátků, a třeba vás i potěšit. Do našich domovů nyní přichází hlavně klid, mír, radost, většinu domácností zaplní vůně vánočního cukroví a tóny vánočních koled.

Poprosila jsem proto i naše zastupitele, aby vám poslali svůj pozdrav, oblíbený vánoční recept, zvyk, tip, jak předejít vánočnímu shonu nebo radu, jak pořídit ty nejlepší dárky pod stromeček. Srdečně tímto děkuji všem, kteří mi pro vás zaslali své příspěvky.

Co nesmí chybět u pana starosty na Vánoce?
„Na Vánoce u nás doma nesmí chybět vrbový adventní věnec, který zdobí moje žena. Loni vypadal takto,“ prozradil Pavel Svoboda. (Foto 1)

Co považujete na Vánocích za to nejkrásnější?
„Nejkrásnější Vánoce jsou, když se sejde široká rodina, potkají se generace, prarodiče, rodiče, děti, vnoučata. Ne všichni máme stále možnost sejít se se svými milovanými blízkými, važme si každé společné chvilky, která je nám dopřána. Uchovejme, upevněme si víru, že poctivá práce, slušnost a respekt ke svobodě se stále vyplatí. Přeji všem pokojné vánoční svátky. Neztrácejme naději, zase bude líp,“ posílá svůj vánoční vzkaz paní místostarostka Dagmar Mášová. (Foto 2)

Kdy u Vás doma začínají Vánoce a jak je s rodinou trávíte?
„Prvním poslem Vánoc je u nás tradičně světlo z Betléma, které u nás ‚bydlí‘ vždy již cca týden před Vánoci. Tedy od té doby, co jej skauti rozváží vlaky po republice (Foto 3). Dřív jsme si dělali legraci, že zatímco u ostatních lidí plave ve vaně kapr, u nás je v ní Betlémské světlo,“ říká radní města Miroslav Sochor a prozrazuje, jak u nich vypadá Štědrý den a svátky: „Na Štědrý den dopoledne chodím s dětmi strojit stromeček zvířatům do lesa (Foto 4) – dáváme jim na přilepšenou jablka z naší zahrady, staré pečivo, kaštany, co nasbíráme na podzim, či slunečnicová semínka. Po tradičním houbovém kubovi k obědu chodíme celá rodina do katolického kostela na půlnoční pro děti a také na hřbitov vzpomenout na ty, kteří tu s námi již nejsou. Večer pak prožijeme v široké rodině – u stolu i u stromečku je nás jedenáct. Tak jako tento večer, i ostatní dny do konce roku se snažíme vídat se širší rodinou či přáteli, ale zbyde nám čas i na zajímavý výlet či výběh do okolní přírody. V průběhu svátků ještě pomáháme s organizací Živého betléma u pastoračního centra – můžete mne zkusit poznat mezi třemi králi přicházejícími se poklonit narozenému Ježíškovi.”

Máte nějaký tip na vánoční dárek?
„Pokud ještě nemáte tip na netradiční dárek či jen chcete někomu pomoci, rád Vám přidám hned dva. Zkuste Skutečný dárek od Člověka v tísni, který umožní věnovat pitnou vodu, učební pomůcky či třeba kozu potřebným v Africe či Asii. Pokud budete chtít podpořit někoho z České republiky, vyberte si třeba některý ze dvou hospiců – sedlčanská Křídla (s dosahem i na Dobříš) či pražskou Cestu domů. Vánoce jsou ten pravý čas na dobré skutky. Přeji vám krásné a požehnané svátky,“ vzkazuje Miroslav Sochor.

Jak vnímáte Vánoce, jak je trávíte, co na nich máte nejraději a co si přejete do roku 2021?
„Vánoční doba je pro mě časem pohody, klidu, rodinné idyly i jakéhosi zklidnění sebe sama. Byť miluji teplo, Vánoce, ať již jsou na sněhu či nikoli, mám velmi ráda. Mám pocit, že se opravdu vše tak zvláštně zklidní a podlehne vánoční atmosféře. Co na Vánocích mám nejvíce ráda, je vůně domácího napečeného cukroví a rozsvícená země vánočními světly. S dětmi vždycky pečeme pár druhů cukroví, a i když některé z nich jsou méně oblíbené, i tak je s dětmi prostě ‚musíme‘ upéci. Proč? Abychom je zkrátka měli. Je pravdou, že pokud je snědeno žádoucí cukroví, dostane se i na to méně žádoucí. No a ty kousky, které zbydou zcela, se zamrazí, a o Velikonocích se po nich velmi rychle zapráší. Vánoce je krásné si užít s rodinou, ať už je velká či menší. V rodinném kruhu je síla, štěstí, radost, porozumění… A i když jsme tento rok, s ohledem na situaci, trávili společně v rodinném kruhu více času, než bývá za normálních okolností zvykem, na vánoční rodinou pohodu se i tak nesmírně těšíme. Protože je jiná, klidná, neuspěchaná, bez značných povinností. Vánoční čas je pro mě opravdu kouzelný. Je to krásné období, v němž se lze zamyslet nad pravou podstatou lidského štěstí. Tento rok, myslím, nám všem ukázal zcela jinou stránku žití. A já tak doufám, že příští rok všechny ty zvláštní a divné události budou zaváty pořádnými sněhovými závějemi a my budeme moci s nadějí očekávat lepší příští dny. Všem přeji pohádkové Vánoce, strávené podle vašich představ a v novém roce štěstí, zdraví, spokojenost a naději v pozitivní řešení všech situací. A protože je smích důležitý nejen z hlediska lékařského (jak jsem si přečetla – smích povzbuzuje zažívání ☺ a podporuje tvorbu hormonů štěstí), ale i psychického, všem přeji mnoho upřímných dávek smíchu, a to nejen v novém roce, ale stále. Užijte si překrásné Vánoce, tak jak vy sami chcete,“ posílá vám své vánoční přání zastupitelka Jindřiška Romba. (Foto 5)

Jak prožíváte vánoční svátky a samotný Štědrý den?
„To jste si na nás vymyslela pěkně zvědavé zadání, když se máme podělit a nechat nahlédnout do našeho vánočního domova,“ píše zastupitel Jaromír Bláha. „Co mi dělá o Vánocích největší radost: Příprava PéeFka, které se snažím rozeslat i s vánočním přáním. Ale honím to stejně jako všechno na poslední chvíli. Je pěkné probrat se všemi rodinnými fotkami za celý rok a vybírat z nich jednu či několik kandidátů na PF (Foto 6). Někdy se je snažím doprovodit pár slovy či citátem. Grafické zpracování je pak na dceři Bětě, já s těmi programy pracovat neumím. Štědrovečerní dopoledne zajdu za sousedy s přáním a Betlémským světlem, které den předtím roznášejí skauti. V dětství jsem měl (a mám dodnes) rád vůni františka a purpury, která se hodila na kamna. Bohužel zbytek rodiny se mnou tyto libé pocity nesdílí. Většinou se mi podaří jednoho františka nepozorovaně zapálit. Po komentářích, které následují, už dalšího nezkouším. K večeru konečně dojde na smlsnutí cukroví, které mi hrozně chutná. Všechno. Když bych měl vybrat jedno top, tak vyhrají asi Brandenburská kolečka. Máme u nás netypickou situaci, že cukroví pekl převážně nejstarší syn Jára a další máme od hodné tchýně. Já se snažím přispět aspoň dvěma druhy – zázvorkami a právě těmi Brandenburskými kolečky, která jsou ale dost pracná, takže nikoho nepřemluvím, aby je udělal. Pro zručnou kuchařku to není nic těžkého, ale to já nejsem. Štědrovečerní večeře, kterou připravuje manželka, dává vyniknout sváteční atmosféře. Ale ještě krásnější je společné zpívání vánočních koled, to jsme ještě snad nikdy nevynechali. A jsem rád, že mě v doprovázení na piano vystřídal nejmladší syn Mojmír, kterému to jde lépe než mně (Foto 7). Největší radostí je pak pozorovat děti, dokud jsou malé – jejich radost při rozbalování dárků.“

Recept na Brandenburská kolečka od Jaromíra Bláhy: 30 dkg hladké mouky (ve skutečnosti pak mouku ještě bohatě dosypávám, aby se to tak strašně nelepilo), 30 dkg másla, 15 dkg moučkového cukru, 15 dkg mletých ořechů a pro tmavou verzi koleček 8 dkg kakaa (mám kakao rád, tak ho dávám 3× tolik). „Většinou si udělám polovinu těsta světlou a polovinu tmavou a pak to různě kombinuji. Těsto zpracuji a jdu vykrajovat malá kolečka. To je zkouška trpělivosti. Nejde to a lepí se to úplně všude. Řešení: krom podsypání moukou válet přes fólii z rozstřiženého mikrotenového sáčku. Peče se v mírně vyhřáté troubě. Pak se kolečka promažou krémem. Krém: utřu 20 dkg másla a 20 dkg moučkového cukru. Vedle smíchám 2 vejce, 7 dkg moučkového cukru a lžíci (já raději 3 lžíce) kakaa, ušlehám v páře a pak smíchám s utřenou máslocukrovou hmotou. Promazaná kolečka by se ještě měla potřít rozpuštěnou čokoládou a ozdobit mandlovým plátkem, ale to už nedávám. I tak jsou výtečná, na jazyku se jen rozplývají.”

Máte nějaký tip na originální vánoční dárek?
„Dospělým, zejména přátelům, nemám-li konkrétní tip na to, co doopravdy potřebují, jsem poslední roky začal dávat dárky, které zároveň pomáhají jinde – třeba strom v rezervaci, jehož koupě pomůže ochraně toho lesa (to má úspěch) nebo předplatné neziskového, ale výborného a přínosného časopisu Sedmá generace apod.,“ uvádí své tipy na vánoční dárky Jaromír Bláha.

Zastupitel Petr Kadlec zaslal vánoční recepty pocházející z období 1. republiky a pozdrav od vánočního stromku s tím nejkrásnějším dárečkem ☺. (Foto 8)

Zpracovala DH



Předchozí článekHistorie Vánoc v Dobříši
Další článekMěsto Dobříš má novou vyhlášku o omezení provozní doby hostinských provozoven